Matematik Yarışması 2017

MathVivor League 2017 Matematik Yarışması

MathVivor League: İlkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik tasarlanmış yepyeni bir yarışma
konseptidir. İlkinin bu yıl düzenleneceği ve her yıl yapılması planlanan bu yarışmada öğrencilerin matematiksel bilgilerini ve becerilerini takım halinde yarışacakları eğlenceli etaplarda sınamaları amaçlanmaktadır.

Yarışmada öğrenciler bir defada toplam 8 etapta performans gösterecektir. Etapların tümü açık alanda yer alan masalar ve özel düzenekler üzerinde gerçekleştirilecektir. Öğrenciler yarışma boyunca zihinsel ve fiziksel (bedensel) becerilerini sergileyecektir. Öğrencilerden doğru ve hızlı işlem yapma, mantıksal akıl yürütme, problem çözme ve temel düzeyde modelleme yapma gibi matematiksel becerilerin yanında özel düzeneklerdeki etaplarda atış yapma, nesneleri dengeli şekilde dizme, bir güzergâhta doğru ilerleme stratejisini geliştirme ve uygulama, verilen düzenekleri inşa etme ve takım halinde çalışma becerilerini
de sergilemeleri istenecektir.

Yarışmaya katılmak için ilkokul 3. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan öğrencilerden 3 kişilik takımlar oluşturulmalıdır. Okullar kendi takımlarını oluşturabileceği gibi, aynı okulda okuyan öğrencilerin velileri de bir araya gelerek ve bir takım ismi belirleyerek yarışmaya bu takım adına başvuru yapabilirler. Bir okuldan okul ya da velilerce oluşturulan çok sayıda takımın başvuru yapması durumunda DEÇEM seçici kurulu tarafından ön inceleme ve kura yoluyla belirlenecek (önceliğin okul takımlarına verileceği en fazla) 4 takımın başvurusu kabul edilecektir. Takımlarda 2 tane üçüncü sınıf ve 1 tane dördüncü sınıf öğrencisi bulunmalıdır. Bir öğrenci sadece bir takımda görev alabilir. Bu kurallara uymayan takımların başvurusu kabul edilmeyecektir.

Takımların ön-başvuruları 24 Nisan ile 05 Mayıs 2017 tarihleri arasında DEÇEM’in web sitesi
(http://decem.deu.edu.tr) üzerinden yarışma başvuru formu doldurularak yapılacaktır. Başvuru formu okul takımları için (takım ismi) okul adını taşıyacak şekilde okuldaki bir sınıf öğretmeni tarafından; velilerce oluşturulan takımlar için ise takım ismi belirlenerek, takımdaki öğrencilerin velilerden biri tarafından yapılmalıdır. Başvuruların tamamlanmasından sonra 07 Mayıs 2017 tarihinde yarışmaya kabul edilen takımların isim ve öğrenci listeleri DEÇEM web sitesi üzerinden ilan edilecektir.

Yarışmaya katılım ücretli olup bir takım için toplam bedel 100 TL dir. Ücretler Ziraat Bankası Dokuz Eylül Üniversitesi Şubesi, TR 92 0001 0015 0606 7998 875150 IBAN numaralı hesaba yatırılmalıdır.
Dekontta yer alan “açıklama” kısmına “MATHVIVOR KATILIM” ifadesi yazılmalıdır. 01 Mayısta seçilen takımların ilan edilmesinin ardından 07-10 Mayıs 2017 tarihlerinde takımlar adına ücretin yatırılması ve dekontların DEÇEM’in e-mail adreslerine mail yoluyla göndermesi gerekmektedir. 11 Mayıs 2017 tarihlerinde ise katılımı kesinleşen takımların son listesi ve karşılaşma fikstürleri duyurulacaktır. Katılımı kesinleşen takımların ilk karşılaşmaları 13 Mayıs tarihinde başlayacak (14 Mayıs ta da maçlar yapılacak) ve o haftayı izleyen her Cumartesi ve Pazar günlerinde (10:00-17:00 saatleri arasında) devam edecektir.
Yarışma 11 Haziran tarihinde yapılacak final maçı ve ödül töreni ile sona erecektir.

Yarışmalar Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Eğitim Fakültesi Kampüsünde yapılacaktır. Takımlar eşleşme sonrası tur atlama ve elenme durumlarına göre mücadele verecektir. Yarışmaya katılan tüm takım öğrencilerine katılım belgesi verilecektir. Ayrıca finalde yarışarak kazanan takıma birincilik, diğer takıma ise ikincilik kupaları verilecektir. Birinci olan takımın öğrencilerine ayrıca birer tane ahşap strateji oyunu hediye edilecektir. Yarı finale kalan tüm takımların öğrencilerine de DEÇEM’in düzenlediği ücretli eğitimlerden birinden %25 indirimli şekilde yararlanma hakkı verilecektir.

Tasarlayan ve Sorumlu Olan Öğretim Üyesi: Doç. Dr. Işıkhan UĞUREL

Önemli Tarihler Özet
24 Nisan-05 Mayıs 2017 takımların başvuruları ( web adresi: www.decem.deu.edu.tr ).
07 Mayıs 2017 yarışmaya kabul edilen takımların isim ve öğrenci listelerinin web-de ilan edilmesi.
07-10 Mayıs 2017 ücretlerin ilgili hesaba yatırılması ve dekontların e-mail ( decem@deu.edu.tr ) ile gönderilmesi.
11 Mayıs 2017 katılımı kesinleşen takımların son listesi ve karşılaşma fikstürünün ilan edilmesi.
13 Mayıs (Cumartesi) karşılaşmaların başlaması.
11 Haziran 2017 (Pazar) Final maçı ve toplu ödül töreni.

Matematik Yarışması Başvuru Sayfası için Tıklayınız