Lise Öğrencileri “TT Ol” Toplu Taşımada Olaylar Fotoğraf Yarışması

“TT Ol” Toplu Taşımada Olaylar Fotoğraf Yarışması
-Anadolu Gençlik Derneği Üsküdar organizasyonudur.
-İstanbul ilinde bulunan, milli eğitim bakanlığına bağlı liselerin (Hazırlık, 9-10-11 ve 12. sınıflar) öğrencileri katılabilir.

Yarışmanın Amacı:
Yarışmamızın amacı, mega kentleşmenin vazgeçilmez bir parçası olarak sıkça kullanılan toplu taşıma araçlarına farklı bir gözle bakarak monotonlaşan kullanımda aslında her seferinde farklı olayların, pozlanmaya değer karelerin olduğunu fark etmek.

Yarışmanın Kapsamı:
Toplu taşıma araçlarındaki her türlü duygusal, güldürücü veya ironik anlar.

Yarışmaya Katılım Koşulları:

-İki farklı kategori mevcut olup birinci kategoride ayarları ile oynanmamış fotoğraflar, ikinci kategoride filtre ve diğer ayarları ile oynanmış fotoğraflar kabul edilir.
-Daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan herhangi bir yarışmada ödül (derece, mansiyon, özel ödül) almış fotoğraflar ile bu fotoğrafların kadraj farklılığı içeren ve/veya renk değiştirme uygulanmış görüntüleri yarışmaya katılamaz.
-Fotoğrafın yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması katılım açısından engel değildir. Anılan fotoğrafın, bu yarışmadan önce veya bu yarışmayla eş zamanda yapılan herhangi bir yarışmada ödül almış olduğunun ortaya çıkması durumunda, ilgili fotoğraf yarışma dışında tutulur.
-Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahalelere müsaade edilir. İstenen ölçülere uymak şartı ile yeni kadrajlama yapılabilir. Fotoğrafın belgesel yapısı değiştirilmemiş olmalıdır. Bu konuda jürinin kanaati esastır. (1. Kategori için)
-Her katılımcı, iki kategoride de günde en fazla 1 (bir) adet sayısal renkli veya Siyah- Beyaz eserle yarışmaya katılabilir.
-Yarışmaya katılım ücretsizdir.
-Panorama fotoğraflar , cep telefonu ile çekilen fotoğraflar, HDR ( High Dynamic Range ) ve insanlı veya drone vb. insansız hava araçlarıyla çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilir.
-Bireysel yada toplu katılım mümkündür. Katılımcılar, tarafımıza gönderilen fotoğrafların tümüyle kendilerine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt ederler.
-Kadrajda görünen katılımcı/katılımcılar harici kişilerin kimliği ayırt edilip tanınacak şekilde ön planda olmamalıdır aksi halde fotoğraf değerlendirmeye alınmayacaktır. Fotoğrafınız değerlendirmeye alınmadığı takdirde 5 iş günü içerisinde tarafınıza mail yolu ile bildirilecektir.

Ödüller:
Her Kategoride Birinciye 1.000 TL
Her Kategoride İkinciye 500 TL
Her Kategoride Üçüncüye Mansiyon Ödülü

Başvuru Süreci:
İş bu form ön kayıt niteliğindedir. Katılımcının agduskudar.liseler@gmail.com adresine, isim-soyisim, doğum tarihi (Gün.Ay.Yıl şeklinde) ve fotoğraf kategorisini(birinci veya ikinci kategori) belirterek çektiği fotoğrafı göndermesi ile başvuru tamamlanır.
Son başvuru tarihi: 5 Şubat 2021
Jüri değerlendirmesi: 8-12 Şubat 2021

Yarışma Sonucunun Açıklanması ve Ödül Töreni:
23 Mayıs 2021 Pazar Günü Üsküdar’da ödül töreni gerçekleştirilecektir. Pandemi kuralları gereğince Anadolu Gençlik Üsküdar Derneği ödül töreni tarihinde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.