Liseler Arası 11. Liseler Arası Kısa Film Yarışması

Özel Alev Lisesi Müdürlüğü, Türkiye geneli resmi/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 hedef) konulu “11. Liseler Arası Kısa Film Yarışması” düzenlemektedir.

KONU:
Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri.
Hazırlayacağınız filmler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden (Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 hedef) bir tanesi ile ilgili olmalıdır.

Bu sene film yarışmamızda ‘Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini’ konu olarak seçtik. Tüm gezegenimizi ve insanlığı ilgilendiren bu hedeflerin ve kapsamlarının bilinmesini amaçladık.

KAPSAM:
a) Türkiye genelindeki liselerin öğrencileri katılabilir.

b) Özel Alev Lisesi Kısa Film Yarışması’nda kurmaca ve belgesel şeklinde hazırlanmış eserler değerlendirilecektir.

c) Yarışmaya film gönderme, filmin yönetmeni tarafından yapılmalıdır. Proje, birden çok kişi tarafından hazırlanmış olsa da. künyede yönetmen olarak sadece bir kişinin adının bulunması gerekmektedir. Birden çok yönetmeni olan filmler, yarışmaya katılamaz. Yarışmaya gönderilen filmler Kısa Film Düzenleme Komisyonu tarafından saptanacak ön eleme jürisi tarafından izlenecek ve ön eleme sonuçları www.aievkisafilm.com adresinden ilan edilecektir.

d) Ön elemeyi geçen yarışma filmleri, yönetmen, yazar, yapımcı, oyuncu, film eleştirmeni, sinema tarihçisi ve sinema alanında tanınmış kişilerden oluşan bir jüri tarafından değerlendirilerek ödül kazananlar belirlenecektir.

e) Ön eleme jürisi tarafından belirlenen, ödül kazanamayan yönetmenlere katılım belgesi verilecektir.

f) Ödüller birden çok film arasında paylaştırılamaz.

g) Ön Seçici Kurul tarafından seçilen filmler izleyicilere, Kısa Film Düzenleme Komisyonunun uygun göreceği salonlarda ve programa göre sunulur. Gösterimler sırasında yarışma yönetimine ya da salon görevlisine değişiklik önerilemez

h) Yarışmaya katılacak olan filmler, 720P veya 1080P çözünürlüğünde ve PAL renk Sisteminde kaydedilmiş olmalıdır. Dosya formatı olarak ,mp4. .mov. ,wmv, mkv kullanılmalıdır.

i) Yarışmaya katılacak olan eserlerin seçiminde, festival kataloğu, internet ve sosyal medya araçlarında kullanılmak üzere aşağıda sıralanan malzemeler kısa film adresine gönderilmelidir:
• Filmin HD 720P veya 1080P, PAL olarak kaydedilmiş kopyası.
• Ödül töreninde sergilenmesi için filmlerin afişi (jpg formatında. en az 720×576 piksel boyutunda)
• Yönetmenin fotoğraflı öğrenci belgesi
• Yönetmenin kısa biyografisi
• Filmin kısa özeti (Sinopsis)
• Yönetmen tarafından imzalanmış başvuru formu

j) Kısa film yarışmasında filmlerin süresi en az 3, en fazla 10 dakika ile sınırlıdır.

k) Yarışmacılar, filmlerde kendilerine ait görüntü ve müzikleri kullanmadıkları takdirde telifle ilgili her türlü yasal sorumluluk yarışmacıya aittir. Kullanılan müziğin telif hakkı sahipleri filmin sonunda belirtilmelidir.

l) Başvuran eser sayısı kurmaca ve belgesel filmler için, ön seçici kurulun seçim yapacağı sayının altında olduğu takdirde yarışma gerçekleştirilemeyecektir. (Ya da sayının az olduğu film türü o sene için değerlendirme yapılmayabilir)

m) Başvuruda bulunan yönetmenlerin başvuruları ve filmlerin yüklenmesi en geç 8 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 17.00’ye kadar www.alevkisafilm.com internet adresi üzerinden yapılacaktır ya da başvuru formları ve filmler Özel ALEV Lisesi, Ömerli Mah. Ayvalı Çiftliği mevkii, Kadirova cad. No:52/3 34797 Ömerli-Çekmeköy-istanbul adresine gönderilebilir. Tel: 216 435 83 50 – Dahili : 242 Faks: 216 435 83 54

n) Yarışmaya katılan eserler genel ahlak kurallarına uymak zorundadır.

o) Yarışmaya gönderilen filmlerin iadesi yapılmayacak, filmler Özel ALEV Lisesi kısa film arşivinde yer alacaktır.

p) Yarışmacı eserlerin son başvuru tarihinden önce herhangi bir yarışmada ödül almamış olması gerekmektedir.

DEĞERLENDİRME
Yarışmaya başvuran eserler, jüri tarafından aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir:
• Senaryoda özgünlük
• Görsellik
• Kurgu
• Teknik (Işık, ses vb)
Jüri değerlendirmesinde gizlilik ilkesi esas alınacaktır.
Jüri üyeleri ödüle değer gördükleri filmleri dereceleriyle birlikte belirleyecek ayrıca bir yönetmen Jüri Özel Ödülü ile ödüllendirilecektir. 

ÖDÜL
En iyi film seçilen eserin yönetmeni 1500 TL para ödülü ve kristal makara
En iyi belgesel seçilen eserin yönetmeni 1000 TL para ödülü ve kristal makara
En iyi senaryo seçilen eserin yönetmeni 1000 TL para ödülü ve kristal makara
En iyi kurgu seçilen eserin yönetmeni 1000TL para ödülü ve kristal makara

Son Teslim Tarihi: 8 Nisan 2019 Pazartesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.