Madalyalı Kahraman Şehir Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışması

Madalyalı Kahraman Şehir Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışması

Türkiye Geneli Geleneksel “Madalyalı Kahraman Şehir” Konulu Şiir, Kompozisyon ve Resim Yarışması

Kahramanmaraş Belediyesi ve Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi işbirliği ile Kahramanmaraş’ın kurtuluş günü olan 12 şubat etkinlikleri çerçevesinde ülke genelinde ilköğretim okulları arasında şiir, kompozisyon ve resim yarışması düzenlemektedir.

Yarışmanın Adı: “Madalyalı Kahraman Şehir”

Yarışmanın Konusu: Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesi, bu mücadelenin anlamı ve önemi

Yarışmanın amacı:
a)Milli mücadele ruhunu yaşatmak
b)Öğrencileri Kahramanmaraş’ın kurtuluş mücadelesi hakkında araştırma yapmaya sevk etmek ve bu vesileyle Kahramanmaraş’ın milli mücadelede gösterdiği kahramanlığı tanıtmak,
c)Öğrencilerin milli duygularını resim, şiir, kompozisyon aracılığıyla yansıtmalarını sağlamak,
d)Kahramanmaraş ilini tanıtmak.

Yarışmanın kapsamı:  Ülke genelinde 81 ilde ilköğretim okullarında öğretim gören 6, 7, 8. sınıf öğrencileri arası şiir, kompozisyon ve resim yarışması

Yarışmaya katılım şartları

  Şiir Yarışması:
1.Yarışmaya ilköğretim 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabilecektir.
2.Yarışmaya her öğrenci bir şiirle katılacak olup yarışmaya katılan şiirlerin her hangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
3.Şiirler bilgisayar ortamında Times New Roman yazı karakterinde ve 12’li yazı boyutunda A-4 kağıdına yazılmış olacaktır.
4.Şiirin yazıldığı kağıdın ön veya arkasına herhangi bir isim, rumuz vb. yazılmayacaktır.
5.Yarışmaya katılan şiir bir zarfa koyulacak, aynı zarfın içine yarışmaya katılan öğrencinin; adı ve soyadı, sınıfı ve numarası, okulu, okulun bulunduğu il ve ilçe, yarışmacının telefon numarası, okulun telefon numarası bilgilerinin bulunduğu bir bilgi yazısı ile öğrencinin öğrenim gördüğü okulun üst yazısı yer alacak ve zarf 24/01/2011 tarihine kadar Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü adresine gönderilecektir.( Okuldan birden fazla öğrencinin yarışmaya katılması halinde zarflar büyük bir zarfın içine konularak gönderilecektir.)
Kompozisyon Yarışması:
1.Yarışmaya ilköğretim 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabilecektir.
2.Yarışmaya her öğrenci bir şiirle katılacak olup yarışmaya katılan eserlerin her hangi bir yerde yayınlanmamış olması gerekmektedir.
3.Kompozisyonlar, bilgisayar ortamında Times New Roman yazı karakterinde ve 12’li yazı boyutunda A-4 kağıdına yazılmış olacaktır.
4.Kompozisyonların yazıldığı kağıdın ön veya arkasına herhangi bir isim, rumuz vb. yazılmayacaktır.
5.Yarışmaya katılan kompozisyonlar bir zarfa koyulacak, aynı zarfın içine yarışmaya katılan öğrencinin; adı ve soyadı, sınıfı ve numarası, okulu, okulun bulunduğu il ve ilçe, yarışmacının telefon numarası, okulun telefon numarası bilgilerinin bulunduğu bir bilgi yazısı ile öğrencinin öğrenim gördüğü okulun üst yazısı yer alacak ve zarf 24/01/2011 tarihine kadar Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü adresine gönderilecektir.( Okuldan birden fazla öğrencinin yarışmaya katılması halinde zarflar büyük bir zarfın içine konularak gönderilecektir.)
Resim Yarışması:
1.Yarışmaya ilköğretim 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabilecektir.
2.Yarışmaya her öğrenci bir eserle katılacaktır.
3.Yarışmaya katılan resmin arkasına yarışmacı öğrencinin adı, soyadı yazılacaktır.
4.Resimler, 35×50 ebadındaki resim kağıdına guaj boya, pastel boya veya sulu boya kullanılarak serbest teknikle yapılacaktır.
5.Yarışmaya katılan öğrencinin; adı ve soyadı, sınıfı ve numarası, okulu, okulun bulunduğu il ve ilçe, yarışmacının telefon numarası, okulun telefon numarası bilgilerinin bulunduğu bir bilgi yazısı ile öğrencinin öğrenim gördüğü okulun üst yazısı yer alacak ve zarf 24/01/2011 tarihine kadar Kahramanmaraş Bilim ve Sanat Merkezi Müdürlüğü adresine gönderilecektir.( Okuldan birden fazla öğrencinin yarışmaya katılması halinde zarflar büyük bir zarfın içine konularak gönderilecektir.)

Değerlendirme: Eserlerin değerlendirilmesi Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenecek  komisyon tarafından yapılacaktır. Yarışmanın sonuçları 02/02/2011 tarihinde http://www.kahramanmaras.bel.tr  www.kamarasbilsem.k12.tr ve http://kmaras.meb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

Yarışmanın ödülleri:
Her dalda dereceye giren öğrencilere Kahramanmaraş Belediyesi tarafından
1.Olan Öğrenciye: 1.500 TL+Plaket + Öğretmenine 3G’li cep telefonu
2.Olan Öğrenciye: 1.000 TL+Plaket + Öğretmenine 3G’li cep telefonu
3.Olan Öğrenciye:   500 TL+Plaket + Öğretmenine 3G’li cep telefonu
Mansiyon: 3G’li cep telefonu+Plaket + Öğretmenine 3g’li cep telefonu

Ödül  Törenine katılım:
Ödül töreni dereceye giren öğrencilere ayrıca bildirilecek olup dereceye giren öğrenciler bir öğretmeni nezaretinde ödül töreni için Kahramanmaraş’a davet edilecek; öğrenci ve öğretmeninin yol ücreti ile konaklama giderleri Kahramanmaraş Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

Yarışma ile ilgili iletişim bilgileri: Kahramanmaraş Bilim Ve Sanat Merkezi Müdürlüğü Gazipaşa Mahallesi Şehit İlbey Cad. No:7 Tel: 0 344 221 85 84- 224 21 17 Faks: 221 13 53  Kahramanmaraş