MAVİ LEDLERİN EKMEĞİN KÜFLENMESİNİ ÖNLEYİCİ ETKİLERİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA

OKUL ADI: Özel Gaziosmanpaşa Şefkat İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Nurgül Söyler  – Serranur Bayazıt

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Menar Yılmaz

PROJE AMACI:
Toplumumuzda çok önemli bir besin maddesi olan ekmeklerin küflenmeden uzun süre saklanabilmesinin araştırılması

PROJE HEDEFİ:
1.LED LERİN EKMEĞİN KÜFLENMESİNİ ÖNLEYİCİ ETKİSİNİN VE EKMEK İSRAFINI ÖNLEYİCİ TEDBİRLERİN ARAŞTIRILMASI 2. LED LERİN PATATES ,SOĞAN GİBİ BİTKİLERİN ÇÜRÜMESİNİ YAVAŞLATICI ETKİLERİNİN İNCELENMESİ

PROJE ÖZETİ:
1.Yaklaşık bir buçuk ay gibi bir sürede Ledli ortamda bulunan ekmekte küflenme görülmedi,Ledsiz ortamda ekmek küflendi. 2.Ledsiz ortamdaki soğanda küflenmeler görüldüğü halde Ledli ortamda küflenme görülmedi 3.Led li ortamda bulunan örneklerde hiçbir kötü koku hissedilmedi,diğer ortamda ki örneklerde koku ve renk değişimi oldu.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Son yıllarda yapılan araştırmalarda Lederin bazı hastalıkları tedavi etmede kullanıldığı ,aynı zamanda bitki büyümesinde de olumlu sonuçlar verdiği anlaşılmıştır.Bizde bu yönde araştırmamızı sürdürerek ekmeğin,patatesin ve soğanın küflenmesini geciktirmedeki etkilerini inceledik 1.Aynı şartlarda iki kapalı ortam hazırladık,bu kapalı ortamalardan birini gece ve gündüz sürekli 12 votluk mavi ışığa maruz bıraktık 2.Hazırladığımız bu iki ortama da ekmek ,soğan ve patatesten örnekler yerleştirdik 3.Belli periyotlarla gelişmeleri gözlemleyerek not ettik.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi