MEF Okulları Bilim Şenliği

MEF Okulları Bilim Şenliği

MEF Okulları öğrencileri, bu yıl 8. Bilim Şenliğinde; 67 proje, 208 çalışma ile yer aldı. Bilimi eğlenceli hale getirerek öğretmek amacıyla kurulan “Bilim Mutfağı”nda öğrencilere, dondurmayı çabuk yapma deneyi ile maddenin katı/sıvı hali anlatıldı. Öğrenciler, interaktif bir şekilde katıldıkları mutfak çalışmalarında, hem eğlendiler hem öğrendiler.

MEF Okulları Büyük Spor Salonunda, 17 Haziran 2010 saat 10.00’da açılışı gerçekleştirilen şenlikte, MEF Okulları Genel Müdür Yardımcısı Ömer AKTAŞ yaptığı açılış konuşmasında çarpıcı bilim gerçeklerine değindi. “Ankara Ticaret Odası’nın patent fakiri Türkiye raporuna göre, Türkiye Buluş yapamıyor, patent üretemiyor. Her 100 patentten 96’sını yabancılar almakta. ATO tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye yılda tescil edilen patent sayısı bakımından dünyada 50. sırada yer almaktadır.

Türkiye’de son 11 yılda toplam 22 bin patent başvurusunun yapıldığını belirten raporda, bu sayıya Japonya’da yaklaşık 15, Amerika Birleşik Devletleri’nde ise 20 günde ulaşılmaktadır.” diyerek istatistiklere gore öğrencilere bir bakış açısı kazandırdı. Projelerin sergilendiği alanda öğrenciler proje sunumlarını yaparken araştırmalarının ve bunları sunmanın heyecanını yaşadılar. Çünkü velilerine ve arkadaşlarına kendilerini kanıtladılar. Bilim mutfağında ve şenlik alanında yapılan deneysel gösteriler, öğrencilerin ve izleyicilerin yoğun ilgisini çekti.

Bu yıl 8.’si gerçekleştirilen Bilim Şenliği’nin amacı, yıl boyunca öğrencilerin araştırarak, sorgulayarak hazırladıkları projeleri diğer arkadaşları ve velileri ile paylaşmalarını sağlamak, ürettiklerini sergiledikleri, heyecan verici ve eğlenceli bir ortamda bilime ilgilerini artırmak ve araştırmaya yönlendirmek.

Bilim Şenliğine katılan projeler arasında; İstanbul’un Boğazı, Köprüleri, Balıkları ve Balıkçıları, Dünyada Nüfus Dağılışının Nedenleri, Türkiye’nin Avrupa Birliği Serüveni, Çevre Kirliliği, Matematik Hayatımızı Kolaylaştırıyor gibi ilginç çalışmalar bulunuyor.