MANAVGAT BELEDİYESİ LOGO YARIŞMASI

 

MANAVGAT BELEDİYESİ LOGO YARIŞMASI

KATILIM ŞARTNAMESİ

 

KONU

Manavgat’ ın yeni yüzünü siz tasarlayın.

AMAÇ

Her yıl 4 milyon turisti ağırlayan Antalya’nın Manavgat İlçesi, tarihi ve doğal güzellikleri ile turizmin göz bebeği bir kenttir. 6360 Sayılı Yasa ile birlikte Manavgat’ın merkezdeki 19 mahallesine, 9 turizm beldesi (Side, Oymapınar, Evrenseki, Ilıca, Sarılar, Taşağıl, Gündoğdu, Çolaklı, Kızılot) ve 78 köy ilave olmuştur. Toplam 106 mahallesi ve 216 bini aşan nüfusu ile 28 ilden daha büyük olan Manavgat, içinden geçen ırmağı, Şelale’si, deniziyle, çam ormanlarıyla, Dünya markası tarihin beşiği Side’si, Köprülü Kanyon’u, Titreyengöl’üyle, yüksek turizm yatak kapasitesiyle her geçen gün trendi yükselen bir kent olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Manavgat, belediyemizin Kültür Merkezi, Gençlik Merkezi, Stadyum ve ırmak kıyısı düzenlemeleri çalışmalarıyla adeta kültür, sanat ve sporun da başkenti haline gelmiş, modern kentleşme hızını yakalamıştır. Manavgat’ımızdaki bütün bu olumlu gelişmeler, hizmet ve yatırımları hayata geçiren Manavgat Belediye’mizi yeni, farklı, modern, ilerici bir LOGO arayışına yönlendirmiştir. Manavgat Belediyesi olarak kentimizdeki bu büyüme ile doğa ve tarihi güzelliklerin, milli değerlerimiz ve turizm imajı ile yoğrularak anlatıldığı yeni bir logonun üretilmesini istiyoruz.
KATILIM KOŞULLARI

1. Yarışma; Manavgat Belediyesi bünyesinde çalışmayan, seçici kurul ve seçici kurulun birinci derecedeki yakınları dışında, Grafik Tasarım eğitimi gören Lisans / Yüksek Lisans / Doktora / Sanatta Yeterlik öğrencilerine, ulusal ve uluslararası tüm profesyonel tasarımcılar ve tüm halkımıza açıktır.

2. Her katılımcı en fazla üç adet eserle yarışmaya katılabilir.

 

TEKNİK KOŞULLAR

 1. Eserler, A4 ebadında, standart logo sunumu şeklinde (üst ortada büyük, alt bölümde küçük uygulamaları – renkli ve siyah/beyaz yan yana) hazırlanacaktır. Örnek Logo Sunum Şablonu ekte sunulmuştur.
 2. Tasarımlar, Grafik tasarım programları (Adobe Illustrator, Free Hand, Corel Draw ) ile hazırlanmış olmalı ve belge olarak her bir çalışmanın hem orijinal dosyası hem de JPEG veya PDF versiyonu da e-posta ile gönderilmelidir. Tasarımlar 300 dpi çözünürlükte ve renk modu CMYK olmalıdır.
 3. Tasarımcı, eserde kullandığı unsurların anlamını yarım sayfayı (A4) geçmeyecek şekilde yazıyla açıklayarak göndereceği e-postaya eklemelidir.
 4. Fotoğraf içeren tasarımlar ve elle yapılan çizimler yarışmaya kabul edilmeyecektedir.
 5. Manavgat Belediyesi, teknik koşullar nedeniyle gerekli gördüğü takdirde proje üzerinde değişiklik yapılmasını talep edebilir.
 6. Eserin dosya adı altı rakamdan (rumuz) oluşmalıdır (Örneğin, 349721.jpg). Birden fazla eser gönderenler aynı rumuzu kullanmalıdır (Örneğin. 349721_1.jpg, 349721_2.jpg, 349721_3.jpg).

Eser ya da eserler (en fazla üç farklı tasarım) ile birlikte Katılım Formu da eksiksiz doldurulduktan ve katılımcı tarafından imzalandıktan sonra bilgisayara aktarılmalı ve kişisel elektronik posta adresi üzerinden gönderilmelidir.

 1. Seçilecek logo; kurumsal kimlik çalışmalarının bir parçası olarak, Manavgat Belediyesi’ni temsil edecek her türlü basılı materyal ve dijital ortamda kullanılacağı için büyültülüp küçültüldüğünde görsel etkisini yitirmeyecek bir biçime sahip olmalıdır.
 2. Yarışmaya sunulacak eserler, özgün bir yapıda olmalıdır. Farklı kurum ya da kuruluşların logolarını çağrıştırmaması gerekmektedir. Türk Patent Enstitüsü’nce daha önce korunmaya alınmamış ve tescil başvurusu yapılmamış olmalıdır. Seçici Kurul tarafından kopya olduğu anlaşılan logolar değerlendirilmeye alınmayacaktır. Amblem tasarımının kopya olduğunun anlaşılması halinde ödül verilmeyecek, verilmiş ise ödül sahibi ödülü derhal iade edecektir. Oluşacak her türlü sorunun hukuki yaptırımı ve süreçlerin maddi yaptırımı yarışmacıya ait olup, doğabilecek sorunlardan Manavgat Belediyesi sorumlu tutulamaz.
 3. Yarışma, eserlerin Manavgat Belediyesi’nin ihtiyacını karşılamaması halinde Seçici Kurul  eserlere ödül verip vermeme hakkını saklı tutar. Seçici Kurul’un kararı neticesinde yarışma tekrarlanabilir ya da her aşamasında iptal edilebilir.
 4. Seçici Kurul seçilecek logo üzerinde değişiklik isteme hakkına sahiptir. Bunun için ödül tutarı dışında bir ödeme yapılmaz. Ödüle hak kazanan eser için antetli kağıt, zarf, kartvizit üzerindeki uygulamaları yarışma sonuçları açıklandıktan en geç 10 gün içerisinde Manavgat Belediyesi’ne sunulmalıdır. Katılımcı şartnamedeki bu maddeyi kabul etmiş sayılır.
 5. Manavgat Belediyesi, katılımcıların eserleri ile ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.
 6. Ödül kazanan tasarımı Manavgat Belediyesi kullanma ve değiştirme hakkına sahiptir.

ESERLERİN TESLİM ŞEKLİ

 1. Eser ya da eserler (en fazla üç farklı tasarım) Katılım Formu ile birlikte kişisel elektronik posta adresinden en geç 03 Temmuz 2015 Cuma günü saat 17.00’ye kadar yarisma@manavgat.bel.tr adresine gönderilmelidir.
 2. Belirtilen gün ve saatten sonra gönderilen tasarımlar yarışmaya dâhil edilmeyecektir.
 3. Yarışmacılar, eserlerini elektronik posta ile gönderdikten sonra  yarışmadan çekilemezler. Yarışmaya katılanlar, yarışma şartlarını ve Seçici Kurul kararlarının tamamını kabul etmiş sayılırlar.
 4. Belirtilen adrese aynı tasarımla ilgili birden fazla elektronik posta gönderimi yapılmamalıdır.

  TELİF HAKLARI

  Katılımcı, dereceye giren eserinin Manavgat Belediyesi tarafından kullanılmasına süresiz olarak tam kullanım hakkını verdiğini ve buna bağlı olarak gerek Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, gerekse diğer ilgili mevzuat gereğince yarışmaya gönderdiği eserinin çoğaltma, işlenme, yayma, temsil, umuma iletim, faydalanma vb. umuma arz ile ilgili bilumum haklar için, Manavgat Belediyesi’ne tam lisans verdiğini peşinen kabul eder.
  Yarışmada seçilen tasarımın tüm hakları Manavgat Belediyesi’ne devredilmiş sayılır. Tasarım sahibi, kullanılacak olan logoda hiçbir şekilde isim ve hak talebinde bulunamaz.

YARIŞMA TAKVİMİ

Son Teslim Tarihi                : 03 Temmuz 2015
Seçici Kurul Oylaması       : 08 Temmuz 2015
Sonuçların Açıklanması     : 09 Temmuz 2015
Sonuçlar, Manavgat Belediyesi www.manavgat.bel.tr web sitesinden yayınlanacaktır. Ödüller, Manavgat Belediyesi’nde düzenlenecek törenle ödül sahiplerine verilecektir.

ÖDÜLLER

Birincilik                    7.000 TL + Plaket / Belge

İkincilik                       3.000 TL + Plaket / Belge

Üçüncülük                  2.000 TL + Plaket / Belge

Mansiyon                      Plaket / Belge

JÜRİ

 1. Aydın ZOR (Yrd.Doç Dr.Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fak. Grafik Böl. Bşk)
 2. Cengiz Haydar BARUT (Turizmci)
 3. Emir DOĞAN (Grafik Tasarımcı Manavgat Belediyesi)
 4. Ezgi ÖZ (Etüd-Proje Müdürü Manavgat Belediyesi)
 5. Himmet ÖCAL (Grafik Sanatçısı)
 6. Merih TAŞKAYA (Doç. Dr. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi)
 7. Mevlüt YENİ (Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı)
 8. Necdet ALKANDEMİR (Reklamcı-Akdeniz Reklamcılar Derneği Başkanı)
 9. Sadettin SARI (Prof. Dr. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı)
 10. Sebahat ÇEVİK (Mimar Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı)

11. Tevfik KÖYMEN (Fotoğraf Sanatçısı)