MANTOLAMADA KAVUZ DEVRİMİ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:İSTANBUL / ÜMRANİYE

OKUL ADI:Özel Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Elif Erbil – Zeynep Aybikem Sağlam

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Fatma İclal Yavuzçetin

PROJE AMACI:
ATIL DURUMDA BULUNAN TARIMSAL ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAYARAK ÜLKE EKONOMİSİNE, ENERJİ TASARRUFUNA, ÇEVRE TEMİZLİĞİNE VE BÜTÇEMİZE KATKIDA BULUNABİLECEĞİMİZİ GÖSTERMEK.

PROJE HEDEFİ:
TARIMSAL ATIKLARIN ISI YALITIMI ALANINDA DA KULLANILABİLECEĞİNE DİKKAT ÇEKMEK, BU DOĞAL ATIKLARIN ENERJİ TASARRUFUNDA ÖZELLİKLE BİNA ISI YALITIMINDA ALTERNATİF BİR ÜRÜN OLABİLECEĞİNİ, HER COĞRAFİ BÖLGEDE BU ANLAMDA BÖLGESEL TARIM ÜRÜNLERİ KULLANILARAK ATIKLARIN GERİ DÖNÜŞÜMÜNÜN VE ÇEVRE TEMİZLİĞİNİN SAĞLANABİLECEĞİNİ VURGULAMAK.

PROJE ÖZETİ:
ENERJİ TASARRUFUNUN VE BU ANLAMDA ISI YALITIMININ ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞU GÜNÜMÜZDE ATIK MADDE OLAN PİRİNÇ KABUĞU (KAVUZ) NUN YAPILAN DENEYLER SIRASINDA ISI YALITIM MALZEMESİ OLARAK KULLANILABİLECEĞİ SAPTANMIŞTIR. KAVUZA EKLENEN DEĞİŞİK MADDELERLE ÇEŞİTLİ KOMPOZİTLER OLUŞTURULMUŞTUR.HAZIRLANAN KOMPOZİT MADDENİN BİNALARIN DIŞ CEPHESİNDE MANTOLAMADA KULLANILAN STRAFORA GÖRE ISI YALITIMINDA DAHA İYİ SONUÇ VERDİĞİ ÖLÇÜMLERLE ANLAŞILMIŞ, STRAFORA ALTERNATİF OLARAK TAVSİYE EDİLEBİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
TRAKYA BÖLGESİNDE YAPILAN BİR SEYAHAT SIRASINDA ÇELTİK TARIMININ NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞU FARK EDİLİNCE TARIM ÜRÜNÜ OLAN PİRİNCİN KABUĞUNDAN DIŞ CEPHE YALITIM MALZEMESİ OLARAK YARARLANILABİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR. PİRİNÇ KABUĞU(KAVUZ) İLE İLGİLİ ÖN ARAŞTIRMALAR YAPILMIŞ, İNTERNETTEN YARARLANILMIŞ, TRAKYA KAVUZ SATIŞ ŞİRKETLERİNDEN BİLGİ ALINMIŞ, LABORATUAR ÇALIŞMALARI AĞIRLIK KAZANMIŞTIR. 01-25EKİM 2008 KAYNAK ARAŞTIRMASI YAPILMIŞTIR. 01-20KASIM 2008 BEYAZ ÇİMENTO İÇİNDE FARKLI ORANLARDA EKLENMİŞ KAVUZ KOMPOZİTLERİ ELDE EDİLMİŞTİR. 20.11-20.12 2008 SU BAZLI BOYA İÇERİSİNE FARKLI ORANLARDA KAVUZ VE KAVUZ TOZU EKLENEREK ÖRNEKLER ELDE EDİLMİŞTİR. 26.12.2008 KAVUZ-GAZETE KOMPOZİT MADDE OLUŞTURULMUŞTUR. 05- 09 OCAK 2009 BEŞ ÖZDEŞ KARTON KUTU KAVUZ, KAVUZ TOZU, STRAFOR, KAVUZ-GAZETE VE BOYA İLE KAPLANARAK SICAKLIK SENSÖRLERİ KULLANILMIŞ, ÖLÇÜM YAPILMIŞ VE DATALAR ALINMIŞTIR. YAPILAN ÖLÇÜM SONUÇLARINA GÖRE KAVUZ-GAZETE KOMPOZİT MADDESİNİN ISI YALITIMINDA EN İYİ SONUCU VERDİĞİ GÖZLENMİŞTİR.KAVUZ ÇOK DİRİ BİR YAPIDA OLUP KOLAY ŞEKİLLENDİRİLEMEDİĞİNDEN İÇERİSİNE ATIK MADDE OLAN HAMUR HALİNDEKİ GAZETE 1E 2 ORANINDA EKLENMİŞ,AĞAÇ TUTKALI İLAVESİYLE KOMPOZİT MADDE OLUŞTURULMUŞTUR.ÇİMENTO İLE YAPILAN ÇALIŞMALARDA ELDE EDİLEN ÜRÜNLERİN AĞIR VE YOĞUN OLDUĞU GÖZLENMİŞTİR. HAZIRLANAN KOMPOZİT MADDENİN BİNALARIN DIŞ CEPHESİNDE MANTOLAMADA KULLANILAN STRAFORA GÖRE ISI YALITIMINDA DAHA İYİ SONUÇ VERDİĞİ ÖLÇÜMLERLE ANLAŞILMIŞ, STRAFORA ALTERNATİF OLARAK TAVSİYE EDİLEBİLECEĞİ DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR.ANCAK GAZETE YERİNE DAHA HAFİF MADDELERİN TERCİHİ YÖNÜNDE ARAŞTIRMALAR DEVAM ETMEKTEDİR. BÜTÇE: 80 TL DİR. KAYNAKÇA: HTTP://BOF.KARAELMAS.EDU.TR/JOURNAL/1302-0056/2007/CİLT9/SAYİ12/54-62.PDF WWW.GİDASANAYİİ.COM/ HTTP://EDE.KSU.EDU.TR/DATA/ZFYAYİN/Y1817_5278.DOC HTTP://WWW.GİDACİLAR.NET/CELTİK-URETİMİ-PİRİNCE-İSLEME-PAZARLAMA-VE-TUKETİMDE-KALİTE-T1048.HTML HTTP://WWW.FBE.GAZİ.EDU.TR/TEZARA/VİEW.PHP?LANGUAGE=TR&NUMBER=2694 ŞAH GIDA HTTP://WWW.KAVUZ.COM

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi