MATERYALİM DOĞADAN eTwinning PROJESİ PAYLAŞARAK GÖNÜL KÖPRÜLERİ KURUYOR

Samsun ili İlkadım ilçesinde bulunan Şükriye Işık Anaokulunda görev yapan Şükran Kübra Çapulacı’nın kurucusu olduğu “Materyalim Doğadan” eTwinning projesi ile öğrencilerle birçok verimli etkinlik yapılıyor.

9 farklı ortak okuldan,9 öğretmen ve yaklaşık 100e yakın öğrencinin katılımıyla yapılan proje Aralık ayında başladı ve küresel Pandemi koşullarına rağmen etkinliklerine devam ediyor.

“MATERYALİM DOĞADAN” projesi okul öncesi öğrencilerinde doğa sevgisi ve duyarlılığını kazandırma, araştırma ve deney yapma, problem çözme becerilerini geliştirme ,doğada yaşayan canlıların farkında olmalarını sağlama, öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenmesi ,doğada bulunan materyalleri öğrenme ortamlarına entegre etme,doğadaki ürünleri kullanarak üst düzey düşünme becerilerini ortaya çıkarma, Öğrencinin yakın çevresinin estetik bir biçimde düzenlenmesine fırsat tanıyarak kalıcı öğrenme sağlama,Çevreye duyarlı bireyler yetiştirme,doğadaki malzemelerin korunması için geri dönüşüm bilincine sahip bireyler yetiştirmek gibi hedefler belirlemiştir.

Bu hedeflere ulaşmak için doğadaki Materyaller ile deney,geri-dönüşüm,özgün ürün oluşturma,matematik etkinlikleri,hikaye oluşturma,albüm,koleksiyon,oyuncak yapımı,müzik aleti yapımı  ana temaları altında her ay çok çeşitli etkinliklerle ,farklı şehirler farklı okullarla duygu ve deneyim alışverişinde bulunan öğrenciler okullar arası sağlanan iş birliği sayesinde web 2.0 araçlarını da kullanarak birçok işbirlikçi ve ortak ürüne imza atıyor.

Proje Ortaklarımız:

1.Şükran Kübra Çapulacı Şükriye Işık Anaokulu İlkadım/Samsun

2.Canan Sekme 100.Yıl İlkokulu Havza /Samsun

3.Büşra Akkaş Sevgi Anaokulu Keçiören /Ankara

4.Necla Ak Sevinç İkizce İlkokulu İkizce/Ordu

5.Emine Bayoğlu Yolgeçti İlkokulu Yakutiye/Erzurum

6.Gülpembe Güngör Arnavutköy İlkokulu Arnavutköy/İstanbul

7.Habibe Susuz Şehit Murat Akçay Anaokulu Merkez/Gümüşhane

8.Büşra Koçak İlk Kıvılcım Anaokulu Havza /Samsun

9.Emine Özcan Akdağ Fevzi Çakmak Ortaokulu Ünye /Ordu

Nisan ayında Materyalim Doğadan proje ekibi  oyuncak paylaşma etkinliği hazırladılar. Öğrenciler  doğadaki materyallerle eğitici oyuncaklar tasarladılar. Doğadan yaptığımız oyuncakları ve  kendi oyuncaklarından ihtiyacı olan çocuklar  için hazırlayıp, onlara 23 Nisan hediyesi gönderdiler. Erzurum da ihtiyaç sahibi köy okullarına  minikler oyuncakları gönderdiler. Köy okullarına dağıtılan oyuncaklar birçok öğrencinin mutlu olmasına olanak tanıdı. Materyalim Doğadan eTwinning projesi sayesinde Türkiye’nin dört bir yanından Erzurum’a gönül köprüleri oluşturulmuş oldu. Bu etkinlik sayesinde öğrenciler  paylaşmanın ve işbirliği içerisinde olmanın farkında oldular.

Mayıs ayında sona erecek olan proje “Materyalim Doğadan “projesi verimli etkinliklerinle hedeflerine yürümektedir.