LİSELER ARASI FEN AKTİF DENEY YARIŞMASI

LİSELER ARASI  FEN (Fizik, Kimya, Biyoloji) AKTİF DENEY YARIŞMASI

1. Ülkemizde Fen (Fizik-Kimya-Biyoloji) eğitimini desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri bilimsel çalışmalara yöneltmek ve onların “GELECEĞİN BİLİM İNSANLARI” olarak yetişmelerini, buluş yapmanın temeli olan deneysel çalışmalara ilgilerini arttırmak amacıyla İstanbul liseleri arasında AKTİF DENEY YARIŞMASI düzenlenmiştir.

2. Yarışmaya İstanbul’daki tüm liselerin 9.sınıf öğrencileri Kimya alanında, 10. sınıf öğrencileri Fizik ve Biyoloji alanında, 11. sınıf öğrencileri ise Fizik, Kimya ve Biyoloji alanında katılabilecektir.

3. Yapılması istenecek DENEYLER ( Fizik, Kimya, Biyoloji) müfredat konularında olacaktır.

4. Her takım bir branştan deney yapabilecektir.

5. Değerlendirme akademik bir komisyon tarafından yapılacaktır.

6. Yapılacak deneyler müfredat programı çerçevesinde fen bölümü öğretmenlerince belirlenecektir. Öğrenciler yapacakları deneyleri yarışma günü öğrenerek uygulayacaklardır.

7. Deneylerde, çalışmanın amacı anlama, yöntem ve tekniğe karar verebilme, uygulayabilme, süre (zamanlama), sonuç, etkili rapor yazabilme, verim ve hata payı hesaplaması gerekli olan deneylerde değerlendirme kriterlerimiz oluşturacaktır.

8. Yarışmaya katılacak öğrencilerin yanlarında laboratuvar önlüğü getirmeleri gerekmektedir.

9. Yarışma başvuru formlarının en geç 31 Mart 2011 perşembe gününe kadar kurumumuza ulaşması gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

10. Yarışmada her seviyede ve her dalda (fizik, kimya, biyoloji) takım olarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ve teşvik ödülleri verilecektir. Ayrıca okul müdürlüklerine plaket ve anı olmak üzere ağaç fidanları hediye edilecektir.

11. Yarışma günü öğle yemeği ihtiyacı kurumumuzca karşılanacaktır.

Son Başvuru Tarihi: 31. Mart 2011 (Perşembe)
Yarışma Günü : 30.04.2011 (Cumartesi)
Yarışma Saati : 9.30-14.30
Ödül Töreni Tarihi : 30.04.2011 (Cumartesi)