Medeniyet Üniversitesi Öğretmenler İçin Felsefe

Öğretmenler İçin Felsefe
Öğretmenler İçin Felsefe

Öğretmenler için Felsefe

Özgürleştirici Öğretmenlik için Çocuklarla Felsefe

Eğitimci Eğitimi Sertifika Programı

Amaç

Programın genel amacı; kursiyerlerin çocuklar için felsefeyi tanımaları ve çocuklarla felsefe yapma yollarını öğrenerek öğrenme öğretme süreçlerinde uygulamalarını sağlamaktır. Bu çerçevede programın alt amaçları aşağıda belirtildiği gibidir:

Kursiyerlerin;

Felsefe ile günlük yaşam arasındaki sıkı ilişkiyi kavramları sağlanır. Bu, felsefenin soyut kuramsal bilgiler yığını olmadığı, bir düşünme biçimi olduğu ve tartıştığı soru ya da sorunların yaşamımızla bağlantılı olduğunu fark etmelerini de sağlayacaktır.
Çocuk ve felsefe ilişkisini anlamları sağlanır. Çocukların merak ve hayret etme yeteneğiyle felsefe yapma sürecinin kesiştiği, çocukların soyut düşünemediklerinden dolayı felsefe yapamayacağına yönelik önyargıların ortadan kalkmasına destek olacaktır. Aslında çocukların oyunlarında, masallarında ve sorularında felsefenin gizli olduğu hissettirilecektir.
Çocuklar için felsefenin ne olduğu, çocuklar için felsefenin Dünya’da ve Türkiye’deki gelişim süreci ile ilgili bilgi sahibi olmaları sağlanacaktır.
Eğitim programı öğeleri doğrultusunda çocuklar için felsefeni amaçları, içeriği, öğrenme-öğretme süreçleri ve ölçme-değerlendirme aşamalarıyla ilgili teorik bilgiye sahip olmaları amaçlanmaktadır.
Yapılan araştırmalarla desteklenerek çocuklar için felsefeye duyulan ihtiyaç ve çocuklarla felsefe yapmanın önemini kavramaları sağlanacaktır. Kursiyerlerin çocuklar için felsefeden yararlanmaya istekli olmaya yönlendirecektir.
Çocuklarla felsefe yapmanın yollarına ilişkin uygulamalar, kursiyerlerin etkin katılımıyla paylaşılmasıyla kursiyerlerin çocuklarla nasıl felsefe yapacaklarını anlamalarını sağlayacaktır.
Kursiyerler, çocuklar için felsefenin MEB öğretim programlarıyla nasıl ilişkilendirilebileceğine dair fikir sahibi olacaklardır.
Kursiyerlerin, ders planları hazırlamaları ve uygulamaları çocuklarla felsefe yapmaya yönelik becerileri kazanmalarını sağlayacaktır.
Çocuklarla felsefe yapma sürecine yönelik bilgi ve beceriler kursiyerlerin etkili soru sorma ve tartışmayı yürütme becerilerini tetikleyecektir.

Kapsam

Kuramsal ve uygulama olarak iki temel aks üzerine kurulu programın başında, esnasında ve sonucunda daha çok nitel olmasına özen gösterilen ölçme teknikleri uygulanır. Eğitimci eğitimi olması nedeniyle öğretmenlik uygulamarı ya da pedagojik uygulamalara da yer verilir.
Kuramsal ve uygulama temelli olan eğitimler atölye formatında yapılır. Kuramsal paylaşımların yapıldığı atölyelerde kuramsal bir çerçeve sunulur. Uygulama ayağında “çocuklarla felsefe” örnekleri ele alınır.
Eğitim, Türkçe ve uluslararası literatürdeki aktüel içerikler ve örnekler temele alınarak verilir.
Uygulama eksenli olan eğitimde, katılımcıların atölyedeki örneklerden yola çıkarak eğitim içerikleri oluşturmaları sağlanır. Eğitim içeriklerinin katılımcılarla interaktif şekilde istişare edilerek belirlenip geliştirilmesi amaçlanır.

Hedef Kitle

Örgün ve yaygın eğitimde çalışan ve/veya aday öğretmenler, eğitimciler
Çocuklarla ve gençlerle çalışanlar, konuya ilgi gösteren meslekten ve/veya meslekten olmayan eğitimciler
Çocuklar için Felsefe alanına ilgi duyanlar

Detay ve başvuru sayfası için tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

four − 3 =