Lale Tara Sanat Bursu

Sanat Bursu
Sanat Bursu

ENKA Sanat’tan genç sanatçılara yönelik yeni destek programı: Lale Tara Sanat Bursu!

Bugüne dek genç sanatçılara yönelik farklı alanlarda destek programları yürüten ENKA Sanat, 40. yılında yeni bir destek programına imza atıyor: Lale Tara Sanat Bursu. Yetenekli genç sanatçıların yurt dışındaki lisans ve lisansüstü eğitimlerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen burs kapsamında bu yıl, klasik müzik alanına odaklanılıyor.

Uluslararası arenada kendilerine yeni ufuklar açmayı hedefleyen genç sanatçıların eğitim hayatlarına önemli bir destek sağlayacak burstan her yıl, açık çağrı neticesinde toplanan talepleri değerlendiren Seçici Kurul’un belirlediği isimler faydalanabilecek. Başvurular haziran ayında ENKA Sanat’ın web sitesi üzerinden gerçekleştirilecek.

Bugüne dek genç sanatçılara yönelik farklı alanlarda destek programları yürüten ENKA Sanat, 4o. yılında yeni bir destek programına imza atıyor: Lale Tara Sanat Bursu. Yetenekli genç sanatçıların yurt dışındaki lisans ve yüksek lisans eğitimlerine destek olmak amacıyla hayata geçirilen burs kapsamında bu yıl, klasik müzik alanına odaklanılıyor.

Bursun Seçici Kurul’unda İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Flüt Grup Şefi ve aynı zamanda Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası Solo Flütçüsü Bülent Evcil, Viyolonsel Sanatçısı ve MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuvarı Öğretim Üyesi Dilbağ Tokay, dünyaca ünlü Piyanist ve Besteci Fazıl Say, Piyanist ve Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Gökhan Aybulus ve ENKA Vakfı temsilcisi bulunuyor. Uluslararası arenada kendilerine yeni ufuklar açmayı hedefleyen genç sanatçıların eğitim hayatlarına önemli bir destek sağlayacak burstan her yıl, açık çağrı neticesinde toplanan talepleri değerlendiren Seçici Kurul’un belirlediği isimler faydalanabilecek.

Başvuru Süreci

Lale Tara Sanat Bursu‘na başvurular, ENKA Sanat’ın web sitesindeki Lale Tara Sanat Bursu linkinde 1 Haziran 09.00’dan itibaren aktif olacak Burs Başvuru Modülü’nden online gerçekleştirilecektir. 05 Haziran saat 18.30’da tamamlanacak başvurular neticesinde Seçici Kurul Ön Değerlendirmesinden geçen adaylar, 3 Ağustos’ta gerçekleştirilecek Mülakat aşamasına geçecektir. Adayın enstrümanı* ile hazırladığı programın canlı performansının Seçici Kurul tarafından izleneceği Mülakat, ENKA Vakfı Sadi Gülçelik Spor Tesisleri’nde gerçekleşecektir. Mülakat sonucu, burs almaya hak kazanan isimler ENKA Sanat’ın web sitesindeki Lale Tara Sanat Bursu linkinden duyurulacaktır.

Başvuru Koşulları

Burs başvurularının Seçici Kurul tarafından değerlendirmeye alınabilmesi için aşağıdaki ön koşulların sağlanması gerekiyor;
-Klasik müzik alanında enstrüman branşında yurt dışında lisans veya yüksek lisans eğitimi görmek üzere bir yükseköğretim programına kayıt yaptırmış olmak veya kayıt hakkı kazandığını belgelendirmiş olmak.
-Lisans öğrenimi görenler/ görecekler için 20 yaşından gün almamış olmak.
-Yüksek lisans öğrenimi görenler/ görecekler için 25 yaşından gün almamış olmak.
-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
-Yurt içi veya yurt dışındaki başka bir kamu veya özel hukuk kişisinden hali hazırda veya Burs’un ödendiği süre zarfında burs almıyor olmak ya da Burs’un ödendiği dönemde hali hazırda aldığı burslardan feragat edeceğini yazılı olarak taahhüt etmiş olmak.
-Başvuru sürecinde sisteme yüklenmesi gereken ve/veya ibrazı talep edilen bilgi ve belgeleri eksiksiz, doğru ve zamanında ibraz etmek.*

Başvuru Takvimi

Başvuru 01 Haziran – 05 Temmuz
Seçici Kurul Ön Değerlendirme 06 Temmuz- 16 Temmuz
Mülakat** 03 Ağustos 2023
Sonuç Duyurusu*** Ağustos’un ilk haftası
*Başvurular, sadece alındıkları başvuru dönemi için değerlendirilecektir, sonraki dönemlerde dikkate alınmaz.
**Mülakatlar, ENKA Vakfı Sadi Gülçelik Spor Tesisleri’nde gerçekleştirilecektir. Ön Değerlendirmeyi geçen tüm adayların mülakata katılımı zorunludur. Salonda kuyruklu piyano mevcuttur, adaylardan ihtiyacı olanlar için korrepetitör sağlanacaktır, isteyen adaylar ise kendi korrepetitörleri ile Mülakata katılabilecekler.
***Sonuç duyuruları ENKA Sanat’ın web sitesindeki Lale Tara Sanat Bursu linkinden duyurulacaktır.