Matematik Kavram Yarışması

Matematik Günü
Dünya Matematik Günü

Matematiğin güzelliğini, önemini ve herkesin hayatındaki temel rolünü kutlamak maksadıyla UNESCO’ya başvuran Dünya Matematik Birliği (IMU), hedefine ulaşmış ve 26 Kasım 2019 tarihinde, UNESCO’nun 40. Genel Konferansı, 14 Mart gününün Dünya Matematik Günü (IDM) olarak ilan edilmesini onaylamıştı. IMU-IDM İdare Heyeti, IDM kutlamalarına lezzet katmak, yaratıcılığı teşvik etmek ve Matematik ile her türlü alan, kavram ve fikir arasındaki bağlantılara ışık getirmek için her yıl yeni bir tema açıklıyor. Tüm dünyanın davetli olduğu bu kutlamalara katılanlar halka açık ilginç konuşmalar, okullarda yaratıcı faaliyetler, şaşırtıcı etkinliklerle karşılaşıyor. “Her Yer Matematik” temalı birinci IDM kutlamaları için, 75’ten fazla ülke ve 150’yi aşkın matematik derneği, araştırma enstitüsü, müze, okul, üniversite, belediye gibi kuruluşlar kutlamalarını duyurmuştu. 14 Mart 2021 tarihinde kutlanacak ikinci Dünya Matematik Günü’nün teması “Daha iyi bir Dünya için Matematik”.

Tüm dünyanın COVID-19 salgınıyla karşı karşıya olduğu bir zamanda, Matematik, virüsün yayılmasını anlamamıza, izlememize ve kontrol etmemize yardımcı olacak modeller ve araçlar sağlıyor.

Bunun dışında hava durumu tahminlerinden doğal afetlere hazırlık yapmaya, iklim değişikliği konusunda bilinçlenip sonuçlarını tahmin etmemize ve azaltmamıza kadar Matematik bize pek çok konuda yardımcı olur. Tüm insanlığın yararına çalışan örgütlerin etkin düzenleme yapabilmelerinde merkezi bir rol oynar. Ulaşım ve iletişim ağlarını optimize eder ve sağlık, ekonomik ve sosyal sistemlerin akıllıca planlanmasını ve yönetilmesini sağlar. Bilim ve Matematik, barışı ve sosyal adaleti teşvik etme kararlarının alınmasında da ciddi bir role sahiptir. Gezegen için ortak bir dil olan Matematik, insanlığın kültürel mirasının önemli bir parçasıdır ve sanat, müzik ve oyun gibi insanın keyif ve refah ihtiyacının da içindedir.

14 Mart 2020 ilk Dünya Matematik Günü ülkemizde büyük katılımla kutlanmıştı. TMD, Kanguru Matematik ve Matematiğin Peşinde olarak önümüzdeki Dünya Matematik Günü kutlamaları için şimdiden heyecanlıyız ve bir yarışma başlatıyoruz: Kavram Yarışmaları.

2021 Dünya Matematik Günü’nün teması ‘Daha İyi Bir Dünya İçin Matematik’.

İlk yarışmamızın konusu ise Değişim Hızı(Rate of Change).

Türkçe, İngilizce ya da her iki dilde 3-5 dakikalık etkileşim süresi olan bir dijital eserle yarışmaya katılabilirsiniz.

Çalışmanızda hitap edebileceğiniz 5 farklı kategori var: okul öncesi, ilk okul, orta okul, lise ve yetişkin.

Eserleri sitemizde sergileyip yaş gruplarının değerlendirmesine sunacağız. Başarılı İngilizce çalışmaları www.idm314.org sitesinde sergilenmesi için IDM’e yollayacağız.

Ayrıntılı bilgi için www.dunyamatematikgunu314.org

Önce hedef kitlenizi seçin: Okul Öncesi, İlkokul, Ortaokul, Lise veya Yetişkin.

Sonra tek başınıza veya grup olarak “değişim hızı”nı anlatan, internet ortamında sergilenebilecek bir eser hazırlayın. Format? Ne isterseniz! Resim, poster, video veya aklınıza gelebilecek herhangi bir şey.

Dil: İngilizce, Türkçe ya da her ikisi birden.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

1 × 2 =