Linux Yaz Kampı

Linux Yaz Kampı 2017, 21 Temmuz-5 Ağustos tarihlerinde Bolu’da düzenleniyor. Kampa başvurular 15-30 Haziran tarihleri arasında yapılıyor.

Kurslar

GNU/Linux Sistem Yönetimi (1. Düzey)
GNU/Linux Sistem Yönetimi (2. Düzey)
GNU/Linux Sistem Yönetimi (3. Düzey)
Ağ Yönetimi (1. Düzey)
Ağ Yönetimi (2. Düzey): Linux İç Yapısı ve İleri Ağ Atölyesi
Java ile Programlama
Python ile Programlama
PHP ile Web Programlama
Ruby on Rails ile Web Programlama
Python / Django ile Web Programlama
Web Önyüz (Front-end) Programlama
Kriptografi ve TersKod Mühendisliğine Giriş
Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme
Ağ Güvenliği ve Sızma Testleri

Kamp hangi tarihler arasında ve nerededir?
21 Temmuz – 5 Ağustos tarihleri arasında (haftasonları dahil), Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Gölköy Yerleşkesi’nde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde yapılıyor.

Kampa katılım ücreti nedir?
Kampa katılım ücretsizdir. Ancak katılımcıların kendi masraflarını (yol, konaklama, yemek) karşılamaları beklenmektedir.

Kampa başvurmak için ön koşullar nelerdir?
Her bir eğitimin kendi sayfasında katılımcılardan beklenen koşulları görebilirsiniz.

Eğitimlerin içeriği nedir?
Her bir eğitimin kendi sayfasında eğitim detaylarını görebilirsiniz.

Aynı anda birden fazla eğitime başvurabilir miyim?
Hayır. Eğitimler eşzamanlı gerçekleştirildiğinden, aynı anda iki eğitime birden katılmanız mümkün değil.

Eğitimlerin başlangıç ve bitiş saatleri, günleri nedir?
Kampta eğitimler haftasonu dahil sabahtan akşama kadar sürmekte ve akşam saatleri de dersler olmaktadır. Eğitim saatleri, 09:30-12:30, 14:30-17:30, 18:30-21:30 şeklindedir. 15 günlük eğitim sırasında, sadece bir tam gün ara verilmesi planlanmaktadır. O nedenle tüm katılımcılara üniversite içinde konaklamalarını öneriyoruz.

Konaklama ücreti ne kadardır? Yeri neresidir?
Konaklama ücreti henüz belirli değil; geçen sene kişi başı günlük 10 TL idi, bu sene de benzer olacaktır. Katılımcılar KYK yurtlarında konaklayacaklardır. Kadın yurtları yerleşke içinde, eğitim yerine yürüyüş uzaklığındadır. Erkek yurtları şehirdedir. Erkek yurtları ile eğitim yeri arasında sabah eğitim başlangıcından önce, akşam da eğitim bitiminden sonra kampa otobüsler ile ulaşım sağlanacaktır. Ücreti henüz netleşmedi; geçen yıl kişi başı tek yön için 2.5 TL idi, bu sene de benzer olacaktır. Konaklama koşulları tüm ülkede KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) yurtları ile aynı düzeyde ve şartlardadır. Yurtla ilgili kafanıza takılan başka soruları, doğrudan Bolu’daki KYK yurtlarını arayarak sormanızı öneririz.

Başka bir şehirde kredi yurtlar kurumunda kalıyorum, Bolu’daki kredi yurtlar kurumunda ücretsiz konaklayabilir miyim?
Evet.

Konaklama için başvuru dışında ek bir işlem yapmamız gerekiyor mu?
Hayır. Kampa kesin kaydı yapılan herkes için konaklama ayarlamaları (aksi katılımcı tarafından belirtilmedikçe) da kamp organizasyonu tarafından yapılıyor.

Yurtlarda odalar kaç kişilik?
Yurtlarda odalar 4 kişiliktir.

Yurtlarda tek kişilik odada kalmamız mümkün mü?
Yurtların mevcut kapasitesi ile bağlantılı olarak, yurt yönetiminin izin vermesi durumunda mümkündür. Konuyu doğrudan yurt yönetimiyle görüşebilirsiniz. Ancak kampa kesin kaydı yapılan kimsenin konaklama için açıkta kalmayacağına emin olabilirsiniz.

Yurtlarda konaklamak tüm kamp katılımcıları için zorunlu mu?
Hayır. Üniversite içinde misafirhanede de konaklamanız mümkündür (ücretleri farklıdır). Bolu’da başka bir yerde konaklayan katılımcıların eğitim saatlerine (akşam dahil) uyması kendi sorumluluklarındadır.

Eğitim programının dışında Bolu iline ait kültür gezileri yapılması planlanıyor mu?
Bolu çevresi doğa açısından zengin. Bu tür gezilere katılmak isteyecek kişi sayısına göre, kamp sırasında gezi düzenlenmesi planlanması mümkündür.

Yemek ücreti ne kadardır?
Üniversitenin yemekhanesinde yiyebileceğiniz gibi yerleşkede, eğitimlerin olacağı binaya yürüyüş mesafesinde birçok yemek yenebilecek yer var. Yemekte ne yiyeceğinize ve nerede yiyeceğinize bağlı olarak da fiyatları değişiyor. Geçen sene ortalama bir insan için öğlen ya da akşam yemeğinin fiyatı 4 ila 12 TL arasında değişiyordu.

Başvurduğum kursu değiştirebilir miyim?
Son başvuru tarihine kadar sisteme giriş yaparak değiştirebilirsiniz.

Kampa başvurular ne zaman yapılabilir?
Başvurular 15 Haziran 2017’den itibaren yapılabilecektir.

Kampa başvurular en son ne zaman yapılabilir?
Başvurular 30 Haziran 2017 saat 23:59’da kapanacaktır.

Kampa katılım için istenen belgeler nelerdir?
Bir kurumda çalışan kişilerden görevlendirme/izin yazısı istenmektedir. Bu yazıyı getirmeyen kişilerin kampa kesin kaydı yapılmamaktadır. Görevlendirme yazısı için ihtiyaç duyulması durumunda, kişiye özel davet/kabul yazısı yazılması mümkündür.

Görevlendirme ya da izin yazısı neden isteniyor? Çalıştığım kurum bana bu eğitim için izin vereceğini belirtti, ya da yıllık iznimden kullanıyor olabilirim, neden bunun belgesini istiyorsunuz?
Bu uygulamanın sizin için de kamp organizasyonu için de birer artısı var:
* Kurumlar yazılı bir belge verip, size izinli olduğunuzu söyledikleri zaman, sonradan fikir değiştirme ve bunu iptal etme konusunda (kampın öncesi ya da sırasında) daha az meyilli oluyorlar. Bu sayede katılımcının kamp ortasında kurumdan acil bir iş için geri çağrılma ihtimali azalıyor ve almak istediği eğitimi tamamlayabiliyor.
* Kamp organizasyonu da, böyle bir 15 günlük izin/görevlendirme aldığınızdan çalıştığınız kurumun gerçekten haberi olduğunu bilebiliyor. Başvuruları değerlendirirken, “Bu kişiyi kampa kabul edersek ve işyerinden çağrılırsa kampı yarıda bırakıp gider mi acaba?” gibi kaygılar ortadan kalkıyor.

Kampa katılım için bir yaş sınırı var mıdır?
Hayır. 18 yaşın altındaki kişiler için velilerinden izin belgesi istenmektedir. Örnek veli izin belgesini şuradan indirebilirsiniz.

Kampa başvurduktan sonra yapmam gereken ek bir işlem var mı?
E-posta adresinizi kamp başlangıç tarihine kadar sıkı biçimde takip etmeniz gerekiyor. Özellikle e-postaların spam/junk/gereksiz ya da benzeri isimde bir klasöre düşüp gözünüzden kaçmadığına emin olmalısınız. Ek duyurular olabilir (yeni kurs açılması, bir kursun iptal edilmesi gibi). Başvurunuzla ilgili eğitmenler kursa özgü ek sorular sorabilir. İvedilikle yanıtlamaya özen gösterin.

Kamp başvuru sonuçları ne zaman belli olacak?
İlk tur yerleştirmeler 10 Temmuz 23:59’a kadar açıklanacaktır. İkinci tur yerleştirmeler ise 19 Temmuz 23:59’a kadar devam edecektir.

Kamp başvuru sonuçlarını nasıl öğreneceğim?
Web sitesine isim/parolanızla giriş yapıp, sonucu öğrenebilirsiniz. Kabul edildiğinize dair e-posta ile de bildirim gelecektir.

Başvuru sonucumu daha erken öğrenebilir miyim?
Mümkün olan en hızlı biçimde başvuruları sonuçlandırmaya çalışıyoruz. Özellikle turşularını kurmak gibi bir çabamız yok :). Kurumlardan görevlendirme alması gereken personele, bu süreci tamamlayabilmesi için daha erken geri dönüş yapılmasını hedefliyoruz.

Arkadaşıma başvuru sonucu gelmiş ama bana daha gelmedi, ben seçilmedim mi?
Lütfen sabırlı olun, size de sıra gelecektir. Farklı kursların başvuruları farklı kişiler tarafından değerlendirilebiliyor. Kurslara başvurular çok fazla olduğundan, değerlendiren kişiler herkesi tek seferde açıklamak yerine değerlendirdikçe açıklama yöntemini de tercih edebiliyorlar. Lütfen sabırlı olun, emin olun elimizden geleni yapıyoruz :). 19 Temmuz 23:59’a kadar bir kursa yerleştirilmeniz mümkündür.

Başvurumu nasıl iptal edebilirim?
İsim/parolanızla sisteme giriş yapıp başvurunuzu iptal edebilirsiniz. Başvurular kapandıktan sonra yapılan iptaller, gelecek yıllarda LKD ve İNETD’nin düzenlediği kontenjanlı etkinliklere başvurularınızın kabul edilme olasılığını düşürecektir.

Kampa kesin kaydım yapıldıktan sonra, kaydımı ne zamana kadar iptal edebilirim?
Kaydınızı tüm bu işlemler yapıldıktan sonra iptal etmemeniz ve kampa katılmanız gerekir. Aksi durumda bu bilgi profilinize not olarak düşülecektir. Gelecekte de LKD ve INETD’nin düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuzun kabul edilme olasılığınızı azaltacaktır.

Eğitim için yanımda ne getirmeliyim?
Her katılımcının kendi dizüstü bilgisayarını getirmesini bekliyoruz. Bilgisayarda kurulu olması istenen GNU/Linux dağıtımı ve yazılımlar katılacağınız eğitime göre farklılık gösterebilir, bu size kamp öncesi gönderilecek bilgilendirme e-postasında belirtilecektir. Eğer yanınızda kendi bilgisayarınız olmayacaksa, bunu başvuru formunda mutlaka belirtiniz, size üniversiteden bilgisayar ayarlanmasına çalışırız.

Sistem yönetimi eğitimlerinde hangi dağıtım temelli anlatım yapılacak?
Sistem yönetimi eğitimlerinde Redhat (Centos/Scientific) ve Debian dağıtımları temelli anlatım gerçekleşiyor. Mümkün olduğunca ikisi birden, olmadığı noktalarda katılımcıların/eğitmenin isteği de göz önünde bulundurularak yalnızca biri şeklinde.

Sınıflarda ve konaklama yerlerinde kablosuz İnternet bağlantısı olacak mı?
Eğitim yerlerinde kablosuz İnternet bağlantısı bulunuyor. Ancak yurtlarda konaklayacak misafirlerimiz için İnternet koşulları belirsiz. Akşam dersleri geç saate kadar sürdüğünden, yurtlar genelde sadece uyumak için kullanılmaktadır. O nedenle İnternet bağlantısı sıkıntısı yaşamayacağınızı umuyoruz.
Kampın sadece belirli bir kısmına katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Kampa sadece haftaiçi katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Kampa sadece haftasonu katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Kampa sadece akşamları katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Yaz okulum var. Ders saatlerimde kamptan izin almam mümkün mü?
Hayır.
Kampta bir kursa başvurup, kabul edilip, kamp sırasında başka bir kursa geçmem mümkün müdür?
Hayır.

Kampta bir kursun belli bir kısmına, sonra başka bir kursun belli bir kısmına katılmam mümkün müdür?
Hayır.

Eğitmenler, kampta verdikleri eğitimler için ücret alıyorlar mı?
Hayır.
Organizasyonda görev alan kişiler kampı organize etmek için ücret alıyorlar mı?
Hayır.

Kampa katılacakların seçilmesindeki kriterler nelerdir?
Başvuruların değerlendirilmesinde kullanılan kriterleri şurada bulabilirsiniz.

Kamp sonunda kampa katıldığımıza dair bir belge verilecek mi?
Evet. Kampa katıldığınıza dair bir katılım belgesi kamp sonunda katılımcılara verilecektir.

Eğitime online katılabilir miyiz?
Hayır. Kamp örgün olarak gerçekleştiriliyor.

Eğitime katılamıyorum. Eğitimler için notlar hazırlanabilir ve eğitimler video’ya çekilebilir mi?
Eğitmenler varsa kendi hazırladıkları sunum dosyalarını İnternet’te paylaşıyorlar. Katılamayanlar için özel olarak ek notlar hazırlanması ya da video çekimi yapılması düşünülmemektedir.
Kampa başvurum kabul edilip, kamp gelip tüm eğitime katılmazsam ne olur? (devamsızlık)
Katılımcıların kampın ilk gününden son gününe kadar kampın tamamına katılmaları beklenmektedir. Buna uymayan katılımcılar, kampın tamamına katılabilecek ve yararlanabilecek başka insanlara engel olmuş olurlar. Derslerin tamamına (akşam saatleri dahil) katılmayan katılımcıların kamptan ayrılmaları istenecektir. Katılım belgesi verilmeyecek, bu bilgi profilinize not olarak düşülecektir. Gelecekte de LKD ve INETD’nin düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuzun kabul edilme olasılığınızı azaltacaktır.

Kamptan kimseye haber vermeden ayrılabilir miyim?
Hayır. Geçerli bir mazeretiniz olsa dahi, kamp görevlilerine ayrıldığınıza dair mutlaka haber vermelisiniz. Aksi durumda, bu bilgi profilinize not olarak düşülecektir. Gelecekte de LKD ve INETD’nin düzenlediği herhangi bir kontenjanlı etkinliğe başvurunuzun kabul edilme olasılığınızı azaltacaktır.

Kamp sırasında aynı konuda açılan başka bir sınıfa geçebilir miyim?
Hayır. Kamp sırasında, aynı konuda da olsa sınıf değiştirmek mümkün değildir.

Başvuru sırasında neden kimlik bilgilerimi istiyorsunuz?
İsim benzerliği nedeniyle oluşacak karışıklıkları ve olası isim yazım yanlışlarını önlemek için. Geçtiğimiz senelerde aynı ad ve soyada sahip başvuran farklı insanlar oldu. Bir kişinin yanlışlıkla iki kere mi başvurduğunu yoksa iki ayrı kişinin mi başvurduğunu ayırt edemiyoruz. Aynısı geçmiş ve gelecek yıllardaki başvuruların eşleştirilmesi için de geçerli.

Hemen gidip LKD ya da INETD’ye üye olsam, kampa kayıtta bana öncelik sağlanır mı?
Hayır. Her iki dernek de sadece kampta öncelik sağlaması amacıyla üye olmak isteyenleri kabul etmemektedir. Lütfen bu tür üyelik başvuruları yapmayın.

Başka kurslar açılacak mı?
15 Haziran’da başvuruların açılmasından sonra kampta başka bir kurs açılması durumunda bu web sitesinde yayınlanacak ve o güne kadar başvuru yapmış kişilere e-posta ile bildirilecektir. Başvuruların kapandığı 30 Haziran tarihinden sonra ise yeni kurs açılması mümkün değildir.

Daha önce yapılan x kursu niye bu sene açılmadı?
Kurslar anlatacak eğitmenlerin zaman takvimlerine göre açılmaktadır. Daha önce yapılan bir kurs, uygun bilgi birikimine ve kampa zaman ayıracak boş vakti olan yeterli sayıda eğitmen bulunmadığı için açılmayabilir.

Niye başvuran herkesi kampa kabul etmiyorsunuz?
Eğitimlerin katılanlara gerçek anlamda yararlı olabilmesi için, sırasında, her bir sınıfta eğitmen/katılımcı sayısının belirli bir oranın üstüne çıkmamasına özen gösteriyoruz. Kontenjanın çok üzerinde (bazı kurslarda 10 kata yakın) bir başvuru aldığımız için, zorunlu olarak birçok insanı kampa istememize karşın alamıyoruz.

Seçilmesem de gelip dersleri izlesem, katılmasam olur mu?
Hayır. Sınıflarda böyle bir yer olanağımız bulunmuyor.

Seçilmesem de, atlayıp Bolu’ya gelsem, beni kapıdan çevirecek haliniz yok herhalde?
Evet, sizi kapıdan geri çevireceğiz. Yukarıda belirttiğimiz kontenjan kısıtları nedeniyle, bunu zorunlu olarak yapıyoruz.

Kamp niye her sene Bolu’da yapılıyor?
Esiyor.

Herhangi bir konuda kamp organizasyonuna nasıl soru yöneltebilirim?
İletişim formumuzu kullanabilirsiniz. Her soruya teker teker yanıt vermeye çalışıyoruz. Yalnız her yıl 1400’ün üzerinde başvuru aldığımızı hesaba katarak bu formu son çare olarak kullanmanızı rica ediyoruz. Kamp organizasyonunda görev alan insanların “mesleği” bu değil, yaşamlarından arttırabildikleri boş zamanlarda bir hobi olarak bu işi herhangi bir ücret almadan yapıyorlar. Sormayacağınız her soru, onlara bu gönüllü çalışmalarında ciddi biçimde yardımcı olacaktır.

Kayıt İçin Tıklayınız