Liseliler Resim Yarışması “Çağın Ötesinde Bir Deha Mimar Sinan”

Liseliler Resim Yarışması
Liseliler Resim Yarışması

“Mimar Sinan’ı Anma Etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Mimar Sinan: Mimarlıkta Bir Deha” konulu liseliler resim yarışması, Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel liselerde öğrenim gören öğrencilerin Mimar Sinan’ın hayatı ve eserleri hakkındaki bilgi düzeylerini artırmayı, kültürel mirasımızın zenginleştirilmesine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Yarışmaya Türkiye’nin 81 ilindeki hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri katılabilir.

Çağın Ötesinde Bir Deha Mimar Sinan Konulu Liseliler Resim Yarışması Düzenleniyor!

Mimar Sinan’ın ölümünün 463. yıl dönümü dolayısıyla, Kayseri İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından “Çağın Ötesinde Bir Deha Mimar Sinan” konulu bir resim yarışması düzenleniyor. Yarışma, lise öğrencilerinin Mimar Sinan’ın dehasını ve eserlerini resmetmeleri ve onun anısını yaşatmaları için bir fırsat sunuyor.

Lise öğrenci yarışmaları için sayfamızı takip ediniz.

Başvuru Sahibi
Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü

Projenin Adı
Çağın Ötesinde Bir Deha Mimar Sinan

Projenin Genel Hedefi

Öğrencilerin Mimar Sinan ve eserleri hakkında bilinçlerinin arttırılması, kültürel kimliğin zenginleştirilmesine katkıda bulunmak.

Projenin Özel Amacı
Öğrencilerimizin ve gençlerimizin sanatsal yönden gelişmesini, hayal güçlerini zenginleştirmelerini, düşünme yeteneklerinin güçlenmesini, yaşama bağlılıklarının artmasını, düşündüklerini biçimsel olarak ifade edebilmek için teknik bilgi ve beceriler kazanmasını sağlamak, Çocuklarımızın ve gençlerimizin sanatsal potansiyellerini ortaya çıkarabilecekleri uygun bir ortam hazırlamak, Kültürel bilinç kazandırarak öğrencilerimizde sanata karşı ilgi uyandırmak suretiyle genç ressam adaylarının yeteneklerinin ortaya çıkarılmasını sağlamayı amaçlamaktayız.

Projenin Uygulanacağı Yerler
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel liseler,

Projenin İştirakçileri
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ve özel lise müdürlükleri

Projenin Hedef Kitlesi
Ülkemiz genelindeki 81 ilde eğitim öğretim gören hazırlık, 9, 10, 11, 12. Sınıf öğrencileri.

Genel Katılım Şartları ve Açıklamalar

1. Yarışma ile ilgili teknik detaylar ve yapılacak işlemler kurum web siteleri ve sosyal medya hesaplarından duyurulacaktır.

2. Öğrenciler Mimar Sinan ve eserleriyle ilgili ön çalışma yapacaklardır.

3. Resim çalışmalarında renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur. Karakalem, sulu boya, kuru boya, guaj boya, akrilik, yağlı boya, kolaj vb. olabilir.

4. Resimler 35 x 50 cm veya 50 x 70 cm resim kağıdı boyutunda olmalıdır.

5. Resimler daha önce herhangi bir yarışmada ödül almamış ya da sergilenmemiş, resmin tamamı veya bir bölümü kopya edilmemiş ve herhangi bir basılı yayında yer almamış özgün fikir ve tasarımlar olacaktır.

6. Ölçüleri ve formatı uygun olmayan resimler elenmiş kabul edilecektir.

7. Eserler üzerinde slogan, yazı vb. olmayacaktır.

8. Resim çalışmalarının ön kısmında katılımcının ismi, adresi, imzası, vb. bilgi kesinlikle bulunmayacaktır.

9. Eser içeriklerinde geçecek olan özel ve tüzel kişilere ait isimlerin kullanımıyla ilgili yasal hak ve sorumluluklar katılımcıya aittir.

10. Yarışma ticari amaç güdülmeden ve katılımcılardan ücret talep edilmeden yapılacaktır.

11. Yapılan değerlendirmede; katılımcıların özellikle yaş grupları baz alınarak Mimar Sinan hakkında aktarımları ile sosyal ve kültürel bakışları da dikkate alınmaktadır. Yaratıcılıkları, hayal gücünün farklılığı ve genişliği, çevreyle olan ilişkilerinin estetik düzeyde ne şekilde ifade edildiğine de ayrıca bakılmaktadır. Resim dilinin ve tekniklerinin yeterli ve etkili bir ayrıcalıkla, çocuk gözü ve dünyasına uygun olarak nasıl kullanıldığı kriterlerine dikkat edilecektir.

12. Yarışmaya gönderilecek eserin ön yüzüne hiçbir bilgi yazılmayacak ve eserin arka yüzünün sol alt köşesinde Tablo-1 de yer alan etikete yer verilecektir. Etiketsiz eserler kabul edilmeyecektir. Yarışmaya katılacak resimler; elden ya da posta/kargo yoluyla
Alıcı: Kayseri tl Milli Eğitim Müdürlümü ARGE Birimi Adres: Gültepe Mh. Talaş Bulvarı No 1/B Melikgazi / KAYSERİ adresine teslim edilecektir.

13. Yarışmaya katılacak eserler, paketlenerek / zarflayarak en son 03 Mayıs 2024 tarihi mesai saati bitimine kadar Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE Birimine teslim edilmelidir. Postada oluşabilecek gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Kargo ve posta ücretleri göndericiye aittir. Alıcı ödemeli kargo/DOStalar teslim alınmayacaktır.

14. Ödül kazanan öğrenciler, 19 Mayıs 2024 tarihinde Mimar Sinan etkinlikleri programında ödül törenine katılım sağlayacaklardır. Ödül törenine katılamayacaklarını bildiren öğrencilerin ödülleri, okullarının bağlı olduğu ilçe milli eğitim müdürlüğüne kargo ile gönderilecektir. Kargo ücreti Kayseri İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanacaktır.

15. Yarışmaya katılım öğrencilerin gönüllülük esasına göre yapılacaktır.

16. Özel gereksinimli öğrencilerin dereceye girmeleri halinde transfer desteği verilecek ve ödül töreninin yapılacağı salonda gerekli teçhizat bulundurulacaktır.

Ödüller
Birinciye notebook (AMD Ryzen 7 işlemci, 15,6 inç ekran, 16 GB RAM, 512 GB SSD hafıza, dahili ekran kartı)
İkinciye bisiklet (Alüminyum kasa, 28 inç jant, 24 vites, disk fren )
Üçüncüye tablet (Android 10 işletim sistemi, 8 çekirdek işlemci, 32 GB hafıza,
10,4 İnç ekran)
“Çağın Ötesinde Bir Deha, Mimar Sinan” konulu resim yarışması Başarı Belgesi dereceye giren öğrencilere takdim edilecektir.
Ayrıca, katılımcılara yarışmaya katıldıklarına dair Katılım Belgesi e-mail yolu ile ulaştırılacaktır.

Ödül Töreni Yeri ve Tarihi
19 Mayıs 2024 – Kayseri İl Kültür ve Iurizm Müdürlüğü Konferans Salonu Ödül törenine katılım yol ücretleri ve olası konaklama ücretleri yarışmacı tarafından karşılanacaktır.

Projeden Beklenen Sonuçlar
Proje ile birlikte çocukların;
1. Mimar Sinan hakkında farkındalıkları artacaktır.
2. Öğrencilerin sanatsal becerileri desteklenecektir.
3. Öğrencilerin sanatsal becerileri ile akademik bilgilerini bir araya getirmeleri sağlanacaktır.
4. Öğrencilerin yaratıcı düşünme becerileri desteklenecektir.
5. Mimar Sinan eserleri hakkında farkındalıkları artacaktır.
6. Öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkı sağlanacaktır.

Yarışma İletişim Yarışma ile ilgili her türlü yazışma ve bilgi almak için aşağıdaki iletişim bilgileri kullanılacaktır.
e-mail: areeciler38(5)amail.com
Adres: Gültepe Mh. Talaş Bulvarı No 1/B Melikgazi / KAYSERİ

https://kayseriarge.meb.gov.tr