KUSURSUZ ÇEMBER

PROJE ADI: KUSURSUZ ÇEMBER

PROJE AMACI: AYNI ÇEVREYE SAHİP GEOMETRİK ŞEKİLLER İÇİNDEN EN BÜYÜK ALANA SAHİP OLAN GEOMETRİK ŞEKLİ BULMAK. BAŞKA BİR DEYİŞLE AYNI ALANA SAHİP GEOMETRİK ŞEKİLLER ARASINDAN EN KÜÇÜK ÇEVREYE SAHİP GEOMETRİK ŞEKLİ BULMAK. (İSOPERİMETRİK TEOREM)

GİRİŞ: : PROJE BANKASINDA ARILAR VE DÜZGÜN ALTIGEN İLE İLGİLİ PEK ÇOK PROJEYE RASTLANDI. ANCAK BİZİM PROJEMİZ İSOPERİMETRİK TEOREMDEN YOLA ÇIKARAK ÇEMBERİN KUSURSUZLUĞUNU İSPATLAMAYI HEDEFLİYOR.

KULLANILAN YÖNTEM: PROBLEM ÇÖZME YÖNTEMİ ARAŞTIRMA- İNCELEME YÖNTEMİ BULUŞ YOLUYLA ÖĞRENME DENEME YANILMA, BEYİN FIRTINASI, SORU-CEVAP

PROJE HAZIRLANIRKEN İZLENİLEN ADIMLAR:

1) GEOMETRİK ŞEKİLLERDE KENAR SAYISI ARTTIKÇA ELDE EDİLEN ALANIN DA ARTTIĞINI GÖRMEK.

2) GEOMETRİK ŞEKİLLERİN MÜKEMMEL( KUSURSUZ ) ŞEKİL DİYE ADLANDIRILAN ÇEMBERE BENZEDİKÇE KAPLADIKLARI ALANLARIN ARTTIĞINI GÖRMEK.

3) BURDAN YOLA ÇIKARAK ARI PETEKLERİNDEKİ MATEMATİĞİ GÖRMEK.

PROJE ÖZETİ: İKİ UCU BİRBİRİNE BAĞLANMIŞ AYNI UZUNLUKTAKİ İP PARÇALARINI RASTGELE MASA ÜZERİNE ATTIĞIMIZDA GÖRÜYORUZ Kİ AYNI UZUNLUKTAKİ BU İPLERİN ÇEVRELEDİKLERİ ALANLAR BİRBİRLERİNDEN FARKLI ÇIKIYOR. BUNU GEOMETRİK ŞEKİLLER ÜZERİNDE DÜŞÜNEREK EN AZ ÇEVREYLE EN ÇOK ALANA NASIL SAHİP OLACAĞIMIZI GÖRMEYE ÇALIŞACAĞIZ.

BİZİM GÖSTERMEYE ÇALIŞTIĞIMIZ KENAR SAYISI VE ALAN İLŞKİSİNİN ASLINDA ARILAR TARAFINDAN PETEKLERİN İNŞAASINDA KULLANILDIĞINI DOLAYISIYLA DAHA AZ MALZEME VE EMEKLE DAHA ÇOK BALI NASIL DEPOLADIKLARINI GÖRECEĞİZ.

PROJE BÜTÇESİ: 5 TL

PROJE ÇALIŞMASININ TAKVİMİ:

10-22 EKİM 2011 ÖĞRENCILERDEN GELEN PROJELERIN DEĞERLENDIRILMESI VE PROJENIN BELIRLENMESI

24-29 EKİM SEÇILEN PROJENIN ARAŞTIRILMASI VE PLANLANMASI

31EKİM-4 KASIM MALZEME TEMINI VE PROJE MAKETININ OLUŞTURULMASI

SONUÇLAR, SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ: GERÇEKTEN DE ÇEMBERİN EN AZ ÇEVREYLE EN ÇOK ALANI KAPLADIĞI GÖRÜLDÜ, KUSURSUZ ŞEKİL İSMİNİ HAKETTİĞİ GÖRÜLDÜ.

TÜM BU MATEMATİKSEL ÇALIŞMALAR SIRASINDA ARI PETEKLERİNİN ZEKİCE YAPILAN İNŞAASININ ÜZERİNE TARTIŞILDI.

KAYNAKLAR: İSOPERİMETRİK TEOREM İLE İLGİLİ OSMANGAZİ ÜNV. YÜKSEK LİSANS TEZİ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin