LAVABOMDAKİ TEHLİKE

İLKÖĞRETİM OKULU ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK MATEMATİK VE FEN BİLİMLERİ PROJE ÇALIŞMASI

Bu Benim Eserim Matematik ve Fen Bilimleri Proje Yarışması

PROJE AMACI: ATIK YAĞLAR EKOTOKSİK ÖZELLİĞE SAHİPTİR. DOĞAYA GELİŞİ GÜZEL ATILDIĞINDA KALICI EKOLOJİK ZARARLARA NEDEN OLUR. SU, TOPRAK VE HAVA KİRLİLİĞİNE YOL AÇARAK ÇEVREYE VE İNSAN SAĞLIĞINA ZARAR VERİR.TOPRAĞA DÖKÜLEN ATIK YAĞLAR,  BİTKİLERİ TAHRİP EDER, TOPRAK ÜRÜNLERİNİN AZALMASINA NEDEN OLUR.KANALİZASYON BORUSUNA DÖKÜLÜRSE KANALİZASYON BORULARINI VE FOSEPTİK ÇUKURLARINI TAHRİP EDER.BİZİM AMACIMIZ LAVABOLARIMIZA GELİŞİ GÜZEL DÖKTÜĞÜMÜZ BU YAĞLARIN ZARARLARINI CANLILAR ÜZERİNDE GÖSTEREBİLMEKTİR.

PROJE HEDEFİ: YAĞLAR HAYATIMIZIN BİR PARÇASI HALİNE GELMİŞTİR. BU NEDENLE KULLANIRKEN ÇEVREYE ZARAR VERMEMESİNE DİKKAT EDİLMELİDİR.ÖZELLİKLE KULLANILMIŞ YAĞLAR LAVABOLARA DÖKÜLÜR VE ORDAN DA SU VE TOPRAĞA KARIŞIR. BİZLER SUYA OLAN ZARARINI GÖSTEREBİLMEK İÇİN  AKVARYUM BİTKİSİ , TOPRAĞA OLAN ZARARINI GÖSTEREBİLMEK İÇİN DE TOPRAK SOLUCANI ÜZERİNDE GÖZLEM YAPARAK ATIK YAĞLARIN ZARARLARINI GÖSTEREBİLMEYİ HEDEFLEDİK.

 

PROJE ÖZETİ:

1LİTRE YAĞ, 1 MİLYON LİTRE SUYU KULLANILAMAZ, 5 MİLYON LİTRE SUYU İÇİLEMEZ DURUMA GETİRİR. 1 LİTRE KULLANILMIŞ ATIK MOTOR YAĞI İSE 800 BİN LİTRE İÇME SUYUNU KULLANILAMAZ HALE GETİRİR.LAVABOMUZA DÖKÜLEN YAĞLARI TEMİZLEMEK ÇOK MALİYETLİDİR. ATIĞIN DÖKÜLDÜĞÜ YERE VE YAĞIN ÖZELLİĞİNE BAĞLI OLARAK, 1 LİTRE DÖKÜLEN YAĞI TEMİZLEME MALİYETİ 20 İLE 200 DOLAR ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR.

KULLANILMIŞ YAĞ YÜKSEK MİKTARDA KURŞUN, ARSENİK, KADMİYUM, KROM GİBİ AĞIR METALLER İÇEREBİLİR VE TOPRAKTA BİRİKEBİLİR. BİTKİLER, YÜKSEK KONSANTRASYONDAKİ AĞIR METALLERİ ABSORBE EDERLER VE ATIK YAĞDA KİRLENMİŞ TOPRAKTA GELİŞEMEZLER. TOPRAKTAKİ BESİN ZİNCİRİNDE BİRİKEREK İNSANLARIN ZEHİRLENMESİNE DAHİ NEDEN OLUR.

SU YOLLARINA DÖKÜLEN ATIK YAĞLAR, SUYUN ÜZERİNDE GÜNEŞ IŞIĞINI ENGELLEYEN BİR TABAKA OLUŞTURARAK, FOTOSENTEZİ AZALTIR VE OKSİJEN DÖNGÜSÜNÜ BOZAN VE YAĞI BESİN KAYNAĞI OLARAK KULLANAN MİKROORGANİZMALARIN ÜREMESİNİ VE BÜYÜMESİNİ SAĞLAYAN OKSİJEN GERİ BESLEMESİNİ ÖNLER. BUNA BAĞLI OLARAK SU ORTAMINDAKİ BESİN ZİNCİRİNDE YER ALAN BALIKLARIN, KABUKLULARIN VE DİĞER MİKROORGANİZMALARIN İHTİYACI OLAN OKSİJEN TÜKETİLİR.

BÜTÜN BUNLARA DİKKAT ÇEKEBİLMEK İÇİN YAPTIĞIMIZ PROJEMİZDE CANLI AKVARYUM BİTKİSİ VE TOPRAK SOLUCANLARINI KULLANDIK.

GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER:  ÖNCELİKLE KONTROLLÜ DENEY DÜZENEĞİ HAZIRLADIK. ATIK YAĞLARIN SUYA OLAN ZARARLARINI GÖZLEMLEYEBİLMEK İÇİN İKİ TANE AYNI TÜR AKVARYUM BİTKİSİ TEMİN ETTİK. BU BİTKİLERDEN BİRİNİ NORMAL ÇEŞME SUYUNUN İÇİNE KOYDUK. DİĞERİNİ İSE HER GÜN İÇİNE 3 DAMLA  ATIK YAĞ DÖKTÜĞÜMÜZ BAŞKA BİR SUYUN İÇİNE KOYARAK GÖZLEMEYE BAŞLADIK.

ATIK YAĞLARIN TOPRAĞA OLAN ZARARLARINI GÖZLEMLEYEBİLMEK İÇİN İSE 2 ADET TOPRAK SOLUCANI TEMİN ETTİK. BU SOLUCANLARDAN BİRİNİ NORMAL BAHÇE TOPRAĞINA KOYDUK. DİĞER SOLUCANI İSE YİNE BAHÇE TOPRAĞINA KOYUP ÜZERİNE HER GÜN 3 DAMLA ATIK YAĞ DAMLATTIK.

KULLANILAN YÖNTEMLER: KONTROLLÜ DENEY DÜZENEĞİ HAZIRLAYARAK GÖZLEMLERE DAYALI BİR PROJE HAZIRLADIK.

ULAŞILAN SONUÇLAR:

PROJEMİZDE DE GÖSTERDİĞİMİZ GİBİ LAVABOLARIMIZA DÖKTÜĞÜMÜZ ATIK YAĞLAR SU VE TOPRAK CANLILARINA ZARAR VEREREK İNSAN SAĞLIĞINI BİLE OLUMSUZ ETKİLEMEKTEDİR. EKOLOJİK DENGEYİ BOZARAK  BESİN ZİNCİRİNİN YOK OLMASINA BİLE NEDEN OLABİLMEKTEDİR. YAPTIĞIMIZ PROJEMİZDE 15. GÜNÜN SONUNDA NORMAL SUDAKİ AKVARYUM BİTKİSİ VE NORMAL TOPRAKTAKİ SOLUCAN HALEN YAŞIYOR OLMALARINA RAĞMEN,ATIK YAĞLI DÜZENEĞİMİZDEKİ BİTKİ VE SOLUCAN ÇOKTAN ÖLMÜŞLERDİ BİLE…

SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ:

ATIK YAĞLARIMIZI LAVABOLARIMIZA DÖKÜP DOĞAYA VE İNSANA ZARAR VERMESİ YERİNE İNSANLIK İÇİN AVANTAJLI HALE GETİREBİLİRİZ.ARTAN PETROL FİYATLARI VE PETROL TABANLI YAKITLARIN ÇEVREYE VERDİĞİ ZARARLAR NEDENİYLE DAHA ÇEVRECİ YAKITLAR VE YENİ ENERJİ KAYNAKLARI BULMAK İÇİN YAPILAN ARAŞTIRMALAR YOĞUNLAŞMIŞ VE HIZLANDIRILMIŞTIR. BU SEÇENEKLERDEN BİRİ DE BİYODİZELDİRBİYODİZELİN BİRÇOK ÖNEMLİ AVANTAJI BULUNMAKTADIR.

– ÇEVRE DOSTUDUR

– DIŞ KAYNAKLI PETROL BAĞIMLILIĞINI AZALTIR

– MOTORUN KENDİNİ YAĞLAMASINI SAĞLAR, BÖYLECE AŞINMAYI AZALTIR

– HİÇBİR DEĞİŞİKLİK YAPMADAN VEYA ÇOK UFAK DEĞİŞİKLİKLERE HER DİZEL MOTORDA KULLANILABİLİR

– EVLERDEN TOPLANARAK ELDE EDİLEBİLME ŞANSI ÇOK FAZLADIR.

ATIK YAĞLARIMIZI LAVABOLARIMIZA DÖKÜP DOĞAYA VE İNSANA ZARAR VERMESİ YERİNE İNSANLIK İÇİN AVANTAJLI HALE GETİRİP EVLERDEN TOPLANARAK UCUZ YOLLU BİODİZEL ÜRETİMİNDE KULLANABİLİRİZ.

KAYNAKLAR:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Biodizel

http://www.agaclar.net/?id=showthread&t=13538

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8061&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=ATIK%20YA%D0LAR

PROJE BÜTÇESİ: 10 TL

DESTEK ALINAN KİŞİ VE KURUMLAR: FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİMİZ,TEKNOLOJİ VE TASARIM ÖĞRETMENLERİMİZ,BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENİMİZ,ANNE VE BABALARIMIZ