MAYIS AYI BİLİM KONUŞMALARI

TÜRKİYE BİLİM MERKEZLERİ VAKFI

BİLİM KONUŞMALARI

Türkiye Bilim Merkezleri Vakfı tarafından Şişli Bilim Merkezi Binası’nda, her ay farklı bir konuda ücretsiz Bilim Konuşmaları düzenlenmektedir. 2010 tarihinde başlayan etkinlik 3 yıldır her ay farklı konularda farklı bilim insanlarının ağırlanmasıyla devam etmektedir. Bilim Konuşmaları etkinliği Mayıs ayında Doç. Dr. İbrahim Semiz’i konuk ediyor.

Konuşmacı : Doç. Dr. İbrahim Semiz

1982 yılında İstanbul Erkek Lisesini dereceyle bitirip, ÖSS’de 3. olarak Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümüne girdi (Tek tercihi idi. İlginçtir aynı yıl ÖSS’de 1. olan aday, gazetecilerin sorusuna “Fiziği çok seviyorum, dolayısıyla Boğaziçi Üniversitesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliğine gireceğim” demişti!). Öğrenciliği sırasında yalnız başarısıyla değil sorularıyla da kendisini gösterdi. 1986 yılında Fakülte birincisi olarak bitirdi ve GRE sınavında çok yüksek bir puan alarak ABD Yale Üniversitesine girdi. J. W. Gibbs ödülü aldı ve Doktora yeterlik sınavında 1. olarak kara delikler üzerine bir tezle 1992 yılnda doktorasını aldı. İki yıl ABD Kuzey Carolina Üniversitesinde araştırmacı, üç yıl da Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştı 1997’den bu yana Boğaziçi Üniversitesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesidir. Derslerinde ve sınavlarında sık sık çoğu espirili sıra dışı örnekler kullanır. “50 soruda Görelilik Kuramları” adlı popüler kitabı bu konularda ilginç örnek ve açıklamalar içermektedir.

Konu : Evrenin Geleceği ve Dünya

“Evrenin genişlemesi ne demek? Nasıl biliyoruz? Çekim, uzay-zamanın eğriliğiyle nasıl ilişkili? Evrenin genişlemesi duracak mı, durmayacak mı? Her durumda, evrenin geleceği nasıl olacak? Gezegenimizin sonu, evrenin geleceğine bağlı mı?”gibi soruların bilinen ve/veya olası cevaplarını konuşacağız…

4 Mayıs 2013 Cumartesi – 11:00-12:30

Yer: Şişli Bilim Merkezi

Hakkı Yeten Cad. 18/A Fulya-İST.

0212 266 00 46

merve@bilimmerkezi.org.tr