MARİFETNAMEDE MATEMATİK

Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İli : Erzurum
Okulun Adı:
İbrahim Hakkı İlköğretim Okulu
Hazırlayan Öğrenciler:
Çağla DEREN
Şüheda GÜNDOĞDU
Danışman Öğretmen:
Kahraman KAYA

PROJE AMACI:
OKULUMUZA İSMİNİ VEREN İBRAHİM HAKKI HAZRETLERİNİN ESERİ OLAN MARİFETNAMEDEKİ MATEMATİK VE GEOMETRİ İLE İLGİLİ BÖLÜMLERİN AÇIKLAMASINI YAPARAK GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN PRATİK YÖNTEMLERİ ORTAYA ÇIKARMAK.

PROJE HEDEFİ:
BİLİMİN KÜMÜLATİF OLDUĞU GERÇEĞİNDEN HAREKETLE 1757 YILINDA YAZILMIŞ MARİFETNAME ADLI ESERİN MATEMATİK VE GEOMETRİ ALANLARINDAKİ İÇERİĞİNİ ARAŞTIRARAK GÜNÜMÜZ BİLGİLERİ IŞIĞINDA İNCELEMEK, MATEMATİKLE İLGİLİ GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN PRATİK METOTLARIN ORTAYA ÇIKARILMASINI SAĞLAMAK, MATEMATİK TARİHİ ALANINA BİR KATKI SAĞLAMAK.

PROJE ÖZETİ:
KAREKÖKÜ TAMSAYI OLMAYAN SAYILARIN KAREKÖKLERİ YAKLAŞIK OLARAK BELİRLENEBİLİR. BUNUN İÇİN KAREKÖKÜ ALINMAK İSTENEN SAYIYA EN YAKIN VE KÜÇÜK TAMKARE SAYININ KAREKÖKÜ ALINARAK TAM KISMA, KAREKÖKÜ ALINMAK İSTENEN SAYIDAN BUNA EN YAKIN VE KÜÇÜK OLAN TAMKARE SAYI ÇIKARILARAK PAYA, TAM KISMA YAZILAN SAYININ 2 KATININ 1 FAZLASI PAYDAYA YAZILARAK KAREKÖKÜN YAKLAŞIK DEĞERİ TAMSAYILI KESİR OLARAK BULUNMUŞ OLUR. (PROJE İÇERİĞİ GENİŞ OLDUĞUNDAN PROJE İLE İLGİLİ SADECE BİR ÖRNEĞE YER VERİLMİŞTİR)

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
MARİFETNAME ADLI ESER ALINARAK 10 KISIMDAN İBARET OLAN MATEMATİK BÖLÜMÜ VE 4 KISIMDAN İBARET OLAN GEOMETRİ BÖLÜMÜ İNCELENMİŞTİR. ESERDE BULUNAN BİLGİ VE METOTLARIN ARAŞTIRMASI YAPILARAK GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN PRATİK BİLGİ VE METOTLAR BELİRLENİP BUNLARIN ÖRNEKLERLE İZAHI YAPILMIŞTIR. BELİRLENEN PRATİK BİLGİ VE METOTLARDAN 6, 7 VE 8. SINIF SEVİYELERİNE UYGUN OLANLARININ MÜFREDATIN NERESİNE EKLENEBİLECEĞİ, GEREKTİĞİNDE M.E.B. NA SUNULMAK ÜZERE İFADE EDİLMİŞTİR.

KULLANILAN YÖNTEMLER:
ESERDE BULUNAN KISIMLAR TEK TEK İNCELENEREK İÇERİĞİNDEKİ BİLGİ VE METOTLAR BELİRLENMİŞ, BU BİLGİ VE METOTLARIN BAŞTA DERS KİTAPLARI OLMAK ÜZERE ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDA BULUNUP BULUNMADIĞI KONTROL EDİLMİŞ, GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN BİLGİ VE METOTLAR ÇEŞİTLİ ÖRNEKLERLE AÇIKLANMIŞ VE SON OLARAK BU BİLGİ VE METOTLARIN MEVCUT 6, 7 VE 8. SINIF MÜFREDATINDA NERELERE NASIL EKLENEBİLECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

ULAŞILAN SONUÇLAR:
PROJEMİZDE YAPTIĞIMIZ ARAŞTIRMALAR NETİCESİNDE MARİFETNAME ADLI ESERİN 1757 YILINDA YAZILMASINA RAĞMEN GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN ÇOK PRATİK METOTLARI İÇERDİĞİ ANLAŞILMIŞTIR. GÜNÜMÜZ ÖĞRETİM PROGRAMININ TEMELİNDE YER ALAN YAPILANDIRMACI YAKLAŞIMA UYGUN ÇOK ÖNEMLİ BİLGİ VE METOTLARIN VAR OLDUĞU SONUCUNA ULAŞILMIŞTIR. MEVCUT DERS KİTAPLARININ İÇERİĞİNE UYGUN VE BUNLARDA YER ALABİLECEK METOTLARIN VAR OLDUĞU SONUCUNA ULAŞILMIŞ VE BUNLAR BELİRLENMİŞTİR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ:
DERS KİTAPLARINDA YAPILANDIRMACI ÖĞRETİM METODUNA UYGUN OLARAK BULUNAN (ÖZELLİKLE) TAHMİN YÜRÜTME KONUSUNDA (ÖRNEĞİN 2009-2010 YILI, 8. SINIF DERS KİTABI, SH:48-49, KAREKÖK TAHMİNİ) ÇOK ÖNEMLİ TEKNİKLERİN VAR OLDUĞU VE BUNLARIN KULLANIMININ PRATİK VE ZARURİ OLDUĞU GÖRÜLMÜŞTÜR. AYRICA GÜNÜMÜZDEKİ ÖĞRETİM PROGRAMININ, UZUN YILLAR ÖNCE YAZILAN BU ESERİN İNCELENMESİYLE MATEMATİĞE EN UYGUN PROGRAM OLDUĞU ANLAŞILMIŞTIR.

KAYNAKLAR:
MARİFETNAME , HTTP://IBRAHIMHAKKIHZ.NET/WEB/IESERLERI.HTML ,HTTP://MEBBIS2.MEB.GOV.TR/BUBENIMESERIM/PROJEBANKASI.ASPX , HTTP://WWW.MEBVITAMIN.COM/ILKOGRETIM/ (MEBBİS ŞİFRESİ İLE GİRİŞ YAPILARAK DERS KİTABI VE UYGULAMALAR İNCELENMİŞTİR.)

PROJENİN TAKVİMİ:
08 ARALIK 2009 – 11 ARALIK 2009 – MARİFETNAME ESERİNİN TEMİNİ, 14 ARALIK 2009 – 05 OCAK 2010 – ESERİN KISIM KISIM İNCELENEEREK PRATİK BİLGİ VE METOTLARININ ARAŞTIRILMASI, 06 OCAK 2010 – 12 OCAK 2010 – BELİRLENEN BİLGİ VE METOTLARIN İLGİLİ LİTERATÜR VE DERS-KAYNAK KİTAPLARINDA OLUP OLMADIĞININ ARAŞTIRILMASI, 13 OCAK 2010 – 22 OCAK 2010 – BELİRLENEN BİLGİ VE METOTLARIN UYGULAMALARLA AÇIKLANMASI, 23 OCAK 2010 – 29 OCAK 2010 – PROJE RAPORUNUN YAZILARAK ELEKTRONİK ORTAMDA BAŞVURUSUNUN YAPILMASI.

PROJE BÜTÇESİ:
MARİFETNAME ESERİNİN TEMİNİ İÇİN 38 TL HARCANMIŞTIR. KULLANILAN DİĞER MATERYALLER (DERS VE ÇALIŞMA KİTAPLARI, ÇEŞİTLİ KAYNAK KİTAPLAR, İNTERNET) ELDE MEVCUT OLDUĞUNDAN HARCAMA YAPILMAKSIZIN KULLANILMIŞTIR. BU ŞEKİLDE PROJE 38 TL BÜTÇE İLE HAZIRLANMIŞTIR. PROJE BÜTÇESİ BİREYSEL İMKANLARLA SAĞLANMIŞTIR.

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR:
PROJE SONUCUNDA ULAŞILAN BİLGİ VE METOTLARIN UYGULAMASININ YAPILMASI KONUSUNDA OKULUMUZ MATEMATİK ÖĞRETMENİ NURDOĞAN GÜNERDEN DESTEK ALINMIŞTIR.