Maden, Jeoloji ve/veya Cevher Hazırlama Mühendisliği Bölümlerini Seç Bursu Al

bursiyer
burs veriliyor

YKS sıralamasında ilk 80 bin öğrenci arasına girmeyi başaran ve ilk 5 tercihi arasına maden Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve/veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinden birini yazan tüm öğrencilere net asgari ücret tutarında burs veriliyor.

2020-2021 Eğitim Öğretim Dönemi
Karşılıksız Burs Tutarları
Öğrencilere verilmesi planlanan burs tutarlarını İMİB öğrencilere doğrudan verebileceği gibi; vakıf ve/veya dernek gibi başka kurumlar aracılığı ile de verebilme hakkını kendinde saklı tutar.

İlk 50 Bin
İlk 50 binde olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarı kadar (2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı için aylık 2.104 ₺);

İlk 50.001-65.000 arası
İlk 50.001-65.000 arasında olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarının 1/2’si kadar (2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı için aylık 1.052 ₺)

İlk 65.001-80.000 arası
İlk 65.001-80.000 arasında olanlara asgari geçim indirimi hariç net asgari ücret tutarının 1/3’ü kadar (2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı için aylık 701 ₺)

Bursun Başarı Kriterleri Nedir?
YKS tercihlerinin ilk 5’inden en az birisinin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve/veya Cevher Hazırlama Mühendisliği olması ve bu tercihlerden birisine yerleşmek,
YKS yerleştirme puanlarına göre ilk 80 bin içinde yer almak,
Her yarıyıl için 4 üzerinden en az 2,5 (100 üzerinden en az 65) genel not ortalamasına sahip olmak,

Yabancı Dil Hazırlık Sınıfında Burs Veriliyor mu?
Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği programlarına yerleşip yabancı dil hazırlık sınıfında eğitim gören öğrenciler de eğitim bursundan yararlanırlar.

Burs Kaç Yıllık Veriliyor?
Burs hazırlık bölümü olan Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve/veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinde 5 yıl, hazırlık olmayan bölümlerde ise 4 yıl boyunca verilmektedir.

Burs Almaya Yazın da Devam Edecek miyim?
İMİB tarafından YKS yerleştirme sonuçlarına göre belirtilen tutarlar her eğitim ve öğretim yılı için 9 ay süresince öğrencilere ödenir. Yazın burs verilmemektedir.

Burs Kaç Kişiye Verilecek?
Başarı kriterlerini sağlayarak ilgili bölümleri tercih eden tüm öğrencilere burs verilecektir.

Burs Ücreti Her Yıl Revize Ediliyor mu?
Eğitim bursu miktarı her eğitim ve öğretim yılı başında asgari ücret doğrultusunda güncellenecektir.

Hali Hazırda Okuyan Öğrenciler Burstan Faydalanabilecek mi?
Maalesef hali hazırda okuyan öğrenciler bu burstan faydalanamamaktadır. Burs sistemi 2020 – 2021 eğitim – öğretim yılından itibaren geçerli olmaya başlayacaktır.

Burs İlgili Bölümler İçin Tüm Üniversitelerde Geçerli mi?
Burs sistemi Türkiye’de yerleşik her Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve ya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümleri için geçerlidir.

Okurken Bir Başarı Sıralaması – Okul Ortalaması Şartı Var mı?
Öğrencilerin burstan öğrenim hayatı boyunca faydalanabilmeleri için her yıl 4 üzerinden 2,5 (100 üzerinden en az 65) genel not ortalamasına sahip olmaları gerekmektedir. Okurken genel not ortalaması 4 üzerinden 2,5’un altına düşerse burs kesilecektir. Ancak aldığınız bursların geri ödenmesi sizden geri istenmez.

Okul Bitince Aldığım Parayı Geri Ödeyecek miyim?
Burs karşılıksız verilmektedir.

Bursun Güvencesi Kim?
Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Cevher Hazırlama Mühendisliği bursu çalışması Maden Sektör Kurulu adına İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği işbirliğinde, Ticaret Bakanlığımızın onayları, Yükseköğretim Kurumu (YÖK) ile imzalanan İşbirliği Protokolü çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Bursu Almam, Başka Bir Burs yada Kredi Almama Engel mi?
Diğer kurum ve kuruluşlardan da burs alınması eğitim bursunun alınmasına engel teşkil etmez.

Bursun Kesilmesi Hangi Durumlarda Mümkün Olmaktadır?
Yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayamayan,
Bir önceki eğitim ve öğretim dönemine ilişkin başarısız 3 ve daha fazla dersi olan,
İki önceki eğitim ve öğretim döneminden başarısız dersi olan,
Yarı yıl ortalaması 4 üzerinden 2.5’in (100 üzerinden 65’in) altında kalan, öğrencilik haklarını kaybeden, disiplin cezası olan ve dersten devamsızlık nedeni ile kalan öğrencilerin bursu kesilir.

İletişim
[email protected]

Ana Sayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin