MANYETIK ALANINNOHUT VE FASULYE BITKI GELIŞIMINE ETKILERI

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

BU BENİM ESERİM MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI

PROJE AMACI: 1-SAKSI İÇERİSİNE YERLEŞTİRİLMİŞ MIKNATISLARDAN OLUŞTURULMUŞ MANYETİK ALANIN NOHUT VE FASULYE BİTKİ GELİŞİMİNE OLUMLU VE OLUMSUZ ETKİLERİNİ İNCELEMEK. 2- SAKSI İÇERİSİNE YERLEŞTİRİLMİŞ MIKNATISLARDAN OLUŞTURULMUŞ MANYETİK ALANIN NOHUT VE FASULYE BİTKİ GELİŞİM HIZLARINI İNCELEMEK. 3-FEN VE TEKNOLOJİ DERSİNDE ÖĞRENİLEN BİLGİLERİ BİR DENEY ÜZERİNDE ETKİNLEŞTİRMEK.

PROJE HEDEFİ: 1-KOŞULLARIN AYNI OLDUĞU DENEY VE KONTROL GRUBU SAKSILAR OLUŞTURABİLME. 2-DENEY VE KONTROL GRUBU SAKSILARDA EKİLEN FASULYE VE NOHUT TOHUMLARININ GELİŞİM HIZLARINI İNCELEYEBİLME. 3-SAKSI İÇERİSİNE YERLEŞTİRİLMİŞ MIKNATISLARDAN OLUŞTURULMUŞ MANYETİK ALANIN NOHUT VE FASULYEBİTKİ GELİŞİM HIZI İLE İLGİLİ YARGIYA VARABİLME.

PROJE ÖZETİ: AYNI ŞARTLARDA DENEY GRUBU VE KONTROL GRUBU OLMAK ÜZERE IKI SAKSI OLUŞTURULMUŞ, DENEY GRUBU SAKSI ÜZERINDE MIKNATIS VE ELEKTROMIKNATISLA 24 SAAT MANYETIK ALAN UYGULANMIŞTIR. SAKSILAR 17 GÜN BOYUNCA BITKILERIN ÇIMLENME VE GELIŞMELERI ÜZERINDE GÖZLEM YAPILMIŞ FOTOĞRAFLAR ÇEKILEREK RAPOR TUTULMUŞTUR. ÇALIŞMAMIZDA MANYETIK ALANIN FASULYE VE NOHUT BITKILERI ÜZERINDE NE GIBI ETKILERININ OLDUĞU INCELENMIŞTIR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER: AYNI BÜYÜKLÜKLERDE IKI ADET SAKSI ALINDI. DENEY GRUBU SAKSININ IÇERISI SAC PLAKA ILE KAPLANDI. SAKSILARIN IÇERISINE AYNI MIKTARDA TOPRAK KONULDU. DENEY GRUBU SAKSI IÇERISINE 12 VOLTLUK ELEKTROMIKNATIS SAC PLAKA ÜZERINE YERLEŞTIRILDI. SAC PLAKA ÜZERINE 8 ADET MINI MIKNATIS TUTTURULDU. HER IKI GRUBA 15 ADET NOHUT 10 ADET FASULYE EŞIT DERINLIĞE EKILDI. 250ML MUSLUK SUYU VERILDI.DENEY BAŞLANGIÇ 08-01-2010 DENEY BITIŞ 25-01-2010 GÜNLÜK GÖZLEM YAPILMAYA BAŞLANDI.

KULLANILAN YÖNTEMLER: PLANLAMA-ARAŞTIRMA-DENEYSEL YÖNTEM-GÖZLEM-İNCELEME-SONUÇLANDIRMA-YARGIYA VARMA

ULAŞILAN SONUÇLAR: DENEY GRUBU SAKSIDA NOHUT ÇİMLENMESİ YÜZDE 80 FASULYE YÜZDE 30 DUR, KONTROL GRUBU SAKSIDA İSE NOHUT YÜZDE 66 FASULYE YÜZDE 20 DİR.DENEY GRUBU NOHUT BOY ORT.14,5 CM FASULYE 20.3CM,KONTROL GRUBU NOHUT BOY ORT12,5 FASULYE 5,75 SONUÇLARINA GÖRE MANYETİK ALANIN BİTKİ GELİŞİMİNE OLUMLU ETKİSİ VARDIR.

SONUÇLARI DEĞERLENDİRİLMESİ: CANLI VEYA CANSIZ TÜM MADDELERIN ZAYIF YA DA GÜÇLÜ MANYETIK ALANLARI VARDIR. HER MADDE GIBI INSANINDA BIR MANYETIK ALANI BULUNMAKTADIR. CANLILAR KENDI MANYETIK ALANLARI YANINDA DOĞAL OLARAK YAŞADIKLARI ÇEVRENIN DE MANYETIK ALANLARI ETKISI ALTINDADIRLAR. BU MANYETIK ALANIN FAYDALARI YANINDA DENGENIN BOZULMASI ILE BIRLIKTE ZARARLARI DA OLABILMEKTEDIR. BU DENGE BOZULMADIĞI MÜDDETÇE MANYETIK ALANIN BITKI GELIŞIMINE OLUMLU ETKILERI SÖZ KONUSUDUR.

KAYNAKLAR: BİLİM ÇOCUK-BİLİM TEKNİK DERGİLERİ 6.SINIF FEN VE TEKNOLOJİ KİTABI

PROJENİN TAKVİMİ: ARALIK1.2.3.4. HFT:KONUNU BULUNMASI,KAYNAK TARAMASI YAPILDI.ARAŞTIRMAYA DEVAM EDILDI.DENEYDE GEREKLI MALZEMELERIN TEMINI SAĞLANDI. OCAK 1.2. HFT: DENEYIN UYGULAMASI GERÇEKLEŞTIRILDI.SAKSILARIN GÖZLENMESI VE INCELENMESINE BAŞLANDI.GÖZLEME DEVAM EDILDI.PROJE RAPORU HAZIRLANDI.

PROJE BÜTÇESİ: 2 ADET BALKON TIPI SAKSI 6 TL 2 POŞET SAKSI KUMU 2TL 8 ADET MINI MIKNATIS 4TL 1 ADET 12 V ELEKTROMIKNATIS 4TL DEMIR SAC 30X15 5TL ILETKEN TEL 50KR 2 ADET MUM SILIKON 1TL TOPLAM:22,5

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: ÇUBUK MATEMATİK FEN BİLGİSİ TEKNOLOJİ VE TASARIM UYGULAMA ATÖLYESİ TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENİ ÖZGÜN DEVRİM

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin