Lisansüstü Uygulamalı Kozmetik Kimyası Yaz Okulu II

Lisansüstü Uygulamalı Kozmetik Kimyası Yaz Okulu II
26-30 Ağustos 2013 Muğla

DEĞERLİ KATILIMCILAR,

İlk insan dünyada yürümeye başladığından beri, iki temel hedefi olmuştur: ölümsüzlük, genç ve güzel kalmak. Ölüm, yaşlanmak ve çirkinlik hep en kötü kavramlar olarak anılmıştır. Kadim tarihten beri insanlar ölümsüzlüğü, ebedi gençlik ve güzelliği düşlemişlerdi; onun sırrının peşinden koşmuşlardır. Bu iki istek bugün tıp bilimlerinin ve kozmetik alanının gelişmesine yol açmıştır. Kadınlar, Orta Çağ simyacıları ile birlikte ebedi gençliğin sırrını bulmaya çalışmıştır. Simyacıları ilgilendiren konunun bilimsel ve felsefi yönü, kadınları ilgilendiren ise çoğunlukla pratik tarafı oldu. Sonuçta, özellikle kadınlar uzun yıllar genç ve güzel kalmak uğruna birçok şey denenmiş ve tecrübelerini nesilden nesile aktarmıştır. Bugün kozmetik ürün çeşitliliğinin geldiği nokta inanılmazdır.

Geçen yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi olarak I. sini düzenlediğimiz Lisansüstü Uygulamalı Kozmetik Kimyası Yaz Okulunun bu yıl II. sini düzenlediğimizi duyurmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yılki yaz okulumuzun ana temasının ‘Renkli Kozmetikler” olması planlanmakta olup yaz okulu bu grup ürünün ağırlıklı olarak anlatılması ve uygulanması şeklinde gerçekleştirilecektir. Geçen yıl ki yaz okulunda verilen genel bilgilerden sonra devam eden yaz okullarında her yıl bir ana başlık belirlenmesi ve o konunun etraflıca, teorik ve uygulamalı olarak verilmesi daha doğru olacaktır şeklinde düşünülmektedir. Çünkü kozmetik Kimyası alanı gerçekten çok büyük ve detaylı bilgi gerektiren bir ürün yelpazesine sahiptir. Genel bilgiler içeren ilk Lisansüstü Kozmetik Kimyası Yaz Okulundan sonra II. sinde renkli kozmetik temasının seçilmesi ilk insandan bu yana insanların çeşitli gerekçelerle yüzünü ve bedenini boyamaya duyduğu ilgidir. Renklerin özelliklerine göre, meydana getirdiği ve aksettirdiği değişik havadan, insan ruhu çeşitli şekillerde etkilenir. Yerine göre bir huzur, ferahlık ve sakinlik verebileceği gibi tersine kötümserliğe de neden olabilir.

Bununla beraber renklerin üzerimizde bıraktığı etkiler; özel durumumuza, ruh halimize ve tabiat şartlarının mevcut reaksiyonlarına da bağlıdır. Türkçe’ye Fransızca ‘maquilage’ kelimesinden giren makyaj sözlükte; “bir yüzün görünüşünü bazı özel maddelerde değiştirme tekniği’’ olarak geçer. Makyajın yapılış nedeni eski çağlarda da, modern zamanda da hep aynı nedene bağlandı: Güzelleşmek… Psikiyatrların bir kısmı, bu ihtiyacın nedenini şöyle açıklıyor: “Kendini olmadığı bir şekilde göstermek için bundan çok daha kuvvetli bir his olmalı.

O da ötekinin gözünde var olma çabası. İnsanları renkli kozmetik ürünlerin dünyasına iten iki ana nedenden biri; başkaları tarafından fark edilme ve ayırt edilme arzusu, diğeri ise çevrenin, din, medya, aile ve sevgililerin hissettirdiği “güzel görünmelisin” uyarısı. Bu uyarıya verilen cevap ve bu cevap için kullanılan renkli ürünler bu yaz bizim Lisansüstü Yaz Okulumuzun öznesi olacak ve konuya çeşitli yönlerden bakmamızı mümkün kılacaktır. Alana ilgi duyan herkesi Lisansüstü Yaz Okulumuza bekliyor, Muğla’nın eşsiz doğası ve Üniversitemiz Araştırma Laboratuvarların gelişmiş olanakları ile katılımcılarımızı ağırlamaktan mutluluk duyacağımızı belirtmek istiyorum.

Saygılarımla.

Prof. Dr. Nazan Demir…

KONULAR

Yaz okulumuzda üniversite ve sanayiden gelen öğreticiler tarafından:

1 Renkli Kozmetiklerin Uyması Gereken Kanunlar
2 Renkli Kozmetiklerin ve Makyajın Tarihçesi
3 Dünden Bugüne Kozmetik Amaçlı Kullanılan Kimyasal Maddeler
4 Renk Bileşenlerinin Doğal Kaynaklardan Eldesi Eldesi
5 Sentetik Boyar Maddeler
6 Renkli Kozmetiklerin Sınıflandırılması ve Kullanım Amaçları
8 Renklerin ve Renkli Kozmetik Ürünlerin İnsan Psikolojisi Üzerine Etkileri
Konuları anlatılacaktır

Konferans ile ilgili her türlü iletişimi Konferans Sekreteri veya Sekreter Yardımcıları kanalıyla sağlayabilirsiniz.

Ünvan Adı Soyadı E-Posta Telefon
Arş. Gör. Ceyhun IŞIK [email protected] 0505 651 36 39
Arş. Gör. Fatih UÇKAYA [email protected] 0505 933 91 09

http://www.kozmetikkimyasi.org/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin