KYK yurt başvuruları ne zaman

ÖSYM, bu hafta YKS yerleştirme sonuçlarını açıkladı ve sonrasında üniversite kayıtları başlayacak.

Başvuru tarihi henüz kesin olarak açıklanmasa da, üniversite yerleştirme / YKS tercih sonuçları açıklandı. Yurt başvuruları üniversite yerleştirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından alınacak. Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından yurt başvuruları alınacak.

KYK yurt başvurularının Eylül ya da Ekim ayında yapılması bekleniyor.

Kredi ve burs başvuruları tüm üniversitelerin yatay, dikey geçiş, doktora ve yüksek lisans öğrenci işlemlerinin tamamlaması ile başlayacak.

KYK yurt başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvurusu adresi üzerinden alınacak. Lütfen formdaki bilgileri eksiksiz ve doğru girmeye özen gösteriniz.

Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin tamamı (hazırlık sınıfı hariç) burs imkanından faydalanabilmektedir.

KYK BURSUNDAN KİMLER YARARLANABİLİR?
Ön lisans öğrencileri,

Lisans öğrencileri,

İki yıllık okullardan mezun olup, dört yıllık okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yapan öğrenciler, (intibak veya hazırlık sınıfında burs verilmez.

Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri,(hazırlık sınıfında burs verilmez)

ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100’e giren öğrenciler,

Kurum Kuruluş Kanunu gereği, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen, kıstaslara göre Amatör milli sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

Not: Bir öğrenci aynı anda, hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz.

KYK yurt ve burs başvuruları online ortamda yapılacak. Devlete ait yurtlar ve burs imkanı için faydalanmak isteyen üniversite öğrencileri, e-Devlet üzerinden Gençlik ve Spor Bakanlığı sayfasında yer alan başvuru ekranından işlemini gerçekleştirecek.

Burs: öğrencinin öğrenim hayatını devam ettirmesi için bir kurumdan ya da bir kişiden almış olduğu aylık ya da yıllık para.