Manisa Fen Lisesi öğrencileri Zayıflatan Yumurta Ürettiler

Manisa Fen Lisesi öğrencileri, TÜBİTAK Ortaöğretim Proje Yarışması kapsamında hazırladıkları çalışmayla, okul bahçesinde köy yumurtası tadı ve görünümünde diyet yumurta üretiyor.

Okul Müdürü Tayif Çekim, bu yıl kurulmalarına rağmen bilimsel çalışmalarda önder olmayı amaçladıklarını belirterek, bu yılki TÜBİTAK Orta Öğretim Proje Yarışmasına 5 projeyle katılacaklarını söyledi.

Projelerden birinin, 7 öğrencinin kimya ve biyoloji öğretmenleriyle hazırladığı ve 8 haftadan bu yana süren “Fonksiyonel Yumurta” projesi olduğunu ifade eden Çekim, “Projeyle doğal besinler ile yumurtanın kalitesini artırmaya ve diyet yumurta yapmaya çalıştık. Okul bahçesinde, kanserojen maddeleri azaltılmış, köy yumurtası lezzet ve sarılığında yumurta üretmeye çalışıyoruz. Projeyle hem çiftçilerin yeni malzeme üretmelerine destek olmayı hem de daha sağlıklı bir yumurta elde etmeyi amaçladık” dedi.

Çekim, Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Gıda Mühendisliği ile imzaladıkları protokol çerçevesinde, sponsor firmaların projeye tavuk, kafes ve yem temin ettiğini kaydetti.

ANTİOKSİDANDA ARTIŞ

Projenin başındaki biyoloji öğretmeni Haşim Duran ise projeyle ilgili şu bilgileri verdi:
“Yumurtaya doğal katkı yaparak, yumurtanın rengini tüketicinin beğendiği sarıdan turuncuya kaydırdık. Aynı zamanda yumurtanın içerisindeki besin maddelerini de artırdık. Projede 120 adet tavuk kullandık. Isıyı kontrollü bir şekilde tutarak, tavukların yetişmelerini sağladık. Ardından laboratuvarda yapılan analizler sonucunda aldığımız neticeler, yüzümüzü güldürdü.

Doğal katkı kullanarak yumurtanın rengini sarıdan turuncuya kaydırdık ve içindeki besin maddelerini artırdık. Yaptığımız çalışmalar sonucunda yumurtada antioksidan maddesinin artış göstermesi, yaşlanmayı geciktirmesi ve kanser oluşmasını engellemesi bakımından önemli. Ayrıca yumurtanın yağ bileşiminin de bir miktar düştüğünü gözlemledik. Diyet yumurta yapılamıyordu, tavuğun beslenmesinde yaptığımız çalışmalarla yağ oranında bir miktar azalma sağladık ve kendi kabında doğal diyet yumurta üretmiş olduk. Hayvanların genetiğiyle oynamadan sadece yemlerine doğal katkılar yaparak bunu sağladık.”

Projede öğrencilere yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade eden kimya öğretmeni Yalçın Kabak ise yumurta analizlerinin, okul laboratuvarı ile CBÜ Gıda Mühendisliği laboratuvarında yapıldığını kaydetti.

Organik tarım ve besin maddelerinin tercih edilebilirliğinin arttığına dikkati çeken Kabak, “Tavukların normal yemlerine ilave olarak, yüzde 5-10 gibi doğal gıda katkılar verdik. Bu da yumurtalarda olumlu değişikliklere neden oldu. Yağ oranı düşmesi, antioksidan aktivitesinin artması, sarı renginin turuncuya kayması gibi olumlu sonuçlar elde ettik” dedi.