Lise Öğrencileri arası Müzik Yarışması

Lise Öğrencileri
Lise Öğrencileri arası Müzik Yarışması

Okan Üniversitesi, Liselerarası Müzik Yarışması ile yetenekli ve hayalleri olan gençlere hayallerini gerçekleştirme imkanı sunuyor.

Okulunun müzik grubu ile çektiğin şarkı performans videosunu sitemize yükle, profesyonel bir sahne deneyimi yaşa ve ödül kazanma şansına sahip ol!

Akademisyenlerimizden ve ünlü isimlerden oluşan jüri puanlamasında dereceye gir, 2020 Haziran ayında düzenlenecek olan Okan Kariyer Festivali’nde binlerce gencin karşısında sahne performansını sergile.

1 Nisan 2020 (09:00 – 15:00)
Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü, 34959 Akfırat – Tuzla / İSTANBUL

ŞARTNAME

1. Yarışma, Türkiye çapında tüm liselere açıktır.

2. Yarışmacılar adına katıldıkları okulun öğrencisi olmak zorundadır.

3. Katılımcı gruplar www.okanlmy.com (Liselerarası Müzik Yarışması) sayfasında yer alan Yarışma Şartnamesindeki kurallara tam uyum sağlamak zorundadır.

-Yarışmaya katılacak topluluklar 3 kişiden az ve 8 kişiden fazla olmayacaktır.

-Ön elemeler için gruplar yarışma için oluşturulacak İstanbul Okan Üniversitesi’ nin www.okanlmy.com sayfasına başvuru başlangıç tarihi olan 20.01.2020 tarihinden – 18.03.2020 tarihine kadar en fazla 5 dakikalık videolarını yükleyerek başvuru yapacaklardır. 18.03.2020 tarihi saat 23.59 ’dan sonra yüklenecek başvurular kabul edilmeyecektir.

-Yarışma eleme ve final olmak üzere 2 aşamada gerçekleştirilecektir.

-Yarışmanın eleme ve final aşamalarını İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı’nın Öğretim Üyelerinin belirleyeceği ünlü isimlerin de yer aldığı jüri yapacaktır.

-Başvurusu kabul edilen tüm grupların www.okanlmy.com sayfasında yayınlanacak videolarına gelecek beğeni sayısı halkoyu sayılacak, halkoyu finale kalmak için %10 katkı sağlayacaktır.

-Finale kalan 15 grup 20.03.2020 tarihinde açıklanacaktır.

-İlk eleme turunda katılımcı tüm grupların www.okanlmy.com sayfasında yayınlanacak videolarına gelecek beğeni sayısı ayrıca halkoyu sayılacak;

-Bu bağlamda ilk eleme turunda grupların başarı sıralaması oluşurken %90 jüri, %10 halkoyu oranı baz alınacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Ön eleme turuna kadar halkoyu %10 oranında katkı sağlarken, final turunda sadece jüri puanları baz alınacak ve halkoyu sayılmayacaktır.

Ön elemeden sonra finale kalan 15 okulun grubu jüri tarafından belirlenecek ve bu 15 grup arasında final turu, canlı icralar ile 01.04.2020 (Çarşamba) tarihinde, saat 10:00 ‘dan itibaren İstanbul Okan Üniversitesi’nde yapılacaktır. Sonuçlar ise aynı gün saat: 17:30 ’da açıklanacak ve dereceye giren gruplar ilan edilecektir.

Final turunda Jürinin vereceği kararlar kesindir ve değiştirilemez, bu kural katılımcı okullar tarafından kabul edilmiştir.

4. Yarışma ile ilgili tüm duyurular, eleme tarihleri-mekanları, yarışma şartnamesi, başvuru formu ve katılımcı grupların başvuru videoları İstanbul Okan Üniversitesi resmi internet sayfası www.okanlmy.com (Liselerarası Müzik Yarışması) sayfası üzerinden gerçekleştirilip takip edilebilir.

5. Yarışmada müzik türü kısıtlaması yoktur. Sadece ritmsiz ya da enstrümantal eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Seslendirilecek şarkı yerli ya da yabancı olabilir. Dil kısıtlaması yoktur.

-Yüklenecek videolar canlı kayıt, stüdyo kaydı, kanal kaydı ve canlı sahne kaydı şeklinde olabilir. Kayıt türü konusunda kısıtlama bulunmamaktadır. Videoların görüntü kalitesi, grup elamanlarının kontrolü için katılım kurallarına uyum açısından önem arz etmektedir.

-Ayrıca başka bir müzik yarışmasının sahnesinden çekilmiş videoların yüklenmemesi gerekmektedir. Yarışmacı okulun kendi logosundan başka reklam ya da yarışma logosu bulunması halinde başvuru kabul edilmeyecektir.

6. Şarkı sözleri, Anayasa’nın dayandığı temel görüş ve ilkelere aykırı olamayacağı gibi, milli iradeyi zedeleyici, moral yıkıcı, müstehcen olamaz ve herhangi bir politik içerik taşıyamaz. Tüm şarkı sözleri ve etkinlikler, Türk Milli Eğitimi’nin genel amaçları ve ilkelerine uygun olacak ve katılımcı okulların idarelerinin kontrolü ve onayıyla yarışmada yer alacaklardır.

7. Sahnede, önceden verdikleri bilgiler dışında başka şarkı, kostüm ve içerikle gösteri yapan topluluklar yarışma dışı kalacakları gibi, gelişebilecek her türlü olay karşısında tek sorumluluk kendilerine ve dolayısıyla okullarına aittir. Organizasyon, kendi bilgisi dışında gerçekleşen bu tip olayların sorumluluğunu hiç bir şekilde paylaşmaz.

8. Her eser için sahnede seslendirme süresi maksimum 5 dakikadır. 5 dakika süresini geçen gruplar elenecektir.

9. Finale kalan ekipler, finalde, elemeler sırasında seslendirdikleri şarkıyla yarışacaklardır. Yarışma şarkısı ve grup elemanları değiştirilemez. Sahnede farklı bir şarkı seslendiren ve grup elemanı değişmiş olan ekipler diskalifiye olacaktır.

Ayrıca gruplar bu yarışmaya geçmiş yıllarda katıldıkları şarkı ve kayıtlarla katılamayacaklardır.

10. Yarışmacı öğrencilerin kişisel bilgilerinin doğru olmaması durumunda doğabilecek aksiliklerden kurumumuz sorumlu olmayacağı gibi, bu tip yanlış bildirimlerde bulunan yarışmacıları diskalifiye etme hakkına sahiptir.

11. Öğrenciler, ailelerinden yarışmaya katılabileceklerine ilişkin izin belgeleri alacaklardır.

12. İstanbul Okan Üniversitesi yarışmaya katılan ekiplerin görüntü ve fotoğraflarını, hiç bir izne tabi olmadan, her türlü mecrada yayınlama hakkına sahiptir.

13. Yarışmaya katılım gönüllülük esasıyla olduğundan, okullarla da mutabık kalındığı üzere, yarışmacı öğrenciler, ailelerinden aldıkları izin belgeleriyle, öğrencisi oldukları Okulun Müdürlüklerinin izniyle, Müzik Öğretmenlerinin gözetiminde yarışma alanına geleceklerdir.

14. Katılımcılar, enstrümanlarını kendileri getireceklerdir. Ayrıca sahnede kullanılacak klavye, keyboard gibi tuşlu çalgıları da grupların kendilerinin getirmeleri gerekmektedir.

15. Yarışmanın ses düzeni, davul ve enstrüman amplifikatörleri gibi teknik teçhizat İstanbul Okan Üniversitesi tarafından temin edilecektir. Aşağıda belirtilen sahne ekipmanları bütün gruplar tarafından kullanılacaktır:

• Yamaha Mapple Custom Davul ve Twin Pedal,
• 2 adet Marshall MGX100DFX Elektro Gitar Amfisi,
• 1 adet Laney TT50H Elektro Gitar Amfisi,
• 1 adet Laney Bass Amfisi,
• 2 adet klavye sehpası,
• 10 adet nota sehpası,
• 3 adet gitar standı.

16. Ses ve ışık düzeni İstanbul Okan Üniversitesi tarafından kurulacağı için, hiçbir topluluk, teknisyen, menajer, organizatör ve benzeri adlarla, öğrenci de olsa eleman getiremez.

17. Yarışma sırasında öğretmen ve eğitimciler, öğrencileriyle sahneye çıkamaz, eşitsizlik yaratacağından dolayı kendileri ses kontrolü yapmayı talep edemezler.

18. “Sound-check”, yarışmanın yapılacağı alanlarda, belirtilecek tarih ve saatlerde gerçekleşecektir. Kendilerine bildirilen saatlerde sahnede yer almayan topluluklar “sound-check” yapamayacaktır. “Sound-check”, ses kontrolü olup, süresi kısıtlıdır; prova anlamı taşımamaktadır.

19. Topluluklar, yarışma sırasında akort adı altında sahneyi kesinlikle işgal etmeyecekler ve zaman kaybına neden olmayacaklardır.

20. Ön eleme sonuçları İstanbul Okan Üniversitesi resmi internet sitesi sayfası www.okanlmy.com sayfası üzerinden açıklanacaktır.

21. Yarışma sonuçları açıklandıktan sonra 1. , 2. ve 3. lüğe hak kazanan gruplar 3 Haziran 2020 tarihinde düzenlenecek İstanbul Okan Üniversitesi – Kariyer Fest. organizasyonunda şarkılarını sırayla icra edecekler ve kazandıkları nakti ödülleri teslim alacaklardır. Dereceye girip, Kariyer Fest sahnesine çıkmayan grupların ödülleri takdim edilmeyecektir.

22. Dereceye giren gruplardan;
1. Gruba 5000 TL nakit ödül + %50 burs ,
2. Gruba 3000 TL nakit ödül + %25 Burs,
3. Gruba 2000 TL nakit ödül + %25 burs verilecektir.

Verilecek burslar dereceye giren grup üyelerinin her biri için sadece İstanbul Okan Üniversitesi Konservatuvarı tercihlerinde geçerlidir.

23. İstanbul Okan Üniversitesi, yarışma yeri ve tarihlerinde değişiklik yapma hakkına sahiptir.

24. Yarışmada güvenlik, İstanbul Okan Üniversitesi Güvenlik Birimleri tarafından sağlanacaktır.

25. Sound-check ve yarışma girişinde fotoğraflı kimlik gösterilmesi zorunludur.

26. Sadece yarışmacı öğrenciler ve kendilerinden sorumlu en fazla 2 öğretmen görevli kartı alacaktır.

Ayrıca katılımcı okullar önceden organizasyon sorumlusuna bilgi verip, onay almaları halinde belirli sayıda izleyici öğrenci getirebilirler.

27. Salon içi taşkınlık, uygunsuz davranış ve diğer yarışmacı okulların performansını etkileyecek çirkin tezahürat diskalifiye nedeni sayılacaktır. Bu konuyla ilgili olarak yarışmacılar ve okul temsilcileri gerekli uyarıları yapmakla sorumludur. Güvenlik nedeniyle alınan bu önlemlere tüm katılımcılar uymak zorundadır.