Lise Öğrencileri “Yeşil Geleceğim, Ailem ve Ben” Resim Yarışması

Resim Yarışması
Resim Yarışması

Türkiye genelinde Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ile ASELSAN iş birliğinde düzenlenen “Yeşil Geleceğim, Ailem ve Ben” temalı resim yarışması, lise öğrencilerinde temiz, sürdürülebilir ve çevreci bir gelecek hayal etme konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Yarışmaya, Türkiye geneli Bakanlığımıza bağlı resmî/özel ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler katılabiliyor.

Lise öğrenci yarışmaları için  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

LİSELİLER ARASI
“YEŞİL GELECEĞİM, AİLEM VE BEN”
TEMALI RESİM YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

YARIŞMANIN AMACI, KONUSU ve TÜRÜ

• ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü iş birliğinde lise öğrencilerini temiz, sürdürülebilir ve çevreci bir gelecek hayal etmeleri konusunda heveslendirmek amacıyla öğrencilerin ülkemizin 2053 yılı net sıfır emisyon hedefi kapsamında yeşil bir gelecek için öğrencilerin ve ailelerinin okulda, evde, işte, sosyal hayatta, günlük hayatın her aşamasında neler yapabileceği, iklim değişikliğine neden olan karbon emisyonlarının nasıl azaltılabileceği konusundaki düşünceleri ve / veya bu konular çerçevesinde kendilerinin ve ailelerinin gelecek hayallerini anlatabilecekleri “Yeşil Geleceğim, Ailem ve Ben” temalı iş bu resim yarışması düzenlenmiştir.

HEDEF KİTLE

• Yarışmanın hedef kitlesi; Türkiye geneli, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî / özel eğitim kurumlarında (Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi, İmam Hatip Lisesi, Meslekî ve Teknik Eğitim Lisesi, Bilim ve Sanat Merkezi) öğrenim görmekte olan hazırlık, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileridir.

GENEL ESASLAR

• Yarışmanın hiçbir aşamasında katılımcılardan ücret talep edilmemektedir.

• Yarışmaya katılım gönüllülük esasına bağlıdır.

• Yarışma takvimi (Tablo-1) 2023 – 2024 Eğitim Öğretim Yılı içerisinde tamamlanacaktır.

• Anayasa ve Türk Millî Eğitiminin temel amaçlarına uygun olmayan, siyasi amaçlara hizmet eden, genel ahlâk kurallarına uymayan eserlerdeğerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Öğrencilerin gelişim seviyeleri, ilgi, istek, ihtiyaç ve yetenekleri ile pedagojik esaslara uygun olmayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Kurum, kuruluş, firma, marka ve kişi reklamını veya tanıtımını ön plana çıkaran eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Değerlendirme Komisyonu ile Yarışma Yürütme Kurulunda görev alan kişilerin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar. Yarışma Yürütme Kurulu; ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. KYGMY DHD Entegre Yönetim Sistemleri Müdürlüğü ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı uhdesinde görev yapmakta olan personellerden oluşmaktadır.

• Ödül töreni ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de gerçekleştirilecek olup ASELSAN’da, otoparklarda özel gereksinimli bireylere yönelik özel park yerleri ayrılmış, servis alanından ASELSAN kampüsüne ulaşım için asansör kurulumu yapılmıştır. Ayrıca Ankara içi ve / veya Ankara dışından ödül törenine katılması muhtemel özel gereksinimli bireylere şehir içi transfer desteği de sağlanacaktır.

• Yarışmanın hiçbir aşamasında, katılımcıların açık rıza onayı alınmadan kişisel verileri işlenemez. Bu kapsamda işlenen kişisel veriler, açık rıza onayında belirtilen hususların dışında başka amaçlarla kullanılmaz. Toplanan kişisel veriler üçüncü kişilerle paylaşılmaz ve etkinliğe ilişkin tüm süreçlerin sona ermesinin ardından resen silinir.

YARIŞMA TAKVİMİ

Yarışma Duyurusunun Yapılması 05.01.2024
Eserlerin Okul Müdürlüklerine Teslim Edilmesi İçin Son Tarih 14.02.2024

Resimlerin Değerlendirme Ölçütleri Puan Derecesi
Resmin konuya uygunluğu 30
Resimde duygu ve düşüncelerin anlatımı, temanın yansıtılması 20
Resmin özgünlüğü ve yaratıcılığı 20
Kompozisyon, görsel uyum ve görsel öğeler 20
Tekniğe uygunluk 10
TOPLAM 100

ÖDÜLLER ve ÖDÜL TÖRENİ

• “Yeşil Geleceğim, Ailem ve Ben” konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere Verilecek ödüller aşağıda belirtilmektedir:
– 1. olan resim sahibine: Tam Altın
– 2. olan resim sahibine: Yarım Altın
– 3. olan resim sahibine: Çeyrek Altın

• Dereceye giren ve sergilenmeye layık görülen resimlerin ASELSAN’da belirlenecek alanlara asılması sağlanacaktır.

• “Yeşil Geleceğim, Ailem ve Ben” konulu resim yarışması ödül töreni 5 Haziran Dünya Çevre

Günü etkinlikleri kapsamında ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de gerçekleştirilecek törenle verilecektir. Ödül alan öğrenciler ile birlikte sadece bir öğretmeni ve bir velisi ASELSAN’da gerçekleştirilecek törende yer alacaktır.

• Ödül törenine Ankara dışından katılacak başvuru sahibi, bir öğretmen ve bir velisinin konaklama, şehirler arası ulaşım ve Ankara içindeki ulaşım organizasyonu ASELSAN tarafından sağlanacaktır.

KARGO GÖNDERİ ADRESİ ve İLETİŞİM BİLGİLERİ

• İl Millî Eğitim Müdürlükleri, il birincisi olarak seçilen resimleri 14.04.2024 tarihine kadar kargoya vererek aşağıdaki adrese gönderecektir:
Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Birimi – Millî Eğitim Bakanlığı
Gümüşdere Kampüsü – Gümüşdere Mah. Yavuz Sultan Selim Blv. No:7 Ortaöğretim Genel
Müdürlüğü Ek Hizmet Binası A Blok 1. Kat – Keçiören / ANKARA
• Bilgi İçin:
• ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcılığı / Destek Hizmetleri Direktörlüğü / Entegre Yönetim Sistemleri Müdürlüğü
• T.C. MEB Ortaöğretim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanlığı Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sosyal Etkinlik İzin İşlemleri Birimi

Yarışmanın şartnamesi, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yayınlandı.

Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, şartnameyi inceleyerek başvurularını yapabilirler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü: https://ogm.meb.gov.tr