Matematik Projesi – FİBONACCİATİK

Projenin Adı: Fibonacciatik

Projenin Amacı:Fibonacci sayı dizisini kullanarak farklı sayılarla örüntü kurmak.

Giriş: Biz bu proje ile mavi fibonacci sayılarını satır ve sütunlarına göre örüntü oluşturabilmeyi hedefledik.. Projeyi yaparken ilk önce Fibonacci sayı dizisini araştırıp sayılarla ilişkilendirip dört işlem yaptık. Sonra öğretmenlerimizin önerisi ile tekrar eden iki sırayı örüntünün başı olarak seçtik. Yani mavi sayıları seçtik. Onların satır ve sütunlarına göre örüntü oluşturduk.

Kullanılan Yöntem: Proje fikri için sanal ortamda araştırmalar yaptık.Değişik ders kitaplarından Fibonacci sayı dizisini öğrenmeye çalıştık.Fibonacci sayı dizisini kullanarak yeni bir sayı dizisi çıktı.Bu sayı dizisini örnek olarak elde ettik.Bu projede satır ve sütunlarını dik kesiştiği yerde o sayılarla oluşturmayı başardık.

Proje Bütçesi: 1.50 TL

Proje Çalışmasının Takvimi:

Ekim ayında proje grupları oluşturuldu.Literatür taraması yapıldı.

Araştırmalara başlandı.

Kasım ayında proje fikri bulundu.Proje fikri öğretmenimizle paylaşıldı.

Aralık ayında proje yazımına başlandı.Proje fikri denendi.Eksikler giderildi

Ocak ayında proje tamamlanarak sunumlar yapıldı.

Proje Sonuçlarının Değerlendirilmesi:Bu projede satır ve sütunlarını dik kesiştiği yerde o sayılarla oluşturduğunu gördük.Bu sayı dizisine de Fİbonacciatik adını verdik.Bu sayı dizisi 4 ile başlayıp 273 te son bulmaktadır.Soyadımız ATİK ve Fibonacci birleşince yeni bir sayı dizisini matematik dünyasına kazandırmış olduk.

Sonuçlar: Fibonacci sayı dizisinden yola çıkarak oluşturduğumuz tablo sonucunda yeni bir sayı dizisi keşfettik.Bu tablo ve sayı dizisi 3. resimde net bir şekiilde görünmektedir.Bu sayı dizisine de FİBONACCİATİK aıdını verdik.İlk olarak arkadaşlarla değerlendirdik, sonra sınıf öğretmenlerine sunduk, Ve son olarak okul müdürüne sunum yaptık.Okulumuzda proje yarışmasına katıldık.

Kaynaklar: 6. Sınıf Tudem Konu Anlatımlı Matematik, Soru Bankası, Bu Benim Eserim Sitesi, Öğretmenlerimiz

İSTANBUL BAYRAMPAŞA
Ahmet Haşim Ortaokulu YENİDOĞAN MAH. MİNE SK. NO:41 BAYRAMPAŞA İSTANBUL
MATEMATİK – FİBONACCİATİK
YUSUF ATİK ŞEVVAL ATİK
HÜSEYİN GİRGİN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri