Lise Öğrencileri Sürdürülebilir Bilim Araştırmaları Proje Yarışması

Proje Yarışması
Proje Yarışması

Özel Sanko Okulları lise öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği Sürdürülebilir Bilim Araştırmaları Proje Yarışması başvuruları başladı.

Gençliği, bilimin ışığında yaratıcı düşünmeye sevk etmek, derinleşerek özgün projeler üretmeye motive etmek ve onları geleceğin bilim insanları olarak yetiştirmek en güçlü hedeflerimizden.

Bu bakış açısıyla düzenlediğimiz “Sürdürülebilir Bilim Araştırma Proje Yarışması” ile 21. yüzyıl becerilerini içselleştirmiş ve her alanda sürdürülebilir çalışmalar yapabilen, çalışkan gençlerimize ilham oluyoruz.

Sevgili SANKO’lu liselilerimiz; tüm kategorilerde başvurularımız 16 Ocak’ta başlıyor ve 20 Şubat’a kadar sürüyor. Sakın kaçırmayın.

Lise öğrenci yarışmaları için sayfamızı ziyaret ediniz.

ÖZEL SANKO LİSELERİ SÜRDÜRÜLEBİLİR BİLİM
ARAŞTIRMALARI PROJE YARIŞMASI

 

YARIŞMAYA KATEGORİLERİ
Yarışma 3 kategoride gerçekleştirilecektir. Bu yarışmadaki bütün kategorilere Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı tüm resmi ve özel liseler katılabilir.

1. Çevre ve İklim Kategorisi
2. Teknoloji ve Yapay Zekâ Kategorisi
3. İnovasyon Kategorisi

YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI
1.    Yarışma Gaziantep’teki Resmi ve Özel liselerin katılımına açıktır.

2.
    Yarışmaya katılan projelerin araştırma niteliği taşıması ve özgün olması beklenmektedir. Bu özellikleri taşımayan projelerin sorumluluğu, proje sahipleri ve danışman öğretmene aittir.

3. 
   Yarışma başvuruları sadece “www.sanko.k12.tr” adresinden yapılması durumunda kabul edilecektir.

4. 
   Projelerin, başvurulan alanla ilişikli olması beklenmektedir.

5. 
   Yarışma ön eleme ve final yarışması olmak üzere iki aşamadan oluşacaktır. Yarışmaya başvuran tüm projelerin bilim kurulu tarafından ön elemesi yapılacaktır. Ön elemeyi geçen projeler final sergisine davet edilecektir. Final sergisine katılmaya hak kazanan projeler arasından jüri değerlendirilmesi ile derece alanlar belirlenecektir.

6. 
   Ödüller, derece alan projelerdeki öğrenci ve danışman sayısına bakılmaksızın proje başına verilecektir.

7. 
   Katılımcılar öğrenci olduklarını belgelemeleri ve bu belgeyi proje kayıt formuna yüklemeleri gerekmektedir.

8. 
   Yarışmaya her öğrenci bir proje ile katılabilir. Projeleri en fazla 2 öğrenci tarafından yapılabilir. Her projenin danışmanı olmak zorundadır. Aynı danışman birden fazla projeye danışmanlık yapabilir.

Başvuru sırasında istenen proje detayları 12 punto ve Times New Roman yazı karakterinde olmalıdır. Hazırlanan projenin detayları, Proje Başvuru Formu formatında hazırlanarak yollanmalıdır. Başvuru sırasında istenirse projeyi anlatan en fazla 2 dakikalık bir video başvuru sistemine eklenebilir. Eklenecek video Youtube platformunda Liste Dışı özelliği ile yüklenerek, linkinin başvuru sürecinde iletilmesi gerekmektedir. Başvuru kriterlerini sağlamayan projeler bilim kurulu tarafından elenecektir.

YARIŞMA KATEGORİLERİ HAKKINDA 
–   TEKNOLOJİ VE YAPAY ZEKÂ: Teknoloji ve yapay zekâ, insanoğlunun gündelik yaşamından sanayi üretim süreçlerine, eğitimden sağlık hizmetlerine kadar geniş bir yelpazede çalışmalara dahil edilmektedir. Bu kategoride hazırlanacak projelerin bu kapsamda yararlılık ve toplumsal fayda odaklı hazırlanması beklenmektedir.

–    ÇEVRE VE İKLİM: Çevre ve iklim, insanoğlunun varlığını sürdürülebilir kılmak ve gezegenimizin sağlığını korumak açısından hayati öneme sahiptir. Enerji verimliliğinden atık yönetimine, biyoçeşitliliğin korunmasından karbon emisyonlarının azaltılmasına kadar geniş bir alanı içermektedir. Bu kategorideki projelerin, ekolojik dengeyi gözeterek doğal kaynakların korunmasına, çevre kirliliğinin önlenmesine ve iklim değişikliği ile mücadele gibi sürdürülebilirliği destekleyecek çalışmaları içermesi beklenmektedir.

–    İNOVASYON: Bu kategoride daha önce üretilmemiş veya var olan iki ayrı ürünü farklı amaç doğrultusunda birleştirerek güncel sorunlara bir çözüm bulması beklenmektedir.
Bilim Kurulunun kararı gereğince Özel Sanko Liselerinin öğrencileri yarışmaya katılmayacaktır.

PROJELERİN DEĞERLENDİRİLMESİ
Her kategorideki projelerin değerlendirilmesinde düşünce ve uygulamada bilimsellik, yaratıcı düşünce ve özgünlük, uygulanabilirlik, ekonomik bir yarar sağlama, açık ve anlaşır olma, toplumsal fayda ve sunumu hazırlamada gösterilen özen gibi ölçütler göz önüne alınacaktır. Final yarışmasında jüri değerlendirmeleri kendi alanında uzman akademisyen ve uzmanlar tarafından yapılacaktır.

Bilim kurulu üyeleri tarafından yarışmaya başvuran projeler 1 Mart 2024 tarihine kadar proje özetleri ve raporları üzerinden değerlendirecek ve ön elemeyi geçerek final aşamasına kalan projeler web sayfamızdan ilan edilecektir.

Ön elemeyi geçerek final yarışmasına davet edilen projeler, 25 Mart 2024 tarihinde Özel Sanko Okulları Abdülkadir Konukoğlu Kültür Merkezinde projelerini jüri üyelerine sunacaklardır. Jüri üyelerine yapılacak olan sunumlar en fazla 10 dk sürecektir.

TARİHLER
•    Projelerin online başvurusunun açılması: 16 Ocak 2024
•    Projelerin son başvuru tarihi: 20 Şubat 2024 saat 17.00’de sona erecektir.
•    Ön elemeyi geçen projeler web sayfamızdan ilanı: 1 Mart 2024
•    Final yarışması ve ödül töreni: 25 Mart 2024 

DİĞER BİLGİLER
Final yarışmasına katılacak olan projelerin
•    Her projenin sergilenmesi için 120*70 cm boyutunda bir masa bulunacaktır.

•    Her masanın altına elektrik desteği verilecek olup sunumlar proje stantlarında gerçekleştirilecektir.

•    Bilgisayar ihtiyacı olan proje sahipleri kendi bilgisayarını ve proje materyallerini temin etmelidir.

•    Özel Sanko Liseleri, yarışma kategori ve kurallarında değişiklik yapma hakkına sahiptir.

•    Bu yarışmaya katılan proje sahipleri yarışma kurallarını kabul etmiş sayılır.

Başvurular web sitemiz üzerinden yapılacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Telefon: 0342 211 55 00
E-posta: sankobilim@sanko.k12.tr

Başvuru formu için Tıklayınız