MEB 2024 LGS Sonuçlarını Açıkladı! Lise Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak

LGS Sonuçları
LGS Sonuçları

Öğrencilerin ve velilerin heyecanla bekledikleri 2024 Liselere Geçiş Sistemi LGS sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından açıklandı.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaokul 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavı, 2 Haziran’da iki oturum halinde gerçekleştirildi. Bu sınava 1 milyon 38 bin 192 öğrenci katıldı. Sınav sonuçları açıklandı ve yerleştirme süreci yakında başlayacak.

Sınav sonuç belgeleri öğrencilere posta yoluyla gönderilmeyecek. Sonuçların açıklanmasının ardından, Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

2023 Türkiye Fen Liseleri Taban Puanları için bağlantıyı tıklayınız.

Sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme yöntemi ile liselere yerleştirilecek.

Yerleştirme sonuçları ve boş kalan kontenjanlar “meb.gov.tr” adresinde ilan edilecek.

LGS Sonuçları Nasıl Sorgularım?

  1. https://www.meb.gov.tr adresine gidin.
  2. T.C. kimlik numaranızı ve doğum tarihinizi (gün/ay/yıl) ilgili alanlara girin.
  3. Güvenlik kodunu yazın.
  4. “Sorgula” butonuna tıklayın.

Önemli Notlar:

  • Sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecektir.
  • Adaylar, sonuçlarını e-Devlet üzerinden de öğrenebilecekler.
  • Herhangi bir sorunuz veya problem yaşarsanız, MEB’in iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

LGS Lise Tercih ve Yerleştirme

Merkezi Yerleştirme Nasıl Yapılacak? Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ve mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına yapılacak. Bu yerleştirme, merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre tercihler doğrultusunda gerçekleştirilecek. Öğrenciler, sınavla öğrenci alan okullar listesinden en fazla 10 okul tercih edebilecek. Eşit puan durumunda, Okul Başarı Puanı (OBP), 8, 7 ve 6. sınıflardaki Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP), 8. sınıftaki devamsızlık gün sayısı, tercih önceliği ve doğum tarihi gibi kriterler sırasıyla dikkate alınacak.

Yerel Yerleştirme Nasıl Yapılacak? Yerel yerleştirme, okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre öğrencilerin ikamet adresleri, okul başarı puanı ve devamsızlık gün sayısı dikkate alınarak il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerince yapılacak. Eşitlik durumunda, YBP üstünlüğü dikkate alınacak.

Tüm Öğrenciler Yerel Yerleştirme Tercihi Yapacak Merkezi sınava giren öğrenciler de dahil olmak üzere tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercih yapacak. Yerel yerleştirme tercihi yapmayan öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak. Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler tercih yapamayacak. Öğrenciler üç grupta tercih yapabilecek: merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar. Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise sadece yerel yerleştirme ve pansiyonlu okullar için tercih yapabilecek.

İlk Ekran Yerel Yerleştirme İçin Açılacak Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapacak. İlk 3 okulu kayıt alanından seçmek şartıyla en fazla 5 okul tercih edilebilecek ve aynı okul türünden en fazla 3 okul seçilebilecek. Yerel yerleştirme tercihi yapan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar ekranından ise en fazla 5 okul tercih edebilecek. Yerel yerleştirme tercih ekranında “yeşil” renk ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları, “mavi” renk komşu kayıt alanındaki okulları, “kırmızı” renk ise diğer kayıt alanlarındaki okulları gösterecek.

Nakiller İki Dönem Sürecek LGS yerleştirmelerine esas nakiller, iki dönemde yapılacak. Her iki dönemde de merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için en fazla 3, pansiyonlu okullar için en fazla 3 okul tercihi yapılabilecek. İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek.

Depremzede Öğrencilere Pozitif Ayrımcılık 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş depremleri nedeniyle Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerindeki 8. sınıf öğrencileri, yerel yerleştirme tercihlerinde mevcut kayıt alanlarına göre tercih yapabilecek. Bu öğrenciler, diğer illerdeki yerel yerleştirme okullarını da “kayıt alanında” olarak tercih edebilecek. Tercihlerinde bir okula yerleşemeyen öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına başvurarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullarda kontenjan durumuna bakılmaksızın yerleştirilecek. Merkezi sınavla öğrenci alan okullara yerleştirme tercihi yapmış depremzede öğrenciler için her 30 kontenjana 2 ek kontenjan verilecek. Ek kontenjanlar, puan üstünlüğü ve tercih önceliğine göre yerleştirilecek. Yerleştirmeye esas nakillerde ve sonraki tüm nakil işlemlerinde ek kontenjan kullanılmayacak.

MEB’den Tebrik Mesajı:

MEB, resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada, tüm LGS adaylarını tebrik ederek başarılarının devamını diledi. Bakanlık ayrıca, yerleştirme işlemleriyle ilgili bilgiler de paylaştı.

Yerleştirme Süreci:

  • Yerleştirme işlemleri, Temmuz ayı içerisinde gerçekleştirilecek.
  • Adaylar, tercih kılavuzunda yer alan bilgiler doğrultusunda tercihlerini yapacaklar.
  • Tercihler elektronik ortamda veya posta yoluyla yapılabilecek.

LGS’ye giren tüm adaylara bir kez daha başarılar dileriz!

Anahtar Kelimeler: LGS, MEB, Sınav Sonuçları, Yerleştirme, 2024, Eğitim