Lise Öğrencilerine Yönelik Kitap Kapağı Tasarım Yarışması

Lise Öğrencileri
Kitap Kapağı Tasarım Yarışması

Nilüfer Belediyesi’nin 2022 yılının yazarı ilan ettiği Sait Faik Abasıyanık’ın Son Kuşlar isimli kitabı, lise öğrencilerinin yapacağı kapak tasarımına konu olacak. Sait Faik’in dil ve üslûbunu, eserlerini derinlemesine incelemek, bu incelemeyi farklı disiplinlerde gerçekleştirmek, yazarın genç kuşak tarafından daha yaygın biçimde tanınması ve benimsenmesini sağlamak, yaşadığı yıllardan bugüne eserlerinin genç zihinlerde oluşturduğu görsel algıyı belgelemek amacıyla düzenlenen Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’nda süreç başladı.

Bursa’daki bütün lise öğrencilerinin katılabileceği yarışmada öğrenciler, Sait Faik’in “Son Kuşlar” kitabının konusu çerçevesinde kapak tasarlayacak. Kullanılacak tekniğin serbest olacağı yarışmaya katılacak öğrenciler, Katılım ve Eser Teslim Formu’nu Nilüfer Belediyesi web sayfasından indirip doldurarak, Akkılıç Kütüphanesi adresine kargo yoluyla ya da elden teslim edebilecek. Eser teslimi de aynı şekilde elden teslim ya da kargo ile gerçekleştirilebilecek. Bir öğrencinin en fazla üç eserle katılabileceği yarışmada, tasarımların özgün olması dikkate alınacak.

Liselerarası Kitap Kapağı Tasarım Yarışması’na katılacak öğrencilerin eserlerini, en geç 11 Mayıs Çarşamba günü saat 18.00’e kadar Eser Toplama Merkezi’ne teslim etmeleri gerekiyor. Melike Taşçıoğlu, Ayşegül İzer, Utku Lomlu, Sadık Karamustafa ve Birol Bayram’dan oluşan seçici kurulun kararıyla ödüle değer görülen eserler belirlenecek. Yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü olan öğrencilere tablet bilgisayar verilecek. Ayrıca Jüri Özel Ödülü’ne değer görülen tasarımın sahibine, Sait Faik Kitapları Seti armağan edilecek. Yarışmaya katılan tasarımlar da düzenlenecek sergide izlenime sunulacak.
Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler Yılın Yazarı Sait Faik etkinlikleri kapsamında 24 Mayıs Salı günü Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sergilenecek.

NİLÜFER BELEDİYESİ YILIN YAZARI 2022 YILI “SAİT FAİK”
KİTAP KAPAĞI TASARIM ÖDÜLÜ YÖNETMELİĞİ

1- KONU
Nilüfer Belediyesi’nin her yıl Türk edebiyatında önemli bir yere sahip eserler üretmiş bir yazar üzerine yoğunlaşıp onun hayatını, edebiyata bakış açısını inceleyerek, bunu farklı etkinliklerle paylaşacağı projesinin dokuzuncu usta yazarı Sait Faik seçilmiştir. Kitap Kapağı Tasarım Ödülü’nün katılımcıları eserlerini hazırlarken Sait Faik’in “Son Kuşlar” kitabını esas alacaklardır.

2- AMAÇ
Sait Faik’in dil ve üslûbunu, eserlerini derinlemesine incelemek, bu incelemeyi farklı disiplinlerde gerçekleştirmek, yazarın genç kuşak tarafından daha yaygın biçimde tanınması ve benimsenmesini sağlamak, yaşadığı yıllardan bugüne eserlerinin genç zihinlerde yarattığı görsel algıyı belgelemek amaçlanmaktadır.

3- KATILIM ŞARTLARI
Ödüle Bursa Büyükşehir sınırları içinde yer alan tüm lise öğrencileri katılabilir.
• Ödüle katılacak eserlerde teknik serbesttir.
• Sait Faik’in seçilmiş ve katılımcılara bildirilmiş “Son Kuşlar” kitabının konusu çerçevesinde tasarlanan eserler değerlendirmeye alınacaktır. Katılım ve Eser Teslim Formu’nu Nilüfer Belediyesi web sayfasından indirip doldurarak Akkılıç Kütüphanesi adresine kargo yoluyla ya da elden teslim ederek başvurabilirsiniz. Eser teslimi de aynı şekilde teslim ya da kargo ile gerçekleştirilebilir.
• Kitap kapağı için sadece ön kapak çalışması istenmektedir.
• Kitap kapağı tasarımında kitabın adı-yazarın adı-Nilüfer Belediyesi logosunun bulunması koşul olarak belirlenmiştir. Nilüfer Belediyesi Logosu www.nilufer.bel.tr adresinin kurumsal başlığının altında yer alan kurumsal kimlik dosyasının içinden indirilebilir.
• Bir katılımcı en fazla 3 eserle katılabilir.
• Katılımcıların tasarımları özgün olmalıdır. Alıntı eserler tespit edildiğinde değerlendirmeye alınmayacaktır. Alıntı olan eserin sorumluluğu katılımcıya aittir.
• Teslim edilen eserlerin boyutlarının kısa kenarı 13,5 cm, uzun kenarı 21,5 cm olmalıdır.
• Eserlerin çerçevesiz, paspartusuz ve arkasına katılımcının adı-soyadı ve iletişim bilgisi yazılmış olarak iki sert karton arasında zarar görmeyecek şekilde yerleştirilerek teslim edilmesi gereklidir.
• Dijital ortamda yapılmış çalışmalar CD ile teslim edilmelidir.
• Eserler 11 Mayıs Çarşamba 18.00’e kadar Eser Toplama Merkezi’ne (Akkılıç Kütüphanesi’ne) teslim edilmelidir.
• Teslim sırasında verilen form doldurulmalı ve eserlerin arkasına iliştirilmelidir.

5- DEĞERLENDİRME
Seçici Kurul sergilenmeye değer eserler arasından ödüle layık görülen çalışmaları belirler,
adresinden duyurur. Jürinin uygun görmesi halinde “Birincilik” ödülünü almaya hak kazanan tasarım “Son Kuşlar” kitabının Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak özel baskısında kullanılacaktır.

6- ÖDÜLLER
Büyük Ödül : Tablet Bilgisayar
İkincilik Ödülü : Tablet Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü: Tablet Bilgisayar
Jüri Özel Ödülü : Sait Faik Kitapları Seti
Sergilenmeye Değer Bulunan Eserlere Sertifika
Derece alan öğrencilerin öğretmenlerine Sait Faik Kitapları Seti

7- ESER TOPLAMA MERKEZLERİ
Akkılıç Kütüphanesi Basın Kültür Sarayı, Ataevler Mah. Yılmaz Akkılıç Cad. Kat: 2 Nilüfer-Bursa, Tel: (224) 441 Ol 42 Şiir Kütüphanesi Nâzım Hikmet Kültürevi, Yüzüncüyıl Mah. Uğur Mumcu Bulvarı No: 7 Nilüfer-Bursa, Tel: (224) 413 27 37 Üçevler Kütüphanesi Üçevler Mah. Ülman Sok. No: 6 Nilüfer-Bursa, Tel: (224) 4418189 Çocuk Kütüphanesi Gümüştepe Mah. Pınar Cad. No: 1 Nilüfer-Bursa, Tel: (224) 486 62 46

8- SERGİLEME VE TÖREN
Ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserler Yılın Yazarı Sait Faik etkinlikleri kapsamında 24 Mayıs Salı günü Nilüfer Belediyesi Nâzım Hikmet Kültürevi’nde sergilenecektir.