LALEYİ YAZIP ÇİZİYORUZ” TEMA ÖDÜLLÜ YARIŞMASI

“Laleyi Yazıp Çiziyoruz” tema ödüllü yarışmada;
Öğrencilerimizde ve toplumda: geçmiş tarihimizde gerek bir peyzaj öğesi ve çiçek olarak önemli bir yer tutan ve gerekse kültür, sanat ve edebiyatın çeşitli dallarına esin konusu olan lalenin yaşatılması yönünden farkındalık yaratmak,
Topluma kültür birikiminin gelecek kuşaklara aktarılması gündemini getirerek öğrencilerde lale çiçeği bilinci oluşturmak,
Öğrencilerimizin tarih ve çevre bilincini geliştirerek sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek,
Evrensel, milli ve manevi değerlere sahip olmanın öğrencilerimize kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırdığını fark ettirmek,
Yarışmada başarılı olan öğrencilerin rol model olmalarını sağlayarak okullarımızda gündem oluşturmak
amaçlanmaktadır.
Yarışma kategorileri, İlkokullarda resim; ortaokullarda resim, şiir, kompozisyon, düz yazı dallarında gerçekleşecektir.
Ödüllü Yarışmamız Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve resmi eğitim kurumlarında öğrenim gören İlkokul 1,2,3,4. Sınıf öğrencilerini ve ortaokul 5,6,7,8. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.
Kültür, sanat ve edebiyatın çeşitli dallarına esin konusu olan lalenin yaşatılması yönünden farkındalık yaratmak amacı ile çocuklarımıza lale sevgisini yayabilmek için her yaş grubundaki çocuğa dokunabilmek amacı ile yarışma kategorileri geniş tutulmuştur. Dolayısıyla dereceye gireceklerin yarışma kategorileri:

İlkokulların Yarışma Kategorisi:
1.-2. Sınıflar Resim
3.-4. Sınıflar Resim
Ortaokuların Yarışma Kategorisi:
5-6. Sınıflar Resim- Şiir- Kompozisyon
7-8. Sınıflar Resim- Şiir- Düz Yazı(Kısa Öykü- Hikaye)

olarak belirlenmektedir. Böylece ilkokullar 2 sınıf seviyesinde, ortaokullar da yine 2 sınıf seviyesinde derecelendirilecektir. Her bir seviyede belirtilen kategorilerde dereceye giren ilk üç eser ödüllendirilecektir.
Yarışma kapsamında okul müdürlükleri yarışmaya her kategoriden öğrencilerin katılımını sağlamakla görevlidir. Okullarda oluşacak jüri, tarafsız ve adil olmak adına farklı ortaokullarda görev yapan ilgili 5 branş öğretmeninden oluşacaktır.
Öğrencilerin “LALEYİ YAZIP ÇİZİYORUZ” tema ödüllü yarışmaya SON BAŞVURU TARİHİ 15 Nisan 2015 Çarşamba günü olarak belirlenmektedir.

İlçeler değerlendirmeye aldıkları eserleri İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderecek, İl Milli Eğitim Müdürü Sn Muammer YILDIZ tarafından görevlendirilecek olan komisyon ile tüm ilçelerden gelen eserlerin il nezdinde değerlendirilmesi yapılarak seçici jüriye gönderilecektir. Bu sayede dereceye girecek eserlerin büyük bir dikkat ve titizlilikle değerlendirilmesi hedeflenmektedir.
Resim, Şiir ve Kompozisyon- Düz Yazı olmak üzere Seçici Jüri üç ayrı kategoride oluşturulacak ve her bir jüri konusunda uzman 3 kişiden meydana gelecektir.

Yarışma Seçici Jüri Üyelerimiz
Şiir : Muammer YILDIZ (İl Milli Eğitim Müdürü)
Özcan ÜNLÜ (Şair)
Adem TURAN (Şair)
Resim : Ömer ALTAN ( İBB Temsilcisi)
Berat SARIKAYA (İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı)
Yard. Doç. Münevver Üçer (Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi
Tezhip Anasanat Dalı Öğretim Görevlisi)

Kompozisyon-Düzyazı : Abdurrahman ŞEN (İBB Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı)
Murat AŞİM (İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı)
İsa KOCAKAPLAN ( İstanbul Kültür Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Görevlisi)
Seçici jürinin eserleri 4-8 Mayıs tarihleri arasında değerlendirmesi planlanmaktadır.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı özel ve resmi eğitim kurumlarında öğrenim gören İlkokul 1,2,3,4. Sınıf öğrencileri ve ortaokullarda 5,6,7,8. Sınıf öğrencileri arasında yapılacak olan değerlendirme sonucu her bir kategoride dereceye giren ilk 3 çocuğumuzun eseri ödüle hak kazanacaktır.

Son ana kadar yarışma heyecanını yaşamaları, bütün çocukların coşkuya ortak olmaları ve lale temasıyla buluşmaları için İstanbul Lale Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile 39 ilçe geneli çocuklarımızın tören yerine ulaştırılması sağlanacaktır.

Dereceye giren çocuklar ödüllerine 14 Mayıs Perşembe günü gerçekleştirilecek ödül töreni ile kavuşacaktır.