Lisans Öğrencileri arası “Koronavirüs Sürecinde Mevcut Durumu Anlama” Makale Yarışması

Makale Yarışması
Lisans Öğrencileri

Koronavirüs salgının yaşandığı günümüzde, küresel ve bölgesel düzeyde derin siyasi, ekonomik ve teknolojik değişimler yaşanmaktadır. Bu değişimler dikkate alınarak, bu virüsün gençlerimizin hayatına nasıl etki ettiğine dair “Koronavirüs sürecinde mevcut durumun anlaşılmasına” ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu çerçevede, bahse konu makale çalışmaları Cumhuriyetimizin 100. yılına yaklaştığımız bu süreçte mevcut durumumuzun tespiti ile geleceğe yönelik bakış açılarımızın geliştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır.

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü, 24 yaş altındaki lisans öğrencilerini Koronavirüs sürecinde mevcut durumu anlamaları ve buna ilişkin okumaları ele alan makaleler yazmaya davet etmektedir.

Yarışmaya gönderilecek makalelerde, mevcut ve potansiyel sorunlarımızın stratejik bir çerçevede ele alınması beklenmektedir. Bunun yanı sıra, belirlenen strateji, komşularımız, yakın çevremiz ve dünyada yer alan ülkelerle ne tür ilişkilerimizi de irdelemelidir.

DEĞERLENDİRME

Makalelerin değerlendirmesi 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü uzmanları ve akademisyenlerden müteşekkil bir akademik heyet tarafından yapılacaktır. Değerlendirmelerde yazım tekniği, metodoloji, dil ve ifade yeteneği, savların özgünlüğü ve uygulanabilirliği dikkate alınacaktır.

KATILIM

Üniversite öğrencisi olmak

ÖDÜLLER

İlk üçe giren yarışmacılar 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsünün düzenleyeceği Safranbolu veya Antalya Çalıştaylarında misafir olarak yer alacak, ayrıca aşağıdaki para ödüllerinin sahibi olacaktır.

Birinci : 1 000 TL

İkinci : 750 TL

Üçüncü : 500 TL

MAKALE SON TESLİM TARİHİ: 15 Mayıs 2020

BAŞVURU ŞARTLARI VE YÖNTEMİ

Makaleler, yazarının güncel özgeçmiş ve öğrenci belgesiyle birlikte “bilgi@21yyte.org” e-posta adresine “21. YYTE Gençlik Makale Yarışması” konu başlığıyla gönderilmelidir. Yarışmaya katılım için ön kayıt yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
Yarışma için hazırlanacak makaleler en az 3.000 en fazla 4.000 kelime olmalıdır. Makalelerin yazım dili Türkçedir.
Yarışmaya katılan makalelerin tüm yayın, yayım ve dağıtım hakları 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü’ne aittir.
Makale Yarışması Jürisi:

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Devlet E. Bakanı Ayfer YILMAZ

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet ALAGÖZ

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Başkanı Prof. Dr. İsa ÖZKAN

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Enstitü Başkanı Mehmet Zeki BODUR

21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Strateji Kurulu Üyesi Şule Çakır TÜREL