Lise Öğrencileri XI. İngilizce Yaratıcı Yazın Yarışması

Lise Öğrencileri
Lise Öğrencileri XI. İngilizce Yaratıcı Yazın Yarışması

Çankaya Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı ile İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölüm Başkanlıkları tarafından XI. İngilizce Yaratıcı Yazın Yarışması düzenlenmesi planlanmaktadır.

Türkiye genelindeki liseleri kapsayacak olan yarışmamıza, İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı tüm liselerin katılabileceği yarışmamızın teması “Geleceğe Mektuplar” olarak belirlenmiştir. Tüm ödül ve mansiyonlar Çankaya Üniversitesi tarafından karşılanacak ve ödemesi Çankaya Üniversitesi tarafından yapılarak kazananlara kargo yoluyla gönderilecektir.

Yarışmanın son katılım tarihi 21 Mart 2022’dir.

ÇANKAYA ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ
XI, İNGİLİZCE YARATICI YAZIN YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

İngiliz Dili ve Edebiyatı Ne İngilizce Mütercim ve Tercümanlık Bölümlen tarafından 30- 05- 2022 tarihinde, uzaktan katılım, değerlendirme ve ödül töreni düzenlenmesi usulüyle.. XI. İngilizce Yaratıcı Yazın Yarışması gerçekleştirilecektir,
Türkiye genelindeki liseleri kapsayacak olan yarışmamıza, il Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı liselerdeki öğrenciler istedikleri takdirde, gönüllülük esasına göre, herhangi bir ücret Ödemeksizin katılabilecektir. Yarışmada öğrencilerden, konusu “Geleceğe Mektuplar” olarak belirlenen bir mektup yazmaları istenecektir. Yapılacak değerlendirme sonucunda, ilk 50’ye girip finale kalan öğrencilerden, mektuplarım okudukları bir video çekip belirtilen takvime uygun olarak sisteme yüklemeleri istenecektir. Mektupların %70, videoların %30 ağırlığıyla elde edilecek notların sonucunda, ilk 10’a giren öğrenciler ödül almaya bak kazanacaktır, İlk 10’a girenlerin ödülleri Çankaya Üniversitesi tarafından karşılanacak ve ödemesi Çankaya Üniversitesi tarafından yapılarak kazananlara kargo yoluyla gönderilecektir.

KAPSAMI TÜRKİYE GENELİ

HEDEF KİTLESİ Resmi Anadolu Lisesi, Resmi Çok Programlı Anadolu Lisesi, Resmi Fen Lisesi, Resmi Güzel Sanatlar Lisesi, Resmi İmam – Hatip Anadolu Lisesi, Resmi Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Resmi Spor Lisesi, Özel Akşam Lisesi, Özel Anadolu Lisesi, Özel Eğitim Meslek Lisesi, Özel Fen Lisesi, Özel Temel Lise, Resmî Sosyal Bilimler Lisesi, Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam- Hatip Lisesi,

ETKİNLİĞİN TARİHİ 18/01/2022-30/05/2022

ETKİNLİĞİN AMACI
1. Gençlerin öğrenmekte oldukları bir yabancı dilde (İngilizce) düşünebilmelerine ve kendilerini yazılı ve sözlü olarak ifade edebilmelerine olanak sağlamak,
2. Yabancı dilde yazmayı, okumayı sevdirmek ve yabancı dilin önemi hakkında farkındalık oluşturmak,
3. Yabancı dili yaratıcı biçimde kullanmayı becerebilen yetenekli öğrencileri ödüllendirmek.

YARIŞMA KONUSU: “Geleceğe Mektuplar”
Bugünden 50-100 yıl ilende yaşayan hayali bir kişiye bir mektup yazın (bu kişi torununuz, tanıdığınız birinin soyundan gelen veya mektubu tesadüfen bulan herhangi bin de olabilir). Kendi zamanınızdan bazı eşyalarla birlikte bu mektubun gömülmek üzere bir zaman kapsülüne konacağını hayal edin.
Mektubunuzda COVID-19 salgını ile ilgili deneyim, düşünce, duygularınız ile yaşamınıza neler getirdiği ve yaşamınızdan neler götürdüğü vb. dahil olmak üzere ilgili küresel gelişmeler hakkında bilgi verin. Bu süreçte öğrenilen dersler geleceğin insanlarına aktarılmaya değer mi?
Mektup çift aralık ve Calibri 11 yazı karakteri kullanılarak yazılmalıdır. Geleneksel mektup formatına uygun olarak hazırlanan metin 300-400 kelime arasında olmalıdır.

Mektup aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilecektir:
1. Konuyu anlama ve yorumlama (10 Puan)
2. Yaratıcılık ve özgünlük (20 Puan)
3. Metin düzeni, bütünlük ve tutarlılık (20 Puan)
4. Salgınla ilgili deneyimlerden belirli örneklerin kutlanırım (?0 Puan)
5. Mektup formatına uygunluk (aşağıya bakınız) (10 Puan)
6. Çeşitli dilbilgisi yapılarını zengin kelime dağarcığıyla kullanabilme becerisi (10 Puan)
7. Noktalama işaretlerinin doğru kullanımı (10 Puan)

E-POSTA ADRESİ [email protected]

TELEFON NO (312) 233-1413

ETKİNLİĞİN ADI XI. İngilizce Yaratıcı Yazın Yarışması

KURUM ADI Çankaya Üniversitesi

ETKİNLİK İLETİŞİM BİLGİLERİ
Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü, Fen-Edebiyat Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü, Eskişehir Yolu 29. Km.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin