Matematik Projesi – ELDESİZ ÇARPMA YAPALIM

PROJE AMACI:
İKİ VE DAHA FAZLA BASAMAKLI SAYILARIN ÇARPIMINDA FARKLI BİR YÖNTEM GELİŞTİRME

PROJE HEDEFİ:
İKİ VE DAHA FAZLA BASAMAKLI SAYILARIN ÇARPIMINI FARKLI YÖNTEMLE YAPARAK SONUCUNU BULMA VE MATEMATİKTE DOĞRU BİR SONUÇ VEREN BİRBİRİNDEN FARKLI YOLLARIN OLABİLECEĞİNİ GÖSTERME

PROJE ÖZETİ:
İKİ BASAMAKLI BİR SAYIYI ÇARPARKEN SAYI DEĞERLERİNİ ÇARPMANIN DAĞILMA ÖZELLİĞİNİ KULLANARAK ÇARPTIK VE RESİMDE GÖSTERDİĞİMİZ GİBİ İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ ÇARPIMLAR ALT ALTA GELECEK ŞEKİLDE YAZDIK VE TOPLAYARAK SONUCU BULDUK. 746X849, 456X28, 48X4789, VE 4568X75243 GİBİ FARKLI BASAMAKLARDAKİ SAYILARI ÇARPARKENDE RESİMDEKİ GİBİ TABLO YAPARAK ÇARPTIK VE AYNI HİZADAKİ SAYILARI TOPLAYARAK SONUCU BULDUK. ÖRNEK OLARAK ÜÇ BASAMAKLI İKİ SAYININ ÇARPIMINI GÖSTERDİK. HESAP MAKİNASILA BULDUĞUMUZ SONUÇLARIN DOĞRULUĞUNU KONTROL ETTİK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:

İKİ BASAMAKLI YADA DAHA FAZLA BASAMAKLI SAYILARI ÇEŞİTLİ YÖNTEMLERLE ÇARPMAYA ÇALIŞTIK. DENEME YANILMAYLA HER ÇARPIMDA DOĞRU SONUCU VEREN BİR YÖNTEM BULMAYA ÇALIŞTIK. BULDUĞUMUZ YÖNTEMİ SINIF ORTAMINDA ÖRNEKLERLE YAPTIK VE DAHA SONRA BİLGİSAYARDA BUNU TABLO HALİNDE GÖRSELLEŞTİRDİK.

KULLANILAN YÖNTEMLER:

MATERYAL GELİŞTİRME, ETKİNLİK YÖNTEMİ. DENEME YANILMA, BULUŞ YÖNTEMİ, SORU CEVAP YÖNTEMİ, ANALİZ YÖNTEMİ

ULAŞILAN SONUÇLAR:
İKİ BASAMAKLI SAYILARIN SAYI DEĞERLERİNİN DAĞILMA ÖZELLİĞİ KULLANAR ÇARPTIĞIMIZDA FARKLI BİR ŞEKİLDE SONUCU ELDE ETTİĞMİZİ GÖRDÜK. AYRICA İKİNCİ RESİMDE GÖSTERDİĞİMİZ YÖNTEMLE HERHANGİ BASAMAKLI BİR SAYIYI ÇARPIP SONUCUNU BULABİLECEĞİMİZİ GÖRDÜK. BU DA BİZE MATEMATİĞİN GİZEMİNİ, DOĞRU SONUCA GİDEN FARKLI YOLLARIN OLDUĞUNU VE MATEMATİĞİN SONUÇLARDA KESİN AMA YÖNTEMLERDE ESNEK OLDUĞUNU GÖSTERDİ.
KAYNAKLAR:

BİLGİSAYAR, WORD PROGRAMI, PAİNT PROGRAMI, İLKÖĞRETIM MATEMATIK 7. SINIF DERS KITABI., PROJE BANKASI.

PROJENİN TAKVİMİ:
PROJEYE KARAR VERME : EKIM AYI – ÇALIŞMA SÜRECI: KASIM AYI – PROJENIN TASARLANMASI VE BAŞVURU : OCAK AYI

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
MATEMATIK ÖĞRETMENI: MEHMET ASLAN

Yahya Kemal Ortaokulu
HÜRRİYET MAH. M.ALİ TURANLI CAD. NO:96
MATEMATİK – ELDESİZ ÇARPMA YAPALIM
İLHAN SAR MEHMET ÇINAR MEHMET ASLAN

Fen Projesi / Matematik Projesi
Bu Benim Eserim Fen Bilimleri ve Matematik Projeleri Yarışması
Bilim Şenliği Projeleri