MAKSİMUM SAYI OYUNU

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ:UŞAK / BANAZ

OKUL ADI: Kızılca Söğüt İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Gökhan Çakal – Ömer Faruk Baran

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Hülya Gökmeydan

PROJE AMACI:
MATEMATİĞİN ZEVKLİ BİR UĞRAŞ OLDUĞUNU GÖSTERMEK. HERKES TARAFINDAN OYNANABİLECEK, İÇİNDE ŞANS FAKTÖRLERİNİN DE OLDUĞU İLGİ ÇEKİCİ BİR OYUN TASARLAMAK.

PROJE HEDEFİ:
MAKSİMUM SAYI OYUNU İLE MATEMATİĞİN EĞLENCELİ YANINI GÖSTERMEK İSTEDİK.KİMİ ÖĞRENCİ TARAFINDAN SEVİLMEYEN KOORDİNAT SİSTEMİNİ OYUN İLE ZEVKLİ HALE GETİRDİK.

PROJE ÖZETİ:
Maksimum sayı oyunu iki kişilik oynanabileceği gibi üç ya da daha fazla kişi ile de oynayabileceğiz hem stratejik hem de şans faktörüne dayanan zevkli bir oyun.oyun koordinat sistemi temeline dayanıyor.sabit sayımız ve gizli jokerimizin koordinatları önceden belirlenir.oyuncaya oyunun kilitlendiği sırada 4 seçenek hakkı sunulur.oyunun en önemli kuralı ardışık sayıları kutucuklara yerleştirirken sağa,sola,aşağıya,yukarıya doğru gidiyorsak 2 kare boşluk,çapraz gidiyorsak 1 kare boşluk bırakırız.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
İlk olarak 10×10 kare tablo çizilir.100 kareden oluşan bu tablonun alt sol köşesi koordinat sisteminde olduğu gibi 0 (sıfır-orijin) noktası olarak alınır.100 karelik tabloyu koordinat sisteminin 1. bölgesi olarak düşünerek her bir kutucuğu adlandırabiliriz. oyuncunun göremeyeceği bir yere (örneğin oyun tahtasının arkasına) rasdgele 4 kutucuğun koordinatları yazılır.sabit 1 rakamı ve gizli joker de bu tablonun önceden belirlenmiş kutucuklara yerleştirilir.amaç ardışık sayılarla en büyük sayıya ulaşabilmeye çalışmak.biz buna maksimum sayıya ulaşmak diyeceğiz.fakat oyunun iki önemli kuralı var.sayının ardışığını yazmak için sağa,sola yukarıya,aşağıya yönlerini kullanıyorsak iki kutu boşluk bırakmanız gerekiyor,çapraz yazmak istiyorsak bir kutu boşluk bırakmak zorundayız.bu şekilde yazabildiğimiz kadar ardışık sayı yazarız.artık ilerleyemediğimizde son bir şans olarak jokerin olduğu kutucuğa bakarız.gizli joker kutusu dolu ise şansımız devam ediyor demektir.bu durumda oyuncuya dört seçenek sunulur.bu seçeneklerde daha önceden belirlenmiş 4 kutucuğun koordinatları yazıyor.oyuncu bu seçeneklerden birini seçer eğer seçtiği seçenekteki kutucuk boş ise o boş kutucuktan başlayarak ardışık sayıları yerleştirmeye devam eder.eğer seçtiği seçenekteki kutucuk zaten dolu ise en son kutucuğa yazdığı sayı oyuncunun maksimum sayısı olmuştur. Oyunumuza benzer oyunlar olup olmadığını internette,tubitak ın proje bankasından,proje okulu adlı internet sitesinden,ve google dan aradık.bizim oyunumuza benzer bir oyun bulamadık.Projemizin masrafı olmadı. PROJE TAKVİMİ 1-7 ekim 2007 bir matematik oyunu geliştirmeye karar verdik. 8-14 ekim 2007 Bir matematik oyunu bulmuştuk ama bu oyunun geliştirilmesi gerekiyordu.oyunu zenginleştirmek ve eğlenceli hale getirmek için neler yapabileceğimizi araştırdık ve bulduk.oyunumuz hazır. 15-21 ekim 2007 oyunumuzu arkadaşlarımızla oynadık.oyunun ilgi çekiciliğini sınadık. 22-31 ekim 2007 Oyunumuz için bir beyaz yazı tahtası bulduk.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması
Proje Yarışması
Bu Benim Eserim
Fen ve Teknoloji Projesi
Matematik Projesi