Lise Öğrencileri için Kriptoloji Yaz Okulu 2015

 

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü’nün düzenlediği Lise Öğrencileri için 2015 Kriptoloji Yaz Okulu eğitimi, başvuru yapan lise öğrencileri arasından 30 başarılı öğrenci seçilmesiyle 31 Ağustos- 4 Eylül 2015 tarihleri arasında TÜBİTAK Gebze Yerleşkesinde yer alan TÜSSİDE tesislerinde gerçekleştirilecektir. Eğitime katılım, konaklama ve yemek TÜBİTAK BİLGEM tarafından desteklenerek ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Başvuru Koşulları:

1- Üniversitelerin fen ve mühendislik fakültelerinde, 2014-2015 öğretim yılında lise 2, 3. ve 4. sınıfa geçmiş olan,
2- Genel ortalaması 4 üzerinden 3.00 ve 3.00’dan yüksek olan veya 100 üzerinden 80.00 ve 80.00’dan yüksek olan,
3- Lise Öğrencileri İçin 2015 Kriptoloji Yaz Okulu başvuru formunu dolduran,
4- Başvuru formunda “Lise Öğrencileri İçin 2015 Kriptoloji Yaz Okuluna neden katılmak istiyorsunuz?” sorusuna verdiği cevapta istekli olduğunu gösteren 30 başarılı öğrenci ile gerçekleştirilecektir.

tkinlik çerçevesinde verilecek eğitimler üç ana başlık altında toplanmaktadır.

1. Kriptoloji Tarihi: Kriptoloji biliminin doğuşu ve tarihsel gelişimi anlatılacak olup, ikinci dünya savaşında kullanılan ve çok önemli bir yeri olan Enigma tipi şifreleme aygıtları tanıtılması hedeflenmiştir.
2. Kriptografik temel yapıtaşları ve analiz teknikleri: Temel şifreleme tekniklerinden başlanılarak, dizi ve blok şifreleme, özet fonksiyonlar, açık anahtar şifreleme metodları ve protokoller tanıtılarak, bunların yanı sıra şifreleme algoritmalarına yapılabilecek saldırılar ve analiz metodları da ele alınacaktır.
3. Modern uygulama alanlarına örnekler ve yakın gelecek öngörüleri: Kriptoloji biliminin günümüz dünyasında pratik kullanım alanı bulduğu sayısal damgalama, genetik alanındaki ihtiyaç ve kullanımlar, verilerin saklanmasında ve sıkıştırılmasında şifreleme metodları gibi konular anlatılacak olup, bunun yanında başta e-devlet uygulamalarında olmak üzere kişisel bilgilerin saklanması ve mahremiyet gibi kriptografik hizmetlerin sağlanabilmesi için ileri kriptoloji yapıtaşları ve ileri kriptografik protokoller tanıtılacaktır. Gerçekleştirilebilmesi durumunda tüm dünyada büyük değişikliklere yol açacak olan kuantum kriptografi de ayrı bir başlıkta incelenerek, haberleşme sistemleri, kablosuz ağlar ve türleri, güvenlik standartları, tempest ve elektromanyetik anten ve radar sistemleri tanıtılacaktır.

Program: http://mcs.bilgem.tubitak.gov.tr/tr/files/2015-lise-yazokulu_egitim_programi.pdf

2015 Kriptoloji Yaz Okulu Başvuru Formu