Matematik Projesi – GÖLGENİN ENİ VE BOYU

Proje Adı: Gölgenin Eni ve Boyu

Proje Amacı: Çalışmamızın amacı cisimlerin genişlik ve yüksekliklerini gölgelerinin yere düşüşünden faydalanarak hesaplamaktır.

Giriş: Çalışmamıza başlamadan önce bu konu ile ilgili yapılmış çalışmaları inceledik. Benzerlik ile ilgili çokça çalışma yapılmasına rağmen bizim çalışmamız ile büyük benzerlik gösteren herhangi bir çalışmaya rastlayamadık.

Gölgelerin günün saatlerine ve mevsimlere göre değiştiğini her zaman görmekteyiz. Bu durumdan faydalanarak günlük hayatta işimize yarayabilecek şeyler yapmayı düşünerek yola çıktık. Buradan hareketle cisimlerin yere düşen gölgelerinin boyunu ölçtük. Daha sonra kendi boyumuzu ve gölgemizi ölçtük. Kendi boyumuz ile gölgemizi oranladık ve cismin oranı ile bir orantı kurduk(resim 1 de sembolik olarak gösterilmiştir). Bu benzerlik orantısından faydalanarak cisimlerin enlerini ve yüksekliklerini hesapladık.

Projemizi hazırlarken herhangi bir kurum veya kişiden destek almadık.

Proje Bütçesi

Karton-mukavva ev maketi : 10 TL

Yapıştırıcı : 5 TL

TOPLAM : 15 TL

Proje Çalışmasının Takvimi

Başlama : 02.11.2012

Ölçümlerin yapılması : 07.11.2012 ? 11.01.2013

Bitiş : 11.01.2013

Not: Çalışmalarımız değerlendirme sürecinin başlangıcına kadar devam edecektir. Değişiklik fark edilir ise değerlendirme süreci başlamadan gerekli değişiklikler yapılacaktır.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi

Yaptığımız ölçümlerde cisimlerin yüksekliklerini çok çok %3 ( <%3) ile hesapladığımızı fark ettik. Odabaşı Sevinç Fahri Aydın Ortaokulu ATATÜRK CAD NO:122 KEPEZ/ANTALYA MATEMATİK - GÖLGENİN ENİ VE BOYU BETÜL BATU SEMANUR KARAKOÇ ÖZAL ÇETİN Fen Projesi / Matematik Projesi Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması Bilim Şenliği Projeleri