LAZERLE ŞEKER ÖLÇÜMÜ

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması

İLİ : İSTANBUL / FATİH

OKUL ADI: Katip Çelebi İlköğretim Okulu

HAZIRLAYAN ÖĞRENCİ: Büşra Güven – Tuğba Aynalı

DANIŞMAN ÖĞRETMEN: Yasemin Özdem

PROJE AMACI:
BU PROJENİN AMACI LAZER KULLANILARAK BİR SIVININ İÇERDİĞİ ŞEKER MİKTARINI ÖLÇMEYİ SAĞLAMAKTIR.

PROJE HEDEFİ:
BU PROJENİN HEDEFİ İÇECEK SEKTÖRÜNDE ŞEKER MİKTARINI BELİRLEMEDE KOLAYLIK SAĞLAYACAK OLAN SIVIDAKİ ŞEKER MİKTARININ LAZERLE ÖLÇÜLMESİNİ SAĞLAYACAK BİR PROJE GERÇEKLEŞTİRMEKTİR.

PROJE ÖZETİ:
SONUÇ: Elde edilen kırılma indislerine göre meyve suyu nektari ile coca-colanin seker yogunluklarinin 0.006 g:ml den cok fazla- cappy, kola ve light kolanin seker yogunluklarinin 0.004 g:ml ile 0.002 g:ml arasinda- meyve suyu, gazoz ve enerji iceceginin seker yogunlugunun ise 0.002 g:ml den dusuk oldugunu tespit ettik. Buna gore isigin kirilmasindan yararlanarak bir sivinin icerdigi seker miktarinin tespit edilebilecegi hakkindaki hipotezimiz dogru olarak kabul edilebilir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:
Işık farklı yoğunluktaki ortamlardan geçerken izlediği yolu değiştirir. Buna ışığın kırılması denir. Yoğunluk belirli bir hacimdeki madde miktarının göstergesidir. Bir sıvının yoğunluğu içerdiği şeker miktarından etkilenir. Çok miktarda şeker içeren sıvıda şeker molekülleri sıvı içerisinde daha yoğun bir ortam oluşturabilirler. Bu prensiplerden yararlanarak ARAŞTIRMA SORUSU: ışığın farklı yoğunluktaki ortamlarda kırılması ile sıvının içerdiği şeker miktarı tahmin edilebilir mi? sorusunu araştırdık. HİPOTEZ 1: Işığın kırılmasından yararlanarak şeker yoğunlukları tespit edilebilir. 2: Çok şeker içeren maddelerin kırılma indisleri daha yüksek olacaktır. Belirtilen araştırma sorusunun deneyle açıklanabilmesi için aşağıdaki deney düzeneği kuruldu. 1. KONTROL GRUBU: içi boş bir prizmada ışığın izlediği yol lazerle tespit edildi. İçi su dolu bir prizmada ışığın izlediği yol ve kırılma indisi bilinen değerle karşılaştırılarak kontrol edildi. Suyun kırılma indisine yakın değer elde edildiğinden kontrol doğru olarak gerçekleştirildi. 2. REFERANS DEĞER GRUBU: içerisinde sırasıyla 1g, 2g, 3g şeker bulunan aynı hacimdeki sıvılar farklı şeker yoğunlukları oluşturacak şekilde hazırlandı ve her bir yoğunluktaki sıvı için kırılma indisleri referans değer grubunu oluşturmak üzere hesaplandı. 3. DENEY GRUBU: Farklı miktarlarda şeker içerdiği tahmin edilen sıvılar deney düzeneğinde kırılma indisleri hesaplanmak üzere denendi. Bulunan değerler referans değerleriyle karsılaştırıldı.

İLKÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE YARIŞMASI
Bu Benim Eserim Proje Yarışması