KÜTAHYA TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ

KÜTAHYA TÜBİTAK 4007 BİLİM ŞENLİĞİ

TÜBİTAK tarafından bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılması, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılması ve bilim – teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılması amacıyla düzenlenen bilim şenliği destekleme programı 2018/2 çağrı dönemi sonuçlandı. Kütahya Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde hazırlanan ve Merkezimizce yürütülecek olan Kütahya Bilimle Şenleniyor- 3 başlıklı proje çalışması açıklanan sonuçlara göre ülke genelinde desteklenmesine karar verilen 50 projeden birisi olmayı başardı.

Kütahya Bilimle Şenleniyor projesinin özelde amacı; doğa, bilim, teknoloji ve mühendislik ile ilgili konuların toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan kitleye eğlenceli ve anlaşılır şekilde kavratılmasıdır. Geneldeki amaç ise; bilimi sevdirmek ve bilimin çeşitli dallarında farkındalık yaratmaktır. Bu amaçlarla 11-12-13 Haziran 2019 tarihlerinde Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi’nin ev sahipliğinde Kütahyalıların tamamının katılımına açık 3 gün sürecek etkinlikler gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Etkinliklerin bilimin günlük hayatta karşılık bulan atölye çalışmalarından, söyleşilerin ise Kütahya’ya da dokunan yöresel konulardan olmasına dikkat edilmiştir. Bu sayede katılımcıların yapılan atölye çalışmalarını ve söyleşileri daha kolay içselleştirmeleri ve gündelik hayatta daha fazla kullanabilmeleri amaçlanmıştır. Ayrıca, projenin yaygın etkisinin artırılması amacıyla “bilimin yeri, zamanı ve yaşı yoktur” temalı konuk atölye etkinliği gerçekleştirilecek; toplumun her kesiminden bilim meraklısının çalışmalarını paylaşması sağlanacaktır.

Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan 78 atölye çalışması ve 10 söyleşi sonucunda yaklaşık 7000 katılımcıya ulaşılması hedeflenmektedir. Bu sayıya konuk atölye ve stantları ziyaret etmesi beklenen katılımcılar dahil değildir.