Lise Öğrencilerine Yönelik 2C1N Sürdürülebilirlik Projesi Başlıyor!

2C1N’22 başvuruları açıldı. Bu senenin komite ajandaları: I. Komite için “Nitelikli Eğitim”, II. Komite için “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ve III. Komite için “Temiz Su ve Sanitasyon” olacaktır. 1 aylık ön eğitim süreci ile birlikte bu sene 2C1Night, 19-20 Şubat tarihlerinde gerçekleşecektir.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına dair bilgilenmek, amaçlar üzerine çalışmak, akranlarınla, bizlerle ve alanında uzman danışman akademisyenlerle tanışmak, yedi ayrı dilde yayınlanacak raporlarda imzacı olmak, fikirlerini beyan etmek istiyorsan ve lise öğrencisiysen seni de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Tamamı gençlerden oluşan Simurg Derneği’nin düzenlediği 2C1N projesi başlıyor! Hayal Gücü Merkezi’nin de atölye partnerlerinden biri olduğu, lise öğrencilerine yönelik olan 2C1N, 2. senesini Özyeğin Üniversitesi ana partnerliğinde 30 Ocak – 20 Şubat tarihlerinde online olarak gerçekleşecek.

17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı hakkında akademisyenlerin desteklediği eğitimsel atölyeler, alanında uzman konuşmacıların yer alacağı konferans akışı, sosyal farkındalık alanından STK’ler ile atölyeler ve komite içerisinde gruplar arası beyan yarışmasının yapılacağı etkinliğe hepinizi bekliyoruz!

Sürecin sonunda lise öğrencilerin beyanlarıyla hazırlanacak Amaç Raporu, Türkçe ve 6 farklı Birleşmiş Milletler dili olmak üzere toplamda 7 dilde yayınlanacak.
Başvurular 19 Ocak gece yarısı kapanacak.

2C1N, Birleşmiş Milletler’in 2030’a kadar hedef olarak koyduğu “17 Sürdürülebilir Kalkınma Amacı” konusunda 9 yıl boyunca gençlerin kendi seslerini duyuracakları bir projedir. Hazırlanacak 150+ rapor ile 2030 sonrasında konulacak yeni takvimde gençlerin de imzalarının olması için önümüzdeki 9 sene boyunca çalışıyor olacağız!

2C1N sürdürülebilirlik projesi özelinde 2021 yılında “Açlığa Son”, “Yoksulluğa Son” ve “Sağlık ve Kaliteli Yaşam” amaç başlıkları altında 90 liseli genç 3 hafta boyunca eğitimler alacak; 4.hafta gerçekleşecek 2C1Night etkinliğinde ise çeşitli konuşmacıları dinleyebilecek, atölyelere katılabilecek ve beyanlarını sunarak en iyi beyan sunumunu vermek hususunda mücadele edecekler.

Ancak gelecek hepimizin! Bu kapsamda anketler aracılığıyla ulaşacağımız liseli gençler ve projemize katılıp beyanlar sunan tüm genç katılımcılarımız; 2C1N Amaç Raporu‘na katkı sunuyor olacaklar. Partnerlerimizin, danışman akademisyenlerimizin ve akademik takımımızın da desteği ile birlikte hazırlanan raporlar Türkçe ve 6 Birleşmiş Milletler dili olmak üzere toplamda 7 dilde yayınlanacak.

https://2c1night.org/basvuru