MATHLETIC 2020 MATEMATİK YARIŞMASI BAŞVURULARI BAŞLADI!

Mathletic
Matematik Yarışması

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Mektebim Koleji iş birliği protokolü, Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) desteğiyle düzenlenen, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edilmiş ilk matematik yarışması olan Mathletic 2020 Matematik Yarışması’na başvurular başladı.

 

Matematik dersi akademik bilgi seviyelerinden bağımsız olarak matematik yeteneklerini ortaya çıkartmak, beden matematikleri hakkında farkındalık oluşturmak, bu farkındalığa sahip öğrencileri tespit etmek, farkındalıklarını geliştirmek, ödüllendirmek ve yaşam boyu kullanabilmelerini teşvik amacıyla düzenlenen yarışma, Türkiye genelindeki devlet ve özel okullarda öğrenimine devam eden 3,4,5,6,7,8,9,10,11 ve 12.sınıf düzeyindeki öğrencilere yönelik ve katılım ücretsizdir.

 

Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan 10 yıl süreyle alınan Marka Tescil Belgesi ile Mathletic Matematik Yarışması, ülkemizde tescil edilmiş ilk matematik yarışması olmuştur. Yarışmanın 7 Mart 2020 Cumartesi günü düzenlenecek 1.Etap Teorik Yazılı/Test Etabı kapsamında Mektebim Koleji kampüslerinde sınav gerçekleştirilecektir. Teorik sınavda öğrencilere kendi bilişsel düzeylerine uygun, ancak öğrenim görmekte oldukları düzeyin matematik dersi kazanımlarından bağımsız, Sayısal Algoritmalar ve Mantık Örgüsü üzerine kurgulanmış çoktan seçmeli 30 soru yöneltilecektir. Teorik Sınav Etabında kendi düzeylerinin ulusal sıralamasında ilk 12 arasında yer alan öğrenciler (toplamda 60 öğrenci) Final Etabına katılmaya hak kazanacaktır.

 

Yarışmanın 18 Nisan 2020 Cumartesi günü gerçekleştirilecek 2.Etap Final, Beden Matematiği Farkındalık Etabı, TAF Ataköy Atletizm Salonu’nda düzenlenecektir. Finale kalan öğrencilere bu aşamada dört farklı atletizm dalında (Sürat Koşusu, Uzun Atlama, Gülle Atma, Roket Atma) beden matematiği farkındalık testleri uygulanacaktır. Bu etaptaki amaç, katılımcıların en yüksek skorları elde etmesi değil, bedensel yetenekleri hakkındaki farkındalıklarını ve bedensel niteliklerini ne ölçüde tahmin edebildiklerini ölçmektir. Final etabı, TAF Profesyonel Hakemleri tarafından yönetilmekte ve yarışma kuralları o atletizm dalının kurallarına tabidir. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Mathletic Matematik Yarışması için başvuru formu ve detaylı bilgi www.mektebim.k12.tr/mathletic/ sayfasında yer almaktadır.