MANUEL SORU BANKASI

Projenin Adı: Manuel Soru Bankası

Projenin Amacı: Aynı tip soru çözmünde yaşanan kaynak taraması zorluğunu aşmak.

Giriş: Verimli ve etkin öğrenmenin son basamağını soru çözme oluşturur.Soru çözme, öğrenmenin gerçekleşme düzeyinden çok öğrenmenin pratiğe dönüştürülmesi ile ilgilidir.(Rhb. Egt. Uzm. Aydoğan ARI) Sınava hazırlanırken gereksiz yüzlerce bilgi yerine işe yarar nitelikte sorular bizi hedefe uluştırmaya daha çok yardımcı olabilir. Soru çözmek size neyi bilmeniz gerektiğini gösterir.Öğretmenler ders içinde mümkün olduğunca daha fazla soru çeşiti gösterirler. Bunun amacı farklı türde soruların çözüm yolunu öğrenmemşzdir. Ancak bu durum bazı soru tiplerinin yeterince öğrenilmeden geçilmesine sebep olmaktadır. Eve gelindiğinde ise öğrenilmeden geçen soru çeşitleri karşımıza çıktığında soru çözmek can sıkıcı bir hal alır.

Bu projeyi gerçekleştirirken öncelikle gözlemler yaparaka arkadaşlarımızın aynı tip sorular çözümünde yaşadığı zorlukları belirlemeye çalıştık. Daha sonra bu sorunları çözümünün başkaları tarafından nasıl çözümlendiğini araştırdık. Kendi çözüm önerilerimizi geliştirdik. Hazırlayacağımız materyali tasarladık. Tasarladığımız materyalin yapılması için sponsor desteği sağladık. Yaptığımız materyali bir deneyle sınadık ve değerlendirmeler yaptık. Yapılan araştırmalar ve anketler sonucunda kaynak sıkıntısı yaşıyor musunuz? sorusuna kaynak sıkıntısı yaşıyorum cevabını verenlerin oranını %70, Test kitabındaki soruları çözerken keyif alıyor musunuz? sorusuna keyif alıyrum diyenlerin orannını %20., Öğretmenler aynı tip sorulardan yeterince çözüyorlar mı? sorusnua yeterince çözdürmüyorlar diyenlerin oranını ise %75 olarak belirledik.

Araştırmalarımıza göre eğer aynı tür soruları tarama işini keyifli bir şekilde yapabilme kolaylığını sağlayabilecek bir materyal geliştirirsek bu sorunu çözebiliriz.

Yöntem: Evde arkadışmla soru çözerken anlamadığım bir soruyu arkadışımdan anlatmasını istedim. Arkadaşım soruyu anlattı fakat bir örnek çözersem daha iyi anlayacağımı söyledi. Ben de buna benzer bir soru araştırdım fakat araştırmam epeyce zamanımı aldı. Bu da bana aynı tip soru bulmanın zor olduğunu gösterdi ve bunula ilgili bir proje yapmaya karar verdik. Sonra bu sorunu sadece bizim yaşayıp yaşamadığımızı anlamak için anket, görüşme, gözlem yöntemlerini kullanarak araştırmalar yaptık. Yaptığımız araştırmalara göre girişte belirttiğim sonuçlara ulaştık. Daha sonra bu konu ile ilgili yapılmış projeleri araştırdık. Bu araştırmamızda çarkıfelek, sorumatik, çarkısoru vb. projelerle karşılaştık. Bu projeleri incelediğimizde proje içindeki soruların çok sınırlı olduğu ve istenilen soru çokluğunu sağlayamadıklarını fark ettik. Bu sorunu aşacak bir projenin daha faydalı olacağını ileri sürdük. Hipotezimizi Öğrencilere kendi sorularını kendileri oluşturacak bir materyal geliştirebilirsek aynı tip soru çözümünde farklı kaynakları tarama zorluğunu aşabiliriz şeklinde oluşturduk. Materyalimizin nasıl olması gerektiğini düşündük ve önce materyalimizde bulunmasını istediğimiz özellikleri belirledik. Öncelikle konu alanımızı sınırlandırarak denklemler konusunu seçtik. Hazırlayacağımız materyalde sayıların rastgele seçilmesi, bilinmeyenleri neler olduğunun rastgele belirlenmesi, yapılacak işlemlerin ve farklı sonuçların belirlenmesi gerektiğine karar verdik. Bu rastgele seçim işlemini ise piyango çekilişlerinden esinlenerek yapmaya karar verdik. Materyalimizin tasarımını yaparak gerekli malzemeleri edindik. Malzemelerin edinilmesinde ise bir marangoz atölyesinden ve kırtasiyeden sponsorluk desteği sağladık. Materyalimizi geliştirdik. Geliştirdiğimiz materyali öğrencilere dettirdik ve bir deney gerçekleştirdik. Deneyi gerçekleştirrken kılavuzda belirtilen şartları uyguladık ve gerkli izinleri aldık. Bu deneyin sonucunda materyal kullananaların aynı tip sorular çözerek konuları pekiştirdikleri materyali kullanmayanların ise konuları pekiştiremediklerini gördük.

Proje Bütçesi: 25 TL (60 adet) pinpon topu, 25 TL Tahta. 2 TL Aliminyum Folyo, 2,5 TL plastik kap

Proje Çalışmasının Takvimi:

25 Kasım- 05 Aralık: Araştırma Yapılması

08 Aralık- ,15 Aralık: Materyalin tasarımı

30 Aralık- 31 Aralık: Sponsor desteği aranması

02 Ocak- 07 Ocak : Materyalin hazırlanması

10 Ocak : Deneyin yapılması

11 Ocak- 20 Ocak : Sonuçların Değerlendirilmesi

23 Ocak : Başvurunun yapılması.

Sonuçlar, Sonuçların Değerlendirilmesi:

Deney gurubunda elde edilen sonuçlara göre bu guruptaki öğrencilerin aynı tip soruları arka arkasına kolayca hazırlayarak çözen öğrencilerin oranı %100 ve bunun zevkli olduğunu söyleyenlerin oranı %90 olduğu görüldü. Bu materyali kullanmayan öğrencilerde ise bu oranlar % 35 ve % 20 olarak gerçekleşti. Bu sonuçlara göre hazırladığımız materyal hipotezimizi doğruladı.

Kaynaklar:

Pasifik Yayınları İlköğretim 7. Sınıf Matematik Kitabı

www.torpil.com (Rehb.Egt.Uzm.Aydogan.ARI.torpil.com)

http://forum.memurlar.net/konu/1252819