Maranki Bursu

Geçen yıl 120 talebeye burs veren Ahmet – Elmas Maranki çifti, yeni eğitim döneminde de öğrencilere burs verme kararı almıştı. Marankiler bu sene diğer senelerin aksine Kastamonu – İnebolu öğrencilerine öncelik verecek.

Kendisi ve eşinin de burs alarak okuduğunu belirten Ahmet Maranki, “Başarılı ve ihtiyaç sahibi talebelere böyle bir imkân sağlayarak bir vefa örneği göstermek ve dini vecibeleri yerine getirmek istiyoruz. Tercihimiz Kastamonu” dedi.

Diğer bölgelerden yapılan onlarca müracaata cevaben, Kastamonu ve İnebolu bölgesine öncelik vereceklerini belirten Maranki, bu bölgenin orman bölgesi olduğunu, devlet ve özel sektör iş imkânlarının çok düşük olduğunu, çiftçilik yapmanın da bölge şartlarında mümkün olmadığını belirtti.

Bu topraklarda okumanın zorluğundan bahseden Maranki, 30 yıl önce kendisinin de bu çocuklardan biri olduğunu ve verilen burslarla okuduğunu söyledi. Ahmet Maranki burs dağılımında İnebolu’da yaşayanlara öncelik verileceğini söylerken, diğer illerdeki “Marankiler” in de kendi bölgelerine hizmet etmeleri gerektiğini söyledi. Ahmet Maranki bursların kozmik bilimle ilgili eleman yetiştirmek için verileceğini söylerken, burs alan talebelere ileride iş imkânlarının da sunulacağını vurguladı.

Ahmet Maranki bursiyerlerin seçiminde, üniversitelerin tıp, fizik tedavi, hemşirelik, tıbbi teknolok, hemşirelik, spor akademisi, eczacılık, radyoloji teknisyenliği, master ve doktora seviyesinde bitki kimyası, tıbbi biyologlar, başta olmak üzere sağlık ve kozmik bilimle ilgili diğer bölümlerine öncelik tanınacağını söyledi. Söz konusu bölümlerde okuyan öğrencilerin tam burslu olarak, diğer bölümlerde okuyan öğrencilerin ise yarım burslu olarak destekleme kararı aldıklarını belirtti.

Maranki, başvuruların, Kastamonu Üniversitesi ve İnebolu Meslek Yüksek Okulu Müdürlüğü işbirliği çerçevesinde değerlendirileceğini belirterek oluşturulacak komisyonun yapacağı belirlemenin esas olacağını ifade etti.

Burs ödemeleri 2 taksitte toplu olarak yapılacak

Ahmet Maranki geçen yılki uygulamaya devam edilerek bursun 8 ay için verileceğini ifade etti. Burs miktarının 100 lira aylık hesaplamayla toplam 800 lira olarak belirlendiğini ifade eden Ahmet Maranki, ödemelerin 2 taksit halinde, toplu olarak yapılacağını söyledi. Ahmet Maranki, bu yıl verilecek burs için yapılacak seçimlerde, geçen yıl burs alan ve başarılı olan öğrencilere öncelik tanınacağının altını çizdi.

İstenilen evrakları 12 Ekim akşamına kadar eksiksiz olarak doldurup gönderen öğrencilerin belirlenme aşamasında olduğunu kaydeden Maranki, “Komisyon tarafından değerlendirilen sonuçlarımız 1 Kasım 2012 günü www.maranki.com sitemizden duyurulacak. Yanlış beyan verenlerin başvuruları geçersiz sayılacak ve adayların istenilen evrakları eksiksiz olarak bildirenlere öncelik sağlanacak. Daha önceki yıllardan burslarımızdan faydalanan öğrencilerimize de öncelik sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Maranki’den Bursiyerlerine İş İmkanı

Ahmet Maranki hoca, bursiyerlerine okulu bitirdikten sonra, bu gün yaklaşık 1000 kişinin istihdam edildiği şirketler grubunda iş imkanı da sağlayabileceğini belirtti. “Bunu tercih sebebimiz de 4 yıl içerisinde bursiyerlerimizi yakından tanıma ve onların okulu bitirdikten sonra iş bulma güçlüğü çekmemeleri için kolaylık sağlamaktır” dedi. Şu an şirketler grubu bünyesinde çok sayıda Kastamonulu çalışan olduğunun altını çizen Maranki istihdam olanağının çok güç olduğu bölgede Kastamonu insanına da böyle bir hizmet sunduğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

2 YORUMLAR

  1. Sayın Ahmet Maranki hocam ben kastamonu /İnebolu’luyum
    Karabük üniversitesinde Geleneksel Türk El Sanatları bölümünde okuyorum .
    bana yardımcı olabilirseniiz çok sevinirim . ALLAH razı olsun hocam şimdiden .

  2. Sayın Ahmet hocam ben son sınıf öğrencisiyim kastamonu küre ilçesinin kaydını koyunde ikamet ediyorum ben Atatürk Üniversitesi Müzik öğretmenligi son sınıf öğrencisiyim bana da burs yardımı yaparsanız çok sevinirim son sene olduğu için dershane masraflarını karsilayacak bütçemiz yokcak bütçemiz yok sizden yardım bekliyorum şimdiden Allah razı olsun sizden

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin