Matematik Öğretiminde Çocuk Edebiyatının Kullanımı ve Örnek Uygulamalar Projesi Sona Erdi

Bilim ve Toplum Programları çağrı kapsamında desteklenen bir TÜBİTAK 4005 projesi olan “Matematik Öğretiminde Çocuk Edebiyatının Kullanımı ve Örnek Uygulamalar” 25 Haziran-2 Temmuz 2018 tarihleri arasında Antalya Falez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde gerçekleştirildi. Türkiye’nin dört bir yanında görev yapmakta olan toplam 32 sınıf ve ortaokul matematik öğretmeni; farklı disiplinlerden bilim insanları ve yazarların uzman personel ve eğitmen olarak yer aldığı projede matematik öğretiminde çocuk ve popüler bilim kitaplarının nasıl kullanılabileceğine dair oturumlara katıldılar.

 

Projenin yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Burcu Durmaz’ın görev yaptığı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve projenin uzman personelleri olan Doç.Dr. Memduh Sami Taner ve Dr. Öğr. Üyesi Hakan Koğar’ın görev yaptıkları Akdeniz Üniversitesi bünyesinde TÜBİTAK’ın finansal açıdan  verdiği destekle hayata geçen projeyle eğitime katılan öğretmenler birçok farklı bakış açısı ve beceri kazandılar.

 

Proje sonunda, katılımcı öğretmenler grup ve bireysel olarak ürettikleri matematiksel bağlamı olan hikayelerini dijital öyküleme araçlarını kullanarak oluşturdular ve proje web sitesinde yayımladılar. Projenin özellikle 1-8. sınıf düzeyinde yaygınlaşmasıyla önemli bir bilim dalı olan matematiğe ve eğitimine farklı yaklaşımlar sunması beklenmektedir. Proje kapsamında toplanan verilere göre katılımcı öğretmenlerin yaratıcı düşünmeye teşvik edici öğretmen davranışları ve farklılaştırma stratejileri üzerine proj kapsamında yapılan etkinliklerin istatistiksel olarak pozitif yönde ve anlamlı bir etkisinin olduğu görülmüştür.

 

2018-2019 akademik yılı için tekrar açılan çağrı döneminde Matematik Öğretiminde Çocuk Edebiyatının Kullanımı ve Örnek Uygulamalar II ismiyle yeni dönem için tekrar başvuru yapılması düşünülen projede katılımcı ve eğitmenlerden gelen dönütler ışığında iyileştirmeler yapılacak ve proje web sitesi ve sosyal medya hesaplarından gerekli duyurular yapılacaktır. Projeyle ilgili güncel bilgiler, ortaya çıkan ürünler ve yeni dönem başvuruları için moceko.blogspot.com adresine bakabilir, projeyle aynı isme sahip Facebook sayfasını beğenebilir ya da gruba katılabilir, matematiksel bağlamı olan kitapların paylaşıldığı matematikvecocukedebiyati Instagram hesabını takip edebilirsiniz.