MADALYALI KAHRAMAN ŞEHİR YARIŞMASININ 3. SONUÇLANDI

 

Basın toplantısına Belediye Başkanvekili Cevdet KABAKCI, İl Milli Eğitim Müdürü Mesut ALKAN, Bilim Sanat Merkezi Müdürü F. Kerim ÜSTÜNDAĞ ve Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa SEMERCİ ve basın mensupları katıldı.
Çarşamba, 01 Şubat 2012 Kahramanmaraş Belediyesi’nin bu yıl 3.’nü düzenlediği Türkiye geneli Madalyalı Kahraman Şehir konulu Resim Şiir ve Kompozisyon yarışmasında dereceye girenler açıklandı.

Kahramanmaraş Belediye Başkanvekili Cevdet KABAKCI,  İl Milli Eğitim Müdürü Mesut ALKAN, Kahramanmaraş Bilim Sanat Merkezi Müdürü F. Kerim ÜSTÜNDAĞ ve Belediye Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa SEMERCİ’ nin katılımı ile açıklandı.

Kahramanmaraş Belediyesi Başkanlık Binası Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Toplantıda konuşan Belediye Başkanvekili Cevdet KABAKCI, yarışmanın İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğü organizesiyle ortaklaşa düzenlediklerine dikkat çekerek ülke genelinde yoğun bir katılım olduğunu söyledi.

Başkanvekili Cevdet KABAKCI yaptığı açıklamada: “Ülke genelinde ilköğretim okulları 6.,7. ve 8. sınıf öğrencileri arasında bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz ‘Madalyalı Kahraman Şehir’ konulu Resim, Şiir ve Kompozisyon Yarışmasına ülkemizin çeşitli illerinden resimde 1247, şiirde 953, kompozisyonda 310 adet olmak üzere 2510 eser katılmıştır. Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kahramanmaraş Bilim Sanat Merkezi Müdürlüğü tarafından oluşturulan jüri başkanlığınca eserler tek tek incelenmiş ve dereceye giren eserler belirlenmiştir.
Kahramanmaraş, Türkiye’de Anadolu’daki milli mücadelenin başlangıcına öncülük etmiş, bu vesileyle de dünyada Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmiş ve ülkesinin Meclisi tarafından şehir halkına verilmiş, madalyaya sahip tek ilimizdir. Biz bununla Maraşlılar olarak ve hemşehrilerimizle ne kadar övünsek azdır. Bugün de Kahramanmaraş milli mücadelesinin ne kadar önem arz ettiğini görüyoruz.

Başbakanımızın da söylediği gibi aradan geçen 92 yıla rağmen Fransızlar bizi yargılamaya tabi tutuyorlar. Biz onlara soruyoruz: Binlerce kilometre uzaktan ne işiniz vardı geldiniz ve bizim dedelerimizi, ninelerimizi ve çocuklarımızı öldürdünüz? Caddeleri, sokakları, camileri kiliseleri ve şehrimizin yarıya yakınını yaktınız, çarşılarımızı yağmaladınız, şehrimizi talan ettiniz? Bu vesile ile Milli Mücadele düşüncesinin genç nesillerimizin zihninde yer tutması amacıyla 3 yıldan beri bu yarışmayı yapıyoruz. Ülkemizde binlerce öğrenci Kahramanmaraş Milli Mücadelesinin nasıl Anadolu coğrafyasını kapladığını ve Maraş’ta yenilen Fransızların bu vesile ile Ankara Hükümetini muhatap kabul edip antlaşma sağladığını hepimiz bilmekteyiz. 92 yıl sonra olsa da Milli Mücadele ruhunun canlı olması hasebiyle bu yarışmaları yapıyoruz” dedi.

Başkanvekili KABAKCI daha soran resim dalında dereceye girenlerin isimlerini okudu:
Türkiye Birincisi: Erkmen Demir Levent, 19 Mayıs İlköğretim Okulu Öğrencisi,  Atakum / Samsun
Türkiye İkincisi: Eslem Yaşar, Özel Güneşli Okyanus İlköğretim Okulu Öğrencisi, Bağcılar/İstanbul
Türkiye Üçüncüsü: Fevzi Eker, Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi Mecitözü /Çorum
Mansiyon: Türker Kavak, Egemenlik İlköğretim Okulu Öğrencisi / Kahramanmaraş

Daha sonra söz alan İl Milli Eğitim Müdürü Mesut ALKAN sözlerine bir beyit ile başladı. İl Milli Eğitim Müdürü ALKAN: “ ‘Güçlü gövdeler güçlü köklere bağlanır/ Dününü inkar edenin, yarınına ağlanır’ beytinde de olduğu gibi elbette biz geçmişimizi hep canlı tutmam ve bilmek ve yeni neslimize de bunu öğretmek hepimizin görevi. Buraya geleli 10 gün oldu ama burada yaşayan insanların ve bu şehrin gerçekten Kahramanlığı hak ettiğini gördüm. İnşallah ilimizin eğitimde ve öğretimde de hak ettiği seviye gelmesi konusunda elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini isterim” diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mesut ALKAN ise şiir dalında dereceye girenlerin isimlerini okudu:
Türkiye Birincisi: Alperen Enes Bayar, Sabancı İlköğretim Okulu Öğrencisi, Yakutiye / Erzurum
Türkiye İkincisi: İrem Küçükbahar, Bahçelievler İlköğretim Okulu Öğrencisi, Yenişehir / Mersin
Türkiye Üçüncüsü: Sakine Ceren Adar, Tüccar ve Sanayiciler Derneği İlköğretim Okulu Öğrencisi, Küçükçekmece – İstanbul
Mansiyon: Batur Kutay Yücel, Atatürk İlköğretim Okulu Öğrencisi, Kahramanmaraş

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Bilim Sanat Merkezi Müdürü F. Kerim ÜSTÜNDAĞ ise böylesine anlamlı bir yarışmanın düzenlenmesinde Kahramanmaraş Belediyesi yetkililerine teşekkür ettiğini söyledi. ÜSTÜNDAĞ: “Bu yıl üçüncüsü düzenlenen yarışmaya Hakkari ilimiz de dahil olmak üzere Türkiye’nin her ilinden öğrenci katılmıştır. Yani ülkemizin bir ucundan diğer ucuna kadar bütün illerimizden katılım olmuştur” dedi ve kompozisyon dalında dereceye girenlerin isimlerini okudu:
Türkiye Birincisi: Dilruba Nilhan Kutlu, Doğa Koleji, Malatya
Türkiye İkincisi: Aslıhan Gedik, Tevfik Yaraman İlköğretim Okulu Öğrencisi, Elazığ
Türkiye Üçüncüsü: Zeynep Dirier, Özel Tarhan İlköğretim Okulu Öğrencisi, Beyoğlu / İstanbul
Mansiyon: Ebru Doğan, Öğretmen Kubilay İlköğretim Okulu Öğrencisi, Yenimahalle / Ankara

Konuşmaların ardından Kahramanmaraş Belediye Başkanvekili Cevdet KABAKCI, üç yıldan beri düzenlenmekte olan yarışmaya katılan bütün eserlerin Edebiyatçı-Yazar Ramazan AVCI tarafından derlenerek Kahramanmaraş Belediyesi tarafından kitap halinde bastırılacağını söyledi.

Başkanvekili KABAKCI ayrıca dereceye giren öğrencilere ödüllerin 9 Şubat 2012 tarihinde saat 10.00’da Necip fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle verileceğini söyledi.