LİKYA MACERA YARIŞINDA DAĞDA KAYBOLAN SPORCULAR BULUNDU

Likya Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü’nün düzenlediği “4. Likya Macera Yarışı” 9-14 Ekim tarihleri arasında Fethiye’de düzenleniyor. Sporcuların yürüyüş, kano, bisiklet yüzme ve ip etaplarından oluşan 350 km lik mesafeyi kat edeceği yarışmanın 4 günde bitmesi bekleniyor.

Yarışmanın ikinci gününde tüm yarışmacıların rota üzerinde bulunan Karadağ’ın zirvesine (2400m) çıkması ve burada bulunan kontrol noktasına ulaşmaları gerekiyordu. Dün öğle saatlerinde bir önceki noktaya saat 13:00’de ulaşan Fransız ekibi bir sonraki noktayı bulamadan parkurda kayboldu.

Bunun üzerine yarışmacıları SPOT uydu takip cihazı ile takip eden yarışma organizasyonu ekibi arama kararı aldı. Yarışma destekçilerinden TÜDAK (Dağcılık Federasyonu Arama Kurtarma Ekibi) ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) ekipleri yardımı ile arama çalışması başlatıldı.

Kurtarma ekipleri 22 saat sonunda Fransız ekibe ulaştılar. Sağlıklı ama yorgun oldukları gözlenen ekip, UMKE ekiplerince sağlık muayenesinden geçirilerek şehre indirildi.

Yaşanan olay sonucu kurtarma operasyonunun sorunsuz ve süratli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan TÜDAK, UMKE ekiplerine ve Uydu telefonları ve SPOT takip sistemlerini sağlayan Globalstar Avrasya’ya teşekkür ediyoruz…

Murat YILMAZ (532.345 99 03)- [email protected]
http://www.lycianchallenge.com/
http://www.facebook.com/LycianChallengelc2012

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin