Lise ve Ortaokul Öğrencileri Bilimsel Araştırma Projeleri Danışmanlık Eğitimi

Öğrenci Eğitimi
Bilimsel Proje Yarışmaları

Lise / Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri (2204-A: LİSE ; 2204-B: ORTAOKUL) için aşağıda tarih ve detayları verilen “ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE BİLİMSEL PROJE YARIŞMALARINDA DANIŞMANLIK EĞİTİMİ” düzenlenmektedir.

Yeni eğitim 7-8-9-10 OCAK 2021 tarihlerinde yapılacaktır. Kayıt ve ödeme sırasına göre sınıfımız oluşturulacaktır. Ödeme işlemi tamamlanmadan kaydınız yapılmış sayılmaz.
Kendi branşınız veya başka bir branşta proje danışmanlığı yapabilirsiniz. ANCAK EĞİTİM SIRASINDA UYGULAMA YAPILACAĞI İÇİN SADECE 1 BRANŞ SEÇMENİZ BEKLENMEKTEDİR. Eğitim sonunda verilecek sertifika bilgilerinde gerekli olduğundan, kişisel bilgilerinizi, eğitim sırasında whatsapp grubu kurulacağı için de telefon numaranızı doğru ve tam olarak giriniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

KAYIT: Türk Coğrafya Kurumu, “kamu yararına” çalışan bir dernek statüsünde olup bu eğitimlerin devam edebilmesi için gereken ödeme bilgileri şöyledir.
Eğitim ücreti olarak 250 TL (İKİYÜZELLİ TL)’nin aşağıdaki hesabın AÇIKLAMA kısmına mutlaka “eğitime katılacak kişi için “AD SOYAD-2204 EĞİTİMİ” bilgisi yazılarak 5 OCAK SALI mesai bitimine kadar hesaba geçirilmiş olması gerekmektedir. Sınıfın açılabilmesi için mevcudun en az 50 en fazla 70 kişi olacaktır.
Ödeme sıralamasına göre sınıf listesi oluşturulacaktır. O nedenle son gün beklenmeden kaydınızı tamamlamanızı öneriyoruz.

Hesap adı: “Türk Coğrafya Kurumu Derneği İktisadi İşletmesi”
DENİZBANK / ÜMRANİYE
IBAN: TR 260013400001765637800001

Organizasyon yetkilisi: Mesut Süzer
Türk Coğrafya Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi
GSM: 05324429208 E-Posta: [email protected] WEB: www.tck.org.tr

Eğitmen: Prof. Dr. Eyüp ARTVİNLİ

ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ

HEDEF KİTLE:
TÜBİTAK 2204-A ve B projelerine danışmanlık yapmak isteyen her tür ortaokul ve lisede görev yapan her branştan öğretmenler.
TÜBİTAK 4006 Projelerinde görev almak isteyen, danışmanlık yapmak isteyen ya da koordinatörlük yapan her branştan öğretmenler, “Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı, Yazılım”.
Eğitimin herhangi bir alanında lisansüstü eğitim gören yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile ilgili lisans öğrencileri.

EĞİTİME İLİŞKİN BİLGİLER:
Eğitim toplamda 6 modül ve 14 saatten oluşmaktadır. Her ders yaklaşık 1 saat sürmektedir. Ders programını aşağıda bulabilirsiniz.

7-8-9-10 OCAK TOPLAM 14 SAAT TCK SERTİFİKALI EĞİTİM

7 OCAK PERŞEMBE: 1. OTURUM 20.00-23.00
8 OCAK CUMA: 2. OTURUM 20.00-23.00
9 OCAK CUMARTESİ: 3. OTURUM:13.00-15.00 / 4. OTURUM 21.00-23.00
10 OCAK PAZAR: 5. OTURUM:13.00-15.00 / 6. OTURUM 21.00-23.00

Her modülde eğitmen ile canlı ders yapılmaktadır. Eğitmene anlık soru sorabilme imkânı vardır, Eğitimde kullanılan materyaller, sunumlar, videolar ve dökümanlar ile iyi örnek tam proje örnekleri katılımcılara verilecektir.
Her eğitim modülü en az 50 kişi en fazla 70 kişinin kaydı ile başlayacaktır. Talep olması halinde yeni eğitimler düzenlenecektir.

BELGELENDİRME/SERTİFİKA:
Bu eğitim sonunda katılımcılara TÜRK COĞRAFYA KURUMU onaylı Prof. Dr. Eyüp ARTVİNLİ imzalı TÜBİTAK 2204 PDF Sertifika verilecektir.

EĞİTİME KAYDOLMA:
Eğitime katılım için aşağıdaki formun doldurulması ve eğitim ücreti olarak 250 TL nin kayıt formunu dolduranlara gönderilecek (mail ve whatsapp mesajı ile bildirilecek) hesaba açıklama kısmına eğitime katılacak kişinin adını ve soyadını 2204 OCAK açıklaması eklenerek (AD- SOYAD-2204 OCAK ) 5 OCAK 2021 mesai bitimine kadar transfer edilmesi gerekmektedir.

Ücreti ödedikten sonra lütfen dekontu [email protected] adresine gönderiniz. (Ödeme sonrası formda belirtilen e-posta adresine ve verdiğiniz cep telefonuna whatsapp ile eğitim linki “googlemeet” yollanacaktır. Eğitim boyunca hem mail adresi hem whatsapp grubu etkin kullanılacaktır. https://web.whatsapp.com/ uygulamasını bilgisayarınızda kullanmanız tavsiye olunur.).

EĞİTİM İÇERİĞİ VE PROGRAM:

1. Gün 1. Modül: (3 saat)
Patent kültürü nedir ve hakkında ne biliyoruz?
Ülkemizin Patent Kanunu, patent sayıları ve üretkenlik üzerine,
Girişimcilik nedir? Girişimci millet ne demektir? Ülkemizin girişimcilik geçmişi
Yenilikçilik ve buluş kavramları,
Eğitimde neden proje tabanlı öğrenme?
Proje döngüsü, diğer öğrenme türlerinden farkı ve etkileri
Bilimde eleştirel düşünme nasıl olur?
Kaliteli çıktı için kaliteli girdi sağlamak
Proje yapmak mı üniversite sınavına çalışmak mı daha önemli?

2. Gün 2. Modül: (3 saat)
TÜBİTAK lise/ortaokul öğrencileri araştırma projeleri yarışma süreci ve 2020 yılındaki yenilikler Proje tabanlı bakış, eleştirel düşünme ve olaylara farklı bakma,
2204 TÜBİTAK projelerindeki temel sorunlar (konu başlığı, literatür, yöntem, bulgular, tartışma, sonuç ve öneriler, kaynakça)

3. Gün 3. Modül: (2 saat)
Proje raporu nasıl yazılır? (projede uygun konu seçimi, konu seçimini sınırlayan etmenler, kurumlarla işbirliği, projelerde kaynak tarama yöntemleri ve güncel literatüre erişme
Konunun özgünlüğünün test edilmesi, Ulusal ve uluslararası örnek proje kaynakları, veri tabanları, tez merkezleri ve kullanımları, Literatür/giriş yazımı ve dikkat edilmesi gerekenler,

3. Gün 4. Modül: (2 saat)
Araştırma problemi ve alt problemlerin oluşturulması, hipotez nedir? Hipotez ve alt hipotez nasıl geliştirilir?
Yöntem (alana uygun bilimsel yöntem, model, veri toplama araçları, yapılan işlemler) nasıl yazılmalı?
Bulgular, sonuç ve tartışma, öneriler, kaynakça yazımı nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli?
Jüri değerlendirme kriterleri nelerdir? (Ön değerlendirme ve bölge finali değerlendirme kriterlerine göre analiz nasıl yapılır?)

4. Gün 5. Modül: (2 saat)
Yazılan raporların TÜBİTAK orta öğretim öğrencileri araştırma projeleri yarışması değerlendirme kriterlerine göre analizi
Örnek proje analizi üzerinden konu seçimi yapma ( atölye çalışması )
Örnek proje analizi üzerinden giriş/literatür yazma ( atölye çalışması )
Örnek proje analizi üzerinden yöntem yazma
Araştırma deseni problem ve alt problemlerin oluşturulması,
Hipotez nedir? Hipotez ve alt hipotez nasıl geliştirilir?
Veri toplama araçları ve verilerin analizi ( atölye çalışması ),
Örnek proje analizi üzerinden bulgular, sonuç ve tartışma, öneriler ile kaynakça yazma,

4. Gün 6. Modül: (2 saat)
Projeler için poster hazırlama teknikleri
Projeler için sunum yapma teknikleri ve bölge finalinde dikkat edilmesi gereken hususlar
Atölye çalışması Raporlarının Sunulması ve kapanış.

7-8-9-10 OCAK 2021
ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİNE BİLİMSEL PROJE YARIŞMALARINDA DANIŞMANLIK UZAKTAN EĞİTİMİ BAŞVURU FORMU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

twelve + 13 =