Lise Öğrencileri Dijital Fotoğraf Yarışması

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanlığının; Türkiye geneli resmî/özel tüm lise ve dengi okul öğrencilerine yönelik, Yolculuk temalı “Etkileşimi Yakala – Lise Öğrencileri Dijital Fotoğraf Yarışması” düzenlemektedir.

Tema: Yarışmanın bu yilki teması “yolculuk” olarak belirlenmiştir.

Hedef Kitle: Yarışmamız Türkiye’de, yarışmanın takvimi süresince herhangi bir liseye kayıtlı olan bütün lise Öğrencilerine açıktır.

Kapsam: Yarışmaya renkli ya da siyah-beyaz; dijital yolla manipüle edilmiş ya da edilmemiş tüm fotoğraflar kabul edilmektedir.

Ödüller: Yarışmaya gönderilen üç fotoğraf Seçici Kurul tarafından Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödülüne laik görülecek, seçilecek 30 adet fotoğraf ise Özyeğin Üniversitesi Sergi Salonumda sergilenecektir.

Son Katılım Tarihi: 23 Nisan 2018

Özyeğin Üniversitesi – İletişim Tasarımı Bölümü
“Etkileşimi Yakala 2018 – Lise Öğrencileri Dijital Fotoğraf Yarışması”
Yarışma Şartnamesi

1. Konu ve Amaç
Sevgili lise öğrencileri,
Dördüncüsünü düzenlediğimiz Etkileşimi Yakala 2018 fotoğraf yarışmamızın bu yılki konusu YOLCULUK. Bir yerden bir yere gitmek olarak tanımlanabilecek yolculuğun en önemli özeliği yolculuk yapanın yeni yerler keşfetmesidir. Yolculuk etmek bir yere ulaşmak olduğu gibi, asıl önemli olanın, o yere giderken, yol boyunca yaşananların olduğu söylenebilir. Yolda görülen yerler, deneyimler ve karşılaşmalar yolculuğun izleridir.
Fotoğraf makinesi yolculukların vazgeçilmezidir. Yolcu gördüğü yeni ya da ilginç bi şeyi daha sonra tekrar bakmak ve hatırlamak için kaydetmek ister. Böylece fotoğraf çekmek yolculuğun vazgeçilmez eylemlerinden birine dönüşür.
Bizler, bu yarışma için çekeceğiniz fotoğraflarda herhangi bir yolculuğun izleri peşindeyiz. İster doğaya, ister uzak bir şehre, isterse de zihinsel olsun, yaptığınız bu yolculuğun, yeni bir deneyim ve etkileşim anını yansıtan fotoğraflarını görmek isteriz. Burada fotoğrafçının başkasının yolculuğunu kaydetmesi kadar, kendi yolculuk deneyimini fotoğraf yoluyla yansıtma becerisini göstermesini de arzu etmekteyiz.
Sîzleri yolculuklarınızı paylaşmaya davet ediyoruz!

2. Katılım Şartları
Yarışma Türkiye’de, yarışmanın takvimi süresince herhangi bir liseye kayıtlı olan bütün lise öğrencilerine açıktır.
Yarışmaya renkli ya da siyah beyaz; dijital yollarla manipüle edilmiş ya da
edilmemiş tüm fotoğraflar kabul edilmektedir.
Fotoğraflar sadece dijital formatta kabul edilip değerlendirilecektir, fotoğraf baskısı kabul edilmeyecektir.
Her katılımcı yarışmaya en fazla 3 adet fotoğrafla katılabilir.
Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılırlar.
Özyeğin Üniversitesi katılımcıların fotoğraflarıyla ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

3. Eserlerin Gönderilmesi
Yarışmaya katılmak için katılım formunu eksiksiz doldurmanız ve fotoğraflarınızı katılım formundaki gerekli yerlere yüklemeniz yeterlidir. Katılım formunu eksiksiz doldurduğunuzda onay e-postası katılım formunda belirtilen e-posta adresine gönderilecektir.

4. Fotoğraf Dosyalarınızın İsimlendirilmesi
Yarışmacılar fotoğraf dosyalarını belirledikleri bir rumuz ve devamına da bir fotoğraf numarası yazarak isimlendirilmelidirler. (Örnek: “Rumuz-1, Rumuz-2, Rumuz-3”).
Fotoğraf dosyalarına isim verilirken, rumuz ve numara dışında, yarışmacıyı çağrıştıracak herhangi bir kişisel işaret, harf ya da kelime kullanılması durumunda, söz konusu fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

5. Fotoğraflarınızın Özel İsimleri
Eğer yarışmaya gönderdiğiniz fotoğraflarınızın özel bir ismi varsa (Örneğin, Babamın Şaşırması ya da İstanbul’da Bir Yaz Günü gibi), bu isimleri Katılım Formunda belirtebilirsiniz. Eğer fotoğraflarınızın özel bir ismi yok ise, Katılım Formundaki bu alana “İsimsiz” yazabilirsiniz ya da bu alanı boş bırakabilirsiniz.

6. Seçici Kurul
Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, fotoğrafların sahipleri hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmayan aşağıdaki 5 kişilik bir Seçici Kurul tarafından, maskeli denetim (blind review) yöntemiyle değerlendirilecektir (sıralama soyadı sırasına göre yapılmıştır):
Metin Çavuş – Özyeğin Üniversitesi Öğretim Üyesi
Delizia Flaccavento – belgesel fotoğrafçı
Meltem Işık – sanatçı, Sabancı Üniversitesi Öğretim Görevlisi
Ömer Orhun – fotoğrafçı, Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi
Bora Sezer – Özyeğin Üniversitesi Öğretim Görevlisi

7. Eserlerin Değerlendirilmesi
Yarışmaya gönderilecek eserler üç farklı kritere göre değerlendirilecektir:
1. Konuya uygunluk: Çekilen fotoğrafın ilan edilen konuya uygun olup olmadığının değerlendirilmesi.
2. Yaratıcılık: Çekilen fotoğrafın konuyu klişelerden uzak ve yaratıcı bir biçimde yorumlayıp yorumlayamadığının değerlendirilmesi.
3. Estetik boyut: Çekilen fotoğrafın teknik açıdan yeterli olup olmadığının değerlendirilmesi ve estetik güzellik açısından kullanılan estetik yaklaşımın esere değer katıp katmadığının belirlenmesi.
Değerlendirme kriterlerinin ağırlığı konusunda Seçici Kurul’un karar verme hakkı saklıdır.

8. Ödüller
Birincilik Ödülü: Apple iPad İkincilik Ödülü: Apple İPad Üçüncülük Ödülü: Apple iPad
Seçici Kurul üyelerinin yarışmada ilk üçe giren fotoğrafların dışında, dikkat çeken bazı fotoğraflara Özel Mansiyon Ödülü verme hakkı saklıdır.

9. Sonuçların Duyurulması
Sonuçlar Seçici Kurul değerlendirmesi sonuçlandıktan sonra 2 Mayıs 2018 tarihinde bu sayfadan (http://cod.ozyegin.edu.tr/etkilesimi-yakala-2018/) duyurulacaktır.

10. Sergi
Yarışmada ödül alan ve sergilenmek üzere seçilen toplam 30 adet fotoğraf Özyeğin Üniversitesi Sergi Salonu’nda Mayıs ve Haziran aylarında sergilenecektir. Yarışmanın sergisi belirtilecek olan tarihte yapılacak olup, ödül töreniyle açılacaktır ve ödül alanlar ve sergiye seçilen yarışmacılar ödül ve sertifikaları takdim edilecektir. Sergilenecek fotoğrafların baskı masrafları Özyeğin Üniversitesi tarafından karşılanacaktır.

11. Yarışma Takvimi
Son Katılım Tarihi, 23 Nisan, 2018
Sonuçların Açıklanması, 2 Mayıs, 2018
Ödül Töreni ve Serginin tarihleri ayrıca açıklanacaktır.

12. Kullanım Hakkı
Yarışmaya gönderilen eserlerin telif hakları katılımcıya aittir. Yarışmaya gönderilen eserler ancak eser sahibinin izniyle yayınlanabilirler.

13. İletişim
Yarışma ile ilgili her türlü sorunuzu cd.sad@ozyegin.edu.tr adresine e-posta göndererek sorabilirsiniz.

Etkileşimi Yakala Fotoğraf Yarışması Katılım Formu:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdD3NxqsDV7yDnaamW5pTNlJgQhLRlzAqdVmY7-il6vdQsomQ/viewform