Lise Öğrencileri III. Geleneksel Varank Bilim Münazaraları

Lise Öğrencileri
Varank Bilim Münazaraları

Geleneksel Varank Bilim Münazaraları Yarışmasının amacı, öğrencilerin öz güven ve sorumluluk duygularını geliştirmek, kendilerini ve düşüncelerini doğru ve etkili bir şekilde ifade edebilmelerini sağlamak, günlük hayatlarında anlık problemlere mantık çerçevesi içinde yapıcı çözümler üretebilmelerini sağlamak ve analitik kritik düşünce yetilerini geliştirmektir. Ayrıca yarışma ile öğrencilerin münazara kabiliyetlerinin artırılması, öğrencilerin düşünce ve tezlerini savunabilecekleri sağlıklı tartışma ortamlarını tanımaları amaçlanmaktadır.

ŞEHİT İLHAN VARANK FEN LİSESİ
Lise öğrencileri arasında düzenlenecek olan Varank Bilim Münazaralarının bu yılki teması “Salgın”dır. Yarışına
konuları bu tema doğrultusunda belirlenecektir. YARIŞMANIN ÖZGÜN FORMATI GEREĞİ YARIŞMADA KONU, YARIŞMACILARA 15 DAKİKA ÖNCESİNDEN VERİLİR.

Varank Bilim Münazaraları (İngiliz Parlamenter – British Parliamentary – BP formatında)

Kapsam
Türkiye genelindeki lise öğrencileri

Etkinlik, ticari amaç güdülmeden ve katılımcılardan ücret talep edilmeden düzenlenecektir.

Yarışmanın çevrim içi gerçekleşecek olmasından dolayı engelli öğrencilerin yarışmaya katılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Genel Katılım Şartları
• Yarışma, resmi ve özel liselerden katılmak isteyen, Hazırlık-9-10-11-12. sınıf seviyelerinden her öğrenciye açıktır.
• Yarışma, 81 ildeki liselerden başvuracak 81(seksenbir) takım ile gerçekleştirilecektir. Her şehirden yapılacak başvurular, başvuru önceliğine göre değerlendirilecektir. Başvuru sayısının az olması durumunda şehirlerin nüfus yoğunluğu göz önünde bulundurularak eksik kalan takım kotası tamamlanacaktır.

Ödül Verilecek Kişiler ve Ödül Miktarı ile Özellikleri
• Birinci takım: Kupa
• Finalist takımlar: Plaket
• En İyi Konuşmacı: Madalya
Salgın nedeniyle ödül töreni gerçekleşmeyecektir. Ödüller sahiplerine posta yoluyla gönderilecektir.

YARIŞMA KURALLARI

• Her takım iki kişiden oluşmaktadır.
• Hükümet açılış/kapanış ve muhalefet açılış/kapanış olmak üzere bir maçta dört takım bulunur.
• Yarışma İngiliz Parlamenter Sistem formatında olup eleme ve final etapları olmak üzere iki etaptan oluşur. İlk etap, beş maçtan oluşmaktadır. Bu maçların bitiminde puan sıralamasına göre ilk 16(onaltı) takım, çeyrek finale (ikinci etaba) yükselir. Çeyrek final sonucunda her salondan ilk iki takım yarı finale yükselir. Yarı finale kalan takımlardan maç bitiminde sıralamaya göre ilk iki takım finale yükselir. Final maçı sonucunda kendini en iyi şekilde savunan takım, turnuvanın şampiyonu olur.
• Münazara teması “Salgınadır. Yarışma konuları bu tema ekseninde olacaktır.
• YARIŞMANIN ÖZGÜN FORMATI GEREĞİ
YARIŞMADA KONU, YARIŞMACILARA 15 DAKİKA ÖNCESİNDEN VERİLİR. Bu 15 dakika içerisinde yarışmacılar takım arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunurlar. Yarışmacıların kendi takım arkadaşları dışındaki kimselerden, teknolojik gereçlerden yararlanmaları kesinlikle yasaktır. Tespit edilenler yarışmadan diskalifiye edilir. Kendi argümanlarını yazıya döken yarışmacılar, yarışma sırasında bu notlarını kullanabilirler (Telefon, tablet vs. gereçlerle not tutulamaz.).
• Her salonda bir jüri bulunur. Jüri maç sonunda sonucu tayin eder, takımların sıralamasını yapar, kararı nasıl verdiğini açıklayarak geri bildirimde bulunur.
• Her yarışmacı 7 dakika konuşma süresine sahiptir. Konuşmacının kürsü dokunulmazlığı ihlal edilemez. Konuşmanın 1. ve 6. dakikaları arasında konuşmacıya soru sorma talebi gelebilir. Konuşmacı izin verirse 15 saniyelik soru sorma hakkı tanınır. Konuşmacı talep olması hâlinde en az bir soru almak zorundadır. ‘ ,

Etkinlik Tarihi 22-23 Mayıs 2021
Etkinlik Yeri Çevrim içi platform
Başvuru Başlama Tarihi 19 Nisan 2021
Başvuru Bitiş Tarihi 17 Mayıs 2021
Başvuru Yeri www.sehitilhanvarankfenlisesi.meb.k12.tr

Başvuru Usulü Başvurular Şehit İlhan Varank Fen Lisesi resmi sitesi www.sehitilhanvarankfenlisesi.meb.kl2.tr varısma sayfasındaki başvuru formu ile şartnameye uygun olarak gerçekleştirilir.
Sonuçların Açıklanacağı Tarih 23 Mayıs 2021
Sonuçların Açıklanacağı Yer Sonuçlar çevrim içi platformda, yarışma bitimiyle eş zamanlı olarak açıklanacaktır.

[email protected]

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

5 × 1 =