Mamak Belediyesi Uygulamalı Bilim Merkezi

Mamak Belediyesi MKM Uygulamalı Bilim Merkezi birbirinden güzel etkinlikleri sergilemeye devam ediyor. Bilim ve teknolojiye ilgi uyandırmak amacıyla kurulan merkezde gerçekleştirilen etkinlikler, başta öğrenciler olmak üzere herkesin gösterimine sunuluyor. Bugüne kadar 8 etkinlik düzenlenen merkezde, 2011 yılında da sinemanın temel prensibi ve kalp davulu adlı iki etkinlik gerçekleşti.

AKGÜL: Bilim Merkezi’mizle Eğitime Tam Destek Veriyoruz
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, her fırsatta bilime ve bilim adamlarına verdiği önemin altını çiziyor. Bilim Merkezi’ni, fiziksel âlemi genç beyinlere aktarma noktasında bilimsel çalışmaların atölyesi olarak değerlendiren Başkan Akgül, gençlerin Bilim Merkezlerine ihtiyaçları olduğunu ve bu merkezlerde bilgiyi onlara aktardıklarını vurguladı. Akgül “Bilim insanlığın ortak malıdır. Bilim Merkezi’mizle eğitime tam destek veriyoruz. Bölgemizdeki ve Ankara’nın çeşitli ilçelerinden gelen öğrenciler Bilim Merkezi’mizi ziyaret ediyor. Keşfetmek, araştırmak, merak uyandırmak ve öğrencilerimizin derslerine birebir destek anlamında Bilim Merkezlerimize ihtiyaç vardı. Ankara genelinde 3.üncü büyük Bilim Merkeziyiz. Etkinliklerimizi büyük buluşları, öğrencilerimiz ve halkımızla paylaşıyoruz.”dedi.
 
MKM Uygulamalı Bilim Merkezi, gençlerin, halkın bilime karşı merak duyması, bilimsel buluşları sevmesi ve derin temelleri araştırması amacıyla, MKM bünyesinde, Ankara’nın 3.Büyük Bilim Merkezi olma özelliğini taşıyor.
 
Mamak Kültür Merkezi’ndeki Bilim Merkezi’nde, öğrencilerin bilimsel gelişmeleri daha yakından görüp uygulayarak takip etmelerini sağlamak amacıyla, 35 adet stant ve düzenek hizmet veriyor. Bugüne kadar 8 etkinlik düzenlenen merkezde, 2011 yılında da sinemanın temel prensibi ve kalp davulu adlı iki etkinlik gerçekleşti. Bugüne kadar 20 bin  öğrencinin ziyaret ettiği merkeze, Mamak Bilgi Evi öğrencilerinin yanı sıra, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, İstanbul Bilfen Kolejleri ve Ankara TED Koleji de Bilim Merkezi’nin ziyaretçileri arasında.
 
Bölgedeki okullar, ODTÜ’nün bilim rehberliği kursundan mezun olmuş uzman öğretmenler eşliğinde 40 dk’lık seanslarla merkezi ziyaret ediyor. Bu güne kadar 30 bin öğrenci tarafından ziyaret edilen merkeze, Mamak Belediyesi, servis araçlarıyla da destek oluyor. Ziyarete gelen öğrenciler interaktif bilim istasyonlarını uyguluyor ve dokunuyor. Zaman zaman da sinevizyon gösterisi eşliğinde bilimin tadına varıyor.

Sinemanın temel prensibi ve kalp davulu büyük ilgi gördü
Bugüne kadar Gök Bilim Şenliği, Alternatif Enerji, Robotlar Dünyası, Cam Teknolojileri, Buharlı Basınç Enerjisiyle Çalışan Lokomotifler, Hidrojenli Otomobiller insansız hava aracı, gözle çalışan bilgisayar ve fotoğraf çeken robot gibi etkinlikler düzenlenen merkezde 2011 yılında da kalp davulu ve sinemanın temel prensibi görücüye çıktı.